V Tarči tokrat razkrivajo, da so se na ministrstvu za gospodarstvo odločili za nabavo ventilatorjev, ki jih je posebna zdravstvena skupina označila kot zadnjo možno izbiro, poleg tega so najdražji. Kljub negativnemu mnenju strokovnjakov, s katerim so bili na ministrstvu za gospodarstvo seznanjeni 17. marca, so dan kasneje, 18. marca, z družbo Geneplanet sklenili pogodbo mimo stroke. Geneplanet, kot poroča Tarča, ventilatorjev ni dostavil v predvidenem času - do 15. aprila. Pogodbo so naknadno podaljšali do 15. maja.
{twitter}https://twitter.com/markooo76/status/1255921654380847105{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/markooo76/status/1255922768706756608{/twitter}
V Tarči razkrivajo, da so pri podjetju Geneplanet naročili 220 respiratorjev za predihavanje bolnikov. Rihard Knafelj, eden od članov strokovne skupine, ki je preverjala ustreznost medicinskih pripomočkov, je v mnenju o ventilatorju Siriusmed R30 med drugim zapisal, da je medicinski ventilator ocenjen kot neprimeren za predihavanje bolnikov, ki potrebujejo nadzorovano predihavanje zaradi okužbe z novim koronavirusom.
V podjetju Geneplanet trdijo, da to ne drži, pravijo, da so takšne ventilatorje namestili tudi v drugih državah. Poleg Knaflja, ki ga je Počivalšek nocoj označil za strankarskega zdravnika (trdi, da je povezan s stranko LMŠ), sta bila v strokovni skupini tudi zdravnika Marko Noč in Primož Gradišek.
{twitter}https://twitter.com/PocivalsekZ/status/1255952667752509441{/twitter}
"Če bi poslušali druge, še do božiča ne bi dobili te opreme"
Marko Bitenc, direktor Geneplaneta, kljub mnenju strokovnjakov vztraja, da so njihovi ventilatorji ustrezni, vse povezave s politiko v podjetju zavračajo in trdijo, da so zaradi medijskega pojavljanja utrpeli gospodarsko škodo.
Vlada obravnave poročila o dobavah zaščitne opreme zaradi obsežnosti gradiva še ni zaključila
Vlada obravnave poročila o stanju in dobavah zaščitnih sredstev še ni zaključila. Zaradi obsežnosti gradiva poročilo še pripravlja in usklajuje posamezne elemente med resorji. Ko bo dokončno pripravljeno, ga bo vlada potrdila in v celoti tudi javno objavila. Kdaj bo to, še ni znano, so za STA pojasnili v uradu vlade za komuniciranje.
Vlada je obravnavo poročila začela že na sredini seji, po njej so v sporočilu za javnost spomnili, da jim je uspelo zagotoviti zadostno količino opreme, potrebne v epidemiji covida-19, kljub dejstvu, da so na globalnem trgu vladale izredne razmere.
Dobava zaščitnih sredstev je v zadnjem tednu po oddaji Tarča na Televiziji Slovenija dvignila veliko prahu, opozicija je napovedala interpelacijo najmanj gospodarskega ministra Zdravka Počivalška, če ne cele vlade, kljub prepovedi zbiranja je prišlo do protestov, k čim prejšnji, a verodostojni razjasnitvi okoliščin je pristojne institucije pozval tudi predsednik republike Borut Pahor. Vlada je odgovorila s pripravo poročila, ki so ga pristojni resorji pripravljali čez minule praznike, po začetku obravnave na sredini seji vlade pa so nato do danes resorji nanj oddali tudi pripombe.
Zavod za blagovne rezerve je od sredine marca do 25. aprila sicer podpisal 59 pogodb za 183,7 milijona evrov. Po poročanju Televizije Slovenija pa so sklenili še 10 aneksov v vrednosti 82,9 milijona evrov. Naročena oprema je tako skupno vredna 266,6 milijona evrov. (STA)
Geneplanet ni dostavil niti vseh ventilatorjev niti vseh mask
TV Slovenija je v oddaji Tarča prejšnji teden obdelala nabavo zaščitne opreme prek podjetij Geneplanet in Acron. Pri prvem poslu, vrednem osem milijonov evrov, je osebno posredoval kar sam minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek. V oddaji so objavili del telefonskega pogovora med njim in predstavnikom blagovnih rezerv. Minister je zahteval plačilo 100-odstotnega avansa, še preden je bila dana bančna garancija za izpeljavo posla. "V dveh urah, treh urah bodo naredili bančno garancijo za tega Bitenca, Bitenc pa bo moral posel dobiti. Vi pa plačajte zdaj," je naročil Počivalšek.
Gale je za TV Slovenija povedal, da si je Počivalšek najbolj prizadeval za sklenitev posla z Geneplanetom. Povedal je tudi, da je Andreja Potočnik, ki jo je na zavod za blagovne rezerve poslal Počivalšek, pritiskala na direktorja Antona Zakrajška, vpila naj bi tudi na vodjo finančne službe "nakažite denar, nakažite denar".
Zadnja dobava ventilatorjev 15. aprila
Mitja Terče in Potočnikova sta se po poročanju javne televizije tudi zavzemala, da bi Geneplanet dobil tudi posel z maskami tipa FFP2. Skupna vrednost tega projekta je bila 10 milijonov evrov oziroma 3,5 evra na masko. Terče naj bi Galetu, ki je spraševal, zakaj se tako mudi, dejal, da je navodilo za tak posel prišlo neposredno "z vrha". Kasneje se je izkazalo, da podjetje ni imelo ustreznih dokumentov za maske. To je ugotovila ekspertna skupina na obrambnem ministrstvu, ki jo vodi Damijan Jaklin. Ta je v enem izmed elektronskih sporočil zapisal Terčetu, naj neha izvajati pritisk.
Sicer pa Geneplanet do danes ni dostavil niti vseh ventilatorjev niti vseh mask. Zadnja dobava ventilatorjev je bila 15. aprila, skupno je podjetje dobavilo 90 od 220 ventilatorjev in manj kot 20.000 zaščitnih mask. Terče naj bi po besedah Galeta celo vodji finančne službe grozil, da bo ob službo.