Programski svet Radiotelevizije Slovenija bo v ponedeljek obravnaval predlog generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha za soglasje k razrešitvi direktorice TV Slovenija Natalije Gorščak. Za razrešitev programske direktorice mora glasovati najmanj 15 programskih svetnikov, ne glede na to, koliko jih je na seji prisotnih. Kot neuradno špekulira več naših sogovornikov, bi se lahko seje naposled udeležilo manj kot 15 svetnikov, kar bi pomenilo, da bi bila seja nesklepčna. Odločitev o razreševanju direktorice bi bila v tem primeru v pristojnosti generalnega direktorja.
Gorščakova: Kdor je potrjeval, naj razrešuje
Več poznavalcev dogajanja nam je neuradno povedalo, da naj bi v ozadju še včeraj potekala prepričevanja, da se svetniki seje ne bi udeležili. Ker jih je na višku poletne sezone več tudi na dopustu, naj bi si, kot smo izvedeli, v programskem svetu s predsednikom Cirilom Baškovičem na čelu prizadevali, da bi lahko člani sveta na seji sodelovali tudi na daljavo. A je to po spremenjenem poslovniku mogoče zgolj v izrednih okoliščinah; v primeru naravnih in drugih nesreč.
Pred sejo, ki bo torej potekala v živo, Gorščakova dejstvo, da utegne biti naposled odločitev o njeni usodi v rokah generalnega direktorja, komentira tako: "Če me je programski svet potrdil, bi me moral programski svet tudi razreševati." Prepričana je namreč, da bi morala biti pristojnost generalnega direktorja, da sam odloči o njeni razrešitvi, skrajno sredstvo, če bi denimo prihajalo do škode: "Ne prihaja do nobene škode, svoje delo pa, kljub temu da sem v zelo čudni situaciji, ves čas opravljam profesionalno in korektno." Gorščakova si želi, da bi programski svet o predlogu generalnega direktorja opravil razpravo in o tem tudi glasoval: "Ne bi si upala špekulirati, ali bodo svetniki prišli ali ne. Si želim, da bi prišli, ker menim, da je to demokratičen proces, ki ga je treba opraviti," je za Večer pojasnila direktorica TV Slovenija.
Če bi bila razrešena, sledi ...
Če bi Gorščakovo generalni direktor razrešil, bi sledilo imenovanje vršilca dolžnosti. Kot možne kandidate se neuradno omenja Valentina Areha, Vesno Zadravec, po ocenah nekaterih naših sogovornikov bi lahko bil to kar Whatmough sam. Kot je presodil član programskega sveta Jože Poglajen, bi se lahko pri imenovanju vršilca dolžnosti sicer spet zapletlo, ker je tudi zanj potrebno soglasje programskega sveta. Ocenil je sicer še, da se bo v primeru razrešitve direktorice "zagotovo naprej kadrovalo, najprej pri urednikih, začenši z Manico Janežič Ambrožič".
Sindikat svari pred nevarnim precedensom
V Sindikatu novinarjev Slovenije so na generalnega direktorja in predsednika programskega sveta včeraj naslovili dopis, v katerem so opozorili, da predlog hitre razrešitve direktorice TV Slovenija predstavlja "širše izrivanje statutarno in zakonsko opredeljene vloge programskega sveta". "Od generalnega direktorja zato pričakujemo ustavitev postopka razrešitve, od programskega sveta pa, da bo preprečil morebitno enostransko hitro odstranitev direktorice TV Slovenija ter omogočil javno obravnavo in odločanje o razrešitvi, kot sta v statutu in zakonu opredeljeni njegovi naloga in vloga," so zapisali. Dodali so še, da morebitne enostranske odločitve generalnega direktorja, ki iz odločanja izrivajo programski svet, povečujejo tveganja prisvajanja pooblastil, zaradi katerih javna RTV postaja "lahek plen strank, ki sestavljajo vsakokratno vlado". Sporočili so tudi, da če programski svet o razrešitvi direktorice TV Slovenija iz postopkovnih razlogov ne bo odločal, generalni direktor pa jo bo kljub temu razrešil, "bi bil to nevaren precedens in jasno znamenje zakonodajalcu, da mora zavarovati javni interes RTV Slovenija. V nasprotnem primeru bi to prineslo nepovratne posledice za delovanje javne službe RTV Slovenija in njeno institucionalno neodvisnost."
Spomnimo, generalni direktor Whatmough Gorščakovi očita, da ni spoštovala statuta RTVS, ker ni pridobila predhodnega mnenja takratnega generalnega direktorja Igorja Kadunca za prekoračitev porabe dodeljenih sredstev. Meni tudi, da ob opozorilih "ob zgodovinsko najnižji gledanosti TV-programov" ni ukrepala, prav tako po njegovem ni preverjala pogojev o desetletnem poslovnem sodelovanju RTVS s podjetjem v delni lasti sorodnika enega od odgovornih urednikov na TV Slovenija.
Gorščakova je obrazložitve teh in še nekaterih drugih očitkov na njen račun ocenila kot prirejene za razrešitev. Glavni razlog je po njenem namreč to, da ne sledi njegovim zahtevam po kadrovskih in programskih spremembah. Kot nepoznavanje meja njegovih pristojnosti kot generalnega direktorja je navedla primer, ko ni podprla njegovega predloga za razrešitev Manice Janežič Ambrožič z mesta odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija. Kot je ocenila Gorščakova, je to bil "neposredni vzrok" za njegov predlog za soglasje k njeni razrešitvi.