"Epidemiološke razmere se v državi v zadnjem tednu slabšajo. Število novookuženih strmo raste. To se vidi v sprejemih, v številu bolnikov, ki potrebujejo kisik in obravnavo na intenzivnih oddelkih zaradi dihalne odpovedi in potrebe po mehanskem predihavanju," je v jutranji izjavi povedal vodja oddelka intenzivne terapije na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana Matjaž Jereb.
Odlok: Covidni bolniki imajo prednost
Po novi odredbi o začasnih ukrepih zaradi covida-19 se bo zdravstveni sistem primarno posvetil covidnim bolnikom, je na tiskovni konferenci vlade povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar. Covidni bolniki imajo absolutno prednost, nato sledijo zadeve pod nalepko nujno.
Med 160 in 180 zasedenih intenzivnih postelj pa je tista točka, ko bo treba misliti na najbolj rigorozne ukrepe. Vindišar iskreno upa, "da bo slovenski narod spoznal, da gorijo zadnje rdeče luči". In da se je treba cepiti, ker je to edina garancija, da bo naš zdravstveni sistem zdržal.
Samo v zadnjem tednu je bilo zaradi covida 474 sprejemov v bolnišnice. To pomeni kar 64-odstotni porast. 80 je bilo sprejemov na intenzivno nego. Danes je v slovenskih bolnišnicah skupno 629 postelj za covidne bolnike, z naslednjim tednom jih bo že 750. Z novembrom se bo covidnim bolnišnicam pridružila še bolnišnica v Topolšici.
Vsak dan sta za covidnega bolnika potrebna en zdravnik in dve medicinski sestri. To pomeni samo na intenzivni negi 100 zdravnikov in 250 medicinskih sester.
Vindišar državljane in državljanke prosi, da poskušamo skupaj obvladati covid-19. To za praznike pomeni odpoved druženju, maske v zaprtih prostorih, upoštevanje vseh drugih epidemioloških ukrepov.
Na MZ vedo tudi za ponaredke kod evropskih covidnih potrdil, ki naj bi se jih dalo na črnem trgu pri nas dobiti za 20 evrov. To je kaznivo dejanje, ki ogroža zdravje, je Vindišar opozoril tiste, ki bi kode ponarejali ali jih uporabljali.
Nihče ni varen!
Danes imajo na Infekcijski kliniki 119 covidnih bolnikov na navadnih oddelkih in 51 na intenzivnih. Povprečna starost na navadnih oddelkih je 71 let in 60 let na intenzivnih. Najmlajši bolnik na navadnem oddelku ima 19 let, najmlajši na intenzivnem 34. "Skratka, nihče ni varen pred covidom," je opozoril pred prazničnim koncem tedna. Dodal je upanje, da smo sredi četrtega vala epidemije.
Samo na intenzivni oddelek na Infekcijski kliniki vsak dan sprejmejo od pet do deset bolnikov, na navadni oddelek so jih včeraj sprejeli 15. S kadrom so pa že na današnji dan na meji. V državi je zdaj 150 intenzivnih postelj (57 v UKC Ljubljana) za covidne bolnike. In ljudje vsak dan tudi umirajo. "Zaradi covida bo po oceni samo do konca novembra umrlo 300 do 400 bolnikov. Tega naj se moji sodržavljani in sodržavljanke zavedajo," je jasen. In številni bodo umrli po nepotrebnem, ker niso cepljeni, čeprav bi se lahko pred hudim potekom bolezni zaščitili. Tako pa so v bolnišnicah še vedno bolniki, ki niso cepljeni. Celo kronični bolniki se niso cepili. Na današnji dan je na navadnih oddelkih 65 odstotkov necepljenih bolnikov in na intenzivnih oddelkih 75 odstotkov.
Toda cepljenje ščiti pred hudim in kritičnim potekom bolezni, ponavlja opozorilo Matjaž Jereb. "In pred tem, da bomo umrli."
Kar bo več kot 62 intenzivnih postelj na Infekcijski Kliniki UKC Ljubljana, bo katastrofa za ta prostor, je opozoril. Ves čas lovijo ravnovesje med covidnimi in necovidnimi bolniki.
Poklukar prosi župane za pomoč pri preprečevanju širjenja koronavirusa
Ob zaostrovanju epidemiološke situacije se je minister za zdravje Janez Poklukar obrnil na župane s prošnjo, da po svojih najboljših močeh pomagajo pri preprečevanju širjenja novega koronavirusa. Med drugim naj župani aktivirajo vso razpoložljivo infrastrukturo, da bi prebivalci upoštevali pravilo preboleli, celjeni, testirani (PCT).
V zadnjih tednih se epidemiološka situacija zaradi številnih okužb z novim koronavirusom zelo poslabšuje. Število okuženih in hospitaliziranih se bo po predvidevanjih še povečevalo, zaradi česar bo zdravstveni sistem na veliki preizkušnji, je v pismu županom zapisal Poklukar.
Posameznikom je treba potrpežljivo in prijazno pojasniti, zakaj je pomembno upoštevanje priporočil
Minister je zato zaprosil župane, da po svojih najboljših močeh pomagajo pri preprečevanju širjenja virusa: "Prosim vas tudi, da občanke in občane ozaveščate, da vključite posameznike, ki jim ljudje zaupajo, in da tako s skupnimi močmi preprečimo nadaljnji porast okužb. Posameznikom je treba potrpežljivo in prijazno pojasniti, zakaj je pomembno upoštevanje priporočil."
Kot je opozoril Poklukar, ob prihajajočem prazničnem koncu tedna lahko pričakujemo mnogo več srečanj in druženj ljudi, v prihodnjih dneh pa so predvideni tudi številni dogodki in množična srečanja. "Zato potrebujemo vas, da v naslednjih dneh aktivirate vso razpoložljivo infrastrukturo v vaši občini, da bi v največji možni meri prebivalci upoštevali pravilo PCT in s tem pomagali pri zmanjšanju prenosa okužb," je dodal.
Poklukar je še napovedal, da se bodo na ministrstvu takoj po praznikih skupaj z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje, civilno zaščito in Rdečim križem Slovenije sestali z najbolj izpostavljenimi lokalnimi skupnostmi ter poiskali nabor ukrepov in usmeritve za izvajanje različnih aktivnosti in vključevanje ključnih deležnikov na lokalni ravni. Župane je ob tem prosil, da v lokalnih okoljih v primeru večje ogroženosti za širjenje virusa zagotovijo ustrezno koordinacijo predvidenih aktivnosti, je razvidno iz pisma, ki so ga posredovali z ministrstva.
"S tem, da se cepite, boste največ naredili"
"Želel bi ponovno poudariti, da se obnašajmo samozaščitno, tako cepljeni kot necepljeni. Izogibajte se druženjem, ostanite doma, če je možno, predvsem pa v zaprtih prostorih nosite masko, skrbite za razdaljo, za higieno." Vsak od nas naj prispeva, da bomo epidemijo obvladali, predvsem pa v naslednjih dneh ohranili delovanje zdravstvenega sistema, ki ima omejene kapacitete.
Necepljenim Jereb polaga na srce: Ne upoštevajte strokovno neargumentiranih razlogov in se odločite za cepljenje. Pogovorite se z osebnim zdravnikom in premagajte strah. S tem, da se cepite, boste največ naredili.
Polni tudi vsi otroški oddelki
Vodja službe za preprečevanje in obvladovanje bolnišničnih UKC Ljubljana Tatjana Mrvič je povedala, da so v Ljubljani polni vsi otroški oddelki, zaradi covida in zaradi drugih respiratornih obolenj. Covid ne prizanaša niti dojenčkom.
"Če imate majhne otroke, ne družite se med prazniki, ne hodite na obiske," je pozvala Mrvičeva. Otroci naj se ne družijo, ne hodijo v trgovske centre. Skrajni čas je, da se začne to upoštevati, je opozorila.
Včeraj potrdili 2510 okužb
Bolnišnice covid zadene z manjšim zamikom. Včeraj je bolnišnično oskrbo v Sloveniji potrebovalo 558 bolnikov. 134 jih je na intenzivni negi.
Kakšne so številke s testiranj v zadnjem dnevu? Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so pri nas včeraj potrdili 2510 novih okužb. Opravljenih je bilo 6790 testov PCR in 37 odstotkov je bilo pozitivnih. 24.281 je bilo še hitrih testov.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je 2138. Po oceni NIJZ je zdaj v državi aktivnih 25.121 primerov. V zadnjem dnevu je sedem ljudi za posledicami virusa umrlo. Skupna slovenska precepljenost je 53-odstotna.
V Avstriji največ okužb po novembru, na Hrvaškem še 26 smrti
Na Hrvaškem so potrdili novih 4392 okužb po 12.207 testiranjih. Še tretji dan po vrsti je umrlo 26 bolnikov. V Avstriji so v zadnjem dnevu potrdili 5861 okužb. Nazadnje so imeli več kot 5000 okužb dnevno lani novembra. V bolnišnicah se v Avstriji zdravi 1370 covidnih bolnikov, kar je 81 več kot v četrtek. Na intenzivni negi je 280 ljudi. V zadnjem tednu je covid terjal še okoli sto življenj, samo v četrtek 17. (Va, STA)