Odstop Manice Janežič Ambrožič po oceni društva novinarjev še ena od posledic rušenja javnih medijev

18.10.2021 15:46
Odstop odgovorne urednice informativnega programa TV Slovenija Manice Janežič Ambrožič je po mnenju Društva novinarjev Slovenije le še ena od posledic rušenja javnih medijev, ki jih izvaja trenutna vlada. Ob tem so generalnega direktorja RTV Slovenija pozvali, da vse nadaljnje poteze izpelje v dialogu in ob soglasju uredništva.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Manica Janežič Ambrožič
Robert Balen

V društvu menijo, da dogajanja v vrhu našega največjega javnega medija, kamor lahko po njihovih navedbah prištejemo tudi "naskok vlade na nadzorni svet", pričajo o želji po nadzoru in obvladovanju na račun uredniške neodvisnosti in javnega interesa.

Kot je v današnjem sporočilu za javnost opozoril upravni odbor Društva novinarjev Slovenije, je Janežič Ambrožičeva odstopila po mesecih pritiskov na njeno osebno in profesionalno integriteto. "Bila je tarča orkestriranih napadov, v katerih je sodeloval tudi predsednik vlade. Da je odgovorna urednica nezaželena, je že pred meseci jasno sporočil generalni direktor RTV Slovenija, njegovemu pomanjkanju argumentov se je takrat uprla direktorica Televizije Slovenija, ki je bila vmes že razrešena na sporen način," so zapisali.

Spomnili so, da je urednica odstopila, ker se ni strinjala z rezi v dnevnoinformativni program Televizije Slovenija. V programsko-produkcijskem načrtu za prihodnje leto namreč vodstvo predvideva ukinjanje ali krajšanje dnevnoinformativnih oddaj.

V društvu novinarjev so poudarili, da so te oddaje steber javne službe in državljanom omogočajo informirano odločanje o javnih zadevah. "Poslanstvo javnega medija ni zabava in razvedrilo, ampak informiranje, preiskovanje, kontekstualiziranje dnevnega dogajanja. Prav to je tisto, kar javni medij razlikuje od komercialnega, da njegovi programi niso vezani le na gledanost in všečnost," so izpostavili v društvu.

Po njihovem mnenju bi se problema pomanjkanja denarja moralo vodstvo lotiti tako, da ne bi bil okrnjen program, ki je najbolj v interesu državljanov, vsekakor pa skupaj in v sozvočju z uredništvom in ne v nasprotju z njim. "Odstop urednice je dokaz, da se finančni rezi izvajajo na račun uredništva in s tem tudi na račun gledalcev, ki bodo deležni manj kakovostnega programa. Glede na to, da je leto 2022 tudi volilno leto, bo potreba državljanov po obveščenosti še toliko večja," so dodali.

Vlado in državni zbor pozivajo, da zagotovita stabilno financiranje RTV Slovenija, predsednika vlade pa, "da neha javno napadati zaposlene na javnem mediju, ustvarjati in spodbujati sovražnost do novinarjev ter pozivati k finančni destabilizaciji RTV Slovenija". Moč prinaša tudi odgovornost, česar bi se moral kot premier zavedati, poudarjajo v društvu novinarjev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta