Parlamentarni odbor potrdil predlog zakona o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov

STA, M.R.
05.09.2023 20:21

Predlog zakona o povračilu glob zaradi kršitve neustavnih covidnih odlokov je šel čez sito odbora za pravosodje. Člani odbora so ga podprli z devet glasovi, proti so glasovali štirje poslanci.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Glede na predlog zakona bi povrnili vse plačane globe, ki so bile izrečene na podlagi neustavnih odlokov v času epidemije covida-19.
Andrej Petelinšek

Podprli so tudi koalicijska dopolnila, ki odpravljajo pomisleke, ki jih je imela zakonodajno-pravna služba DZ. Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je v predstavitvi predloga zakona o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni covid-19 dejala, da je namenjen popravi krivic, ko je država izrekala globe za prekrške ob kršenju predvidenih ukrepov, ki pa niso bili utemeljeni na zakonitih oz. ustavnih podlagah.

Ob tem se Švarc Pipan zaveda, da sta država in takratna vlada skušala zamejiti širjenje bolezni, vendar sta to po njenih besedah storili na trhli podlagi, zato ljudje niso ponotranjili ukrepov. "Ne zato, ker ne bi bili pravilni, ustrezni, koristni, ampak ker so bili sprejeti, dojeti ali razumljeni kot oblika državne represije," je bila konkretna.

Namena zakona sta po njenih besedah povrnitev načela zaupanja v pravno državo in povrnitve v prejšnje stanje, kakršno bi bilo, če te globe ne bi bile naložene. To pomeni vračilo glob po uradni dolžnosti, državljani bodo torej prejeli informativne izračune, katerim bodo lahko ugovarjali. Tudi zato bo pripad s tem povezanih zadev na upravno sodišče minimalen, je ocenila Švarc Pipan.

Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan
Robert Balen

Poudarila je, da predlog zakona ne določa odmere odškodnin in ne določa povrnitve stroškov zastopanja s pravnimi sredstvi v prekrškovnem postopku, globe pa se nadalje ne bodo vračale za sekundarne prekrške in takšne z elementi nasilja.

Predstavnica zakonodajno-pravne službe DZ Špela Maček Guštin je opozorila, da iz gradiva ob predlogu zakona ni bilo jasno, ali ta uporablja institut abolicije in amnestije oz. kakšna je pravna narava tega zakona, če ne gre za ta dva instituta. Maček Guštin sicer meni, da je ministrica zadovoljivo pojasnila to dilemo.

Bojana Potočan je v imenu državnega sveta povzela, da se večina svetnikov v komisiji za državno ureditev ni strinjala z zamislijo zakona, saj da so v času bolezni covid-19 veljale posebne okoliščine, ki so zahtevale hitro in učinkovito ukrepanje. Predloga zakona na komisiji zato niso potrdili.

Sodna veja sodelovala pri predlogu zakona

Predstavnica vrhovnega sodišča Tina Brecelj je povedala, da je sodna veja oblasti pri pripravi zakona aktivno sodelovala. Izpostavila je, da zakon upravnemu sodišču nalaga nove obveznosti, kar je posledica tega, da izvršilna oblast nima doslednega dvostopenjskega odločanja. Dvomi v ministričino oceno, da bo pripad na upravno sodišče zaradi predloga minimalen, zato je pozvala k razmisleku o manjši reformi upravnega sodstva.

Predsednica upravnega sodišča Jasna Šegan se je z oceno Tine Brecelj strinjala in opozorila, da se s trenutno kadrovsko sliko na upravnem sodišču le stežka spopadajo s pripadom, imajo namreč več kot 4000 nerešenih zadev. Zato je zakonodajalcu predlagala, naj v finančne posledice predloga zakona na letni ravni uvrsti 117.500 evrov, kolikor znaša plača enega višjega sodnika in enega strokovnega sodelavca na upravnem sodišču.

Glavni zdravstveni inšpektor Edis Grcić je navedel, da je zdravstveni inšpektorat uvedel nekaj več kot 10.000 prekrškovnih postopkov na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, od tega jih je bila več kot polovica zaključenih z izrekom globe. V 1500 primerih so izrekli opomin, v 2000 pa opozorilo, v vseh ostalih primerih je bil postopek ustavljen brez odločbe o prekršku. Na podlagi predlaganega zakona bo inšpektorat moral izvesti postopke vračila glob v nekaj več kot 7000 postopkih o prekršku. Na to se po njegovih besedah pripravljajo s posodobitvijo informacijskega sistema in drugimi notranjimi navodili.

V SDS zakona ne bodo podprli

Poslanci so se v razpravi spraševali o namenu ukrepov za preprečevanje širjenja covida-19 in zakaj jih ljudje niso spoštovali. Poslanec SDS Branko Grims je napovedal, da SDS predloga zakona ne bo podprla.

Člani odbora so sprejeli tudi koalicijska dopolnila, ki jih podpira tudi pravosodna ministrica. Pojasnila je, da po opozorilu zakonodajno-pravne službe z dopolnili odpravljajo nekatere nejasnosti. Ministrstvo podpira tudi dopolnilo, ki pristojnemu davčnemu organu daje pravno podlago, da ne uvede prisilne izterjave za prekrške, če izterjava še ni bila uvedena.

Poslanci so predlog zakona podprli z devetimi glasovi za in štirimi proti. Tako so glasovali tudi o koalicijskih dopolnilih, z razliko pri dopolnilu k 13. členu predloga, za katerega je glasovalo osem članov odbora, proti pa štirje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta