Pirc Musar v DZ: "Nevredno politika je rušiti zaupanje v pravno državo." Zakaj v dvorani ni bilo poslancev SDS in vlade?

M.R., STA, Va
16.12.2024 12:29

Predsednica države Nataša Pirc Musar je nagovorila državni zbor, še pred njenim govorom pa je parlamentarno dvorano zapustila poslanska skupina SDS.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Še preden je predsednica Nataša Pirc Musar začela svoj nagovor, je poslanska skupina SDS zapustila dvorano.
Robert Balen

Predsednica države Nataša Pirc Musar je svoj govor začela z besedami, da velik globalni izziv predstavlja tudi komuniciranje na družbenih omrežjih. "Danes je v imenu svobode govora prenekaterim uporabnikom družbenih omrežij povsem sprejemljivo, če kdo, brez resnih in preverljivih virov informacij, Slovenijo prikazuje kot nevarno državo, kjer migranti kot lačne zveri na vsakem vogalu prežijo na nič hudega sluteče Slovenke in Slovence. Ali če se neenako misleče posameznike, ki so se pripravljeni javno izpostaviti in biti glasni v dobro skupnosti, diskreditira na vse mogoče načine. Ovira ni niti norčevanje iz telesnega videza, kroničnih boleznih, spola, priimka in tako naprej. Javni diskurz je do žensk, ki se izpostavijo s kritiko dogajanja v državi, vse prevečkrat hudo žaljiv, celo mizogin," je povedala Pirc Musar, nato pa kot najnovejši primer navedla objavo domačih naslovov sodnikov in sodnic na družbenih omrežjih, ki ga je pospremil poziv na linč. 

Poslanci SDS so zapustili parlamentarno dvorano.
Robert Balen

Ob tem je dejala, da je treba visoki standard pravic in svoboščin v Sloveniji ohraniti in spodbujati zaupanje. "Primerjati sodstvo z mafijo ali obtoževati policijo sodelovanja s kriminalnimi združbami, je nedostojno, nedržavniško in nedomoljubno," je dejala, s tem pa se je odzvala na besede, ki so bile izrečene na shodu v podporo prvaku stranke SDS Janezu Janši na dveh shodih pred sodiščem v Celju. Tam je Janša dejal, da bi bila primerjava "krivosodja" z mafijo žaljiva do mafije.

Poslanci stranke SDS so pred začetkom govora Nataše Pirc Musar zapustili parlamentarno dvorano.
Matija Sušnik/DZ

Sodniki, tožilci, policisti, inšpektorji in drugi, ki sodelujejo s sodno vejo oblasti, se morajo pri svojem delu počutiti varno, opravljati pa ga morajo odgovorno, je dejala Pirc Musar. Hkrati je opozorila, da političnemu nasilju in grožnjam komur koli v Sloveniji ni mesta. 

"Nevredno politika je rušiti zaupanje v pravno državo, še posebej med trajanjem postopka, saj to pomeni nedopusten pritisk na odločanje," je dejala in pozvala nosilce oblasti, da vzpostavijo "visoko stopnjo politične kulture". "To pomeni, da si moramo na vsakem koraku prizadevati, da ohranjamo svojo integriteto in odpravljamo vse sence dvoma, ki lahko krnijo naš položaj. Bodimo zgled spoštljivega komuniciranja, spoštovanja načel pravne države in odločitev sodišč ter drugih nadzornih institucij," je dodala.

"Temni oblaki še niso izginili"

Glede mednarodnih odnosov Slovenije je dejala, da so v dobrem stanju, toda posvarila, da časi niso lahki. "Temni oblaki še niso izginili," je opozorila. Opozorila je na vse več nepredvidljivih groženj in hibridne oblike delovanja proti državam. "Destabilizacijski vplivi se lahko izvajajo z različnimi sredstvi, usmerjenimi med drugim v rušenje zaupanja v delovanje oblasti, medijev, finančnega in nacionalno-varnostnega sistema ter trgovskih in energetskih verig," je naštela.

"Zato je nujno razviti ne samo visoke sposobnosti hitrega odziva na morebitna tveganja doma in v tujini, pač pa tudi dejavno sodelovati pri aktivnostih in pobudah, ki si prizadevajo, da do takih tveganj sploh ne pride. Le tako bomo spoštovanja in upoštevanja vreden sogovornik," je ocenila.

Po njenih besedah so dobri sosedski odnosi nujna podlaga za krepitev dialoga in medsebojnega sodelovanja tako na bilateralni kot multilateralni ravni. Slovenija po njenem ostaja pozorna tudi na dogajanje na Zahodnem Balkanu.

Ko je govorila predsednica republike, v dvorani DZ tudi ni bilo vladnih ministrov.
Robert Balen

"Pomembno je, da posvetovanja med predsedniki v okviru procesa Brdo-Brioni potekajo", kar dokazuje tudi skupna izjava, sprejeta v začetku oktobra, ki kot ključno prednostno usmeritev poudarja širitev Evropske unije na Zahodni Balkan. Ob tem je izpostavila težko nalogo nove komisarke za širitev Marte Kos. Izpolnjevanje pričakovanj bo namreč "nemogoče, če države članice ne bodo razumele, da je širitev v osnovi mirovni proces, ki zmanjšuje napetosti med sosedami ter krepi Evropo kot skupnost". "Temu, žal, za zdaj ni tako," meni Pirc Musar.

Daleč najbolj zaskrbljujoče pa je po njenem mnenju dejstvo, da po uspešnosti razvoja Evropa ni niti prva niti druga na svetu pri nobeni od kritičnih tehnologij. Poročilo nekdanjega predsednika Evropske centralne banke Maria Draghija, ki ugotavlja, da bomo ogrozili svojo blaginjo, okolje ali svobodo, če ne bomo ukrepali, je treba vzeti resno, poziva predsednica.

Na svetovni ravni pa so izkušnje Slovenije mešane. Dejala je, da po eni strani "pišemo lepe, pomembne zgodbe", pri čemer je izpostavila visoko podporo izjavi o boljši zastopanosti žensk na vodstvenih položajih v Združenih narodih, po drugi strani pa se "soočamo s hudimi preizkušnjami".

Ob tem je izpostavila dogajanje v Ukrajini in Gazi. "Izrael in Ruska federacija sta si v marsičem različni državi, imata pa nekaj skupnega. Obe grobo kršita ustanovno listino Združenih narodov," je bila jasna predsednica.

Robert Balen

Slovenija je glede ravnanja obeh držav po njenih besedah upravičeno odločna: obsoja rusko agresijo in obsoja nevzdržen odnos Izraela do civilistov v Gazi, ki ima vse značilnosti genocidnega ravnanja. Z žalostjo sicer ugotavlja, da ravnanje izraelske vlade česa bolj konkretnega od verbalnih obsodb, ki jih izrazijo voditelji držav, na politični ravni skorajda ni deležno.

Aktivno delovanje Slovenije v mednarodnih odnosih in članstvo v vseh ključnih mednarodnih organizacijah je za prihodnost vitalnega pomena, meni. "Toda kot suverena država si moramo zgodovino in prihodnost tudi v najhujših časih znati pisati sami. Ne smemo dovoliti, da nam jo pišejo drugi," je še izpostavila predsednica.

Pri nastopanju enotnosti Slovenije navzven je vnovič pozvala k zakonski odpravi "nereda", ko gre za barve dresov, v katerih naši na športnih igriščih predstavljajo Slovenijo.

Za novo leto pa si je pred poslanci, med katerimi pa ni bilo članov poslanske skupine SDS, zaželela, da bi se politike lotili bolj "vizionarsko, dolgoročno uprto v prihodnost, za generacije, ki prihajajo za nami; kolikor se le da enotno".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta