Potem ko so zdravniki na začetku svoje poklicne kariere dobili pet plačnih razredov ob delni odpravi plačnih nesorazmerij v minulih dveh letih in se jim bo trenutni plačni razred s plačno reformo, ki se bo začela izvajati z novim letom, le prenesel na novo plačno lestvico, bodo občutnih plačnih povišic deležni izkušenejši zdravniki. Ti so ob delni odpravi plačnih nesorazmerij dobili le dva plačna razreda. Zdaj lahko računajo, da bodo imeli leta 2028 - zaradi postopnosti - do 600 evrov bruto višjo osnovno plačo. Odvisno od delovnega mesta, ki ga zasedajo. Tisti, ki zasedajo delovno mesto višjega zdravnika ali zobozdravnika brez specializacije med 420 in 557 evri bruto, saj jim bodo nesorazmerja odpravili za tri plačne razrede. Za toliko plačnih razredov bodo odpravljena tudi nesorazmerja zdravnikom svetovalcem, in sicer v izhodiščnem plačnem mestu primarija za 403 evre bruto, svetniku za 475 evrov bruto in višjemu svetniku v izhodiščnem plačnem razredu tega delovnega mesta za 515 evrov bruto. Tri plačne razrede odprave nesorazmerij bodo deležni še višji zdravniki specialisti, ki se jim bo v izhodiščnem razredu plača zvišala od 455 do 607 evrov bruto, odvisno od pogojev dela, postopno do leta 2028, ko naj bi bila reforma v celoti realizirana.
42 odstotkov vseh zdravnikov je lani prebilo odpravljeni plačni strop
V javnih zavodih 7724 zdravnikov in zdravnic
Ob tem bodo lahko zdravniki, za katerimi je 20 let dela po opravljenem strokovnem izpitu in so že pridobili naziv glavni mentor, če bo tako na predlog neposrednega vodje odločil strokovni kolegij oziroma vodja, razporejeni na novo delovno mesto starejši zdravnik specialist, kar prinaša tudi višjo plačo. Po podatkih Zdravniške zbornice Slovenije je med 1590 glavnimi mentorji 996 takih, ki izpolnjujejo tudi pogoj delovne dobe. Po podatkih ministrstva za javno upravo je avgusta v javnih zavodih delalo 7724 zdravnic in zdravnikov.
Pri tem podatki omenjenega ministrstva kažejo, da je na trenutni plačni lestvici po odpravljenem plačnem stropu, ki je bil do lani zakoličen pri 57. plačnem razredu, kar 2079 oziroma 27 odstotkov vseh zdravnic in zdravnikov uvrščenih v 61. plačni razred, kar pomeni bruto osnovno plačo 5004 evre. Nad 57. plačnim razredom jih je 42 odstotkov. Med 52. plačnim razredom, kjer se začne delovno mesto zdravnik specialist PPD3, in najvišjim, 66. plačnim razredom, v katerega je uvrščen en zdravnik, je 5658 oziroma 73 odstotkov vseh zdravnic in zdravnikov.
V Fidesu nezadovoljni
Ne glede na reformne plačne premike v Fidesu, ki ga vodi Damjan Polh, niso zadovoljni. Aneks h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike so sicer podpisali, saj da so uspeli prav oni "skozi stavkovna pogajanja z vlado uskladiti merila in kriterije za zasedbo dveh novih delovnih mest; starejši zdravnik brez specializacije z licenco in starejši zdravnik specialist," a hkrati nadaljujejo pogajanja z vlado o stavkovnih zahtevah, ki so jih predstavili januarja in dopolnili avgusta. Na vprašanje, pri katerih stavkovnih zahtevah so z vlado že uspeli doseči soglasje, so v Fidesu za Večer pojasnili, da njihova ključna zahteva, to je ureditev plačnega sistema za zdravnike in druge zaposlene v zdravstvu v ločenem plačnem stebru, ostaja neuresničena. Menijo, da ohranjanje enotnega plačnega sistema, v katerem ne sme biti nihče drugače obravnavan, pomeni žrtvovanje javnega zdravstvenega sistema. Pravkar sklenjeni dogovor med vlado in sindikati po njihovem prepričanju potrjuje, da je plačni zakon pripravljen brez metodologije razvrščanja delovnih mest in nazivov v plačne razrede in s tem tudi brez ustreznih razmerij. "Zdravstveni plačni steber ostaja brez vsebine, plačne anomalije se le še poglabljajo," so zapisali in poudarili, da bodo v stavkovnih pogajanjih med drugim vztrajali pri iskanju rešitev za variabilno nagrajevanje zdravnikov.