Čeprav jih bo mogoče unovčiti vse do konca tega leta, so na finančni upravi s koriščenjem v prvem tednu zelo zadovoljni. Pravijo, da se število rezervacij dnevno povečuje. Od petka, 16. julija, do srede, 21. julija, so bili unovčeni že 17.804 boni, še 11.685 pa je bilo rezervacij. Daleč največji delež, kar 69 odstotkov vseh, je bilo izkoriščenih v turizmu, 18 odstotkov v gostinstvu, manj kot deset pa za kulturo in šport. Novi boni (BON21) so v veljavo stopili prejšnji petek. Namenjeni so ponudnikom v turizmu v širšem smislu, gostinstvu, športu in kulturi. Vrednost bonov za odrasle je 100 evrov, za mladoletne pa 50.
Večina gostincev se na sprejemanje bonov še pripravlja
Da bodo od teh bonov spet največ pridobile priljubljene turistične lokacije, so kritiki opozarjali že ob sprejemu interventnega zakona in statistika po prvem tednu res kaže prav to, a upoštevati je treba dejstvo, da številni ponudniki v prvem tednu bonov sploh še niso sprejemali.
"Ne, zaenkrat še ne," so se vrstili odgovori, ko smo poklicali v nekaj mariborskih restavracij in povprašali, ali pri njih lahko unovčimo nove bone. Da to za zdaj še ni mogoče, so nam odgovorili v Etno hiši Baščaršija ter v restavracijah Fudo in Ancora. "Še vedno vzpostavljamo sistem," so razložili in dodali, da se pri tem še niso odločili, ali bodo za koriščenje bona določili najnižji znesek, pri katerem bodo bone sploh sprejemali.
"Kako to čisto tehnično izpeljati, je za gostince zdaj velik izziv. Vemo, da večina natakarjev danes dela z dlančniki, in preko njih ne morejo v sistem Fursa vnašati podatkov za bone. To pomeni, da mora v tem primeru natakar do računalnika, odpreti sistem in vse posebej vnesti. Od stranke mora zahtevati še dokument in narediti fotokopijo. To vse zahteva čas, ki ga natakarji po navadi nimajo, hkrati pa morajo na svojih računalnikih pred tem vzpostaviti ta program. Številni se s tem še vedno ukvarjajo," pravi Marjan Vidovič, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem območne obrtne zbornice Maribor, tudi vodja picerije Črni baron v Malečniku. "Pri nas bomo sprejemali bone in določiti nameravamo minimalni znesek pri 30 evrih. Stranke nam bodo morale povedati, da bon koristijo, preden bomo izdali račun," je še pojasnil Vidovič. A praksa ni in ne bo enaka povsod. Ponekod bodo unovčitev bona pogojevali s 50 evri, nekatere restavracije pa tudi s 100 evri. Prav tako so razlike v tem, ali bo treba predhodno koriščenje bona najaviti in mizo rezervirati.
Manj nejasnosti je v že utečenih turističnih obratih, kjer so bone sprejemali že lani in jih tako po istem sistemu sprejemajo tudi zdaj, le da jih je tokrat mogoče izkoristiti tudi za različne aktivnosti. "Ja, sprejemamo bone. Izpolnite obrazec, ki ga najdete na spletni strani Fursa, in zraven prinesite osebni dokument. Če koristite svoj bon, ni omejitev glede zneska, če pa koristite bon svoje mame ali babice, pa morate bon izkoristiti v celoti," je navodila podala receptorka Termalnega parka Term Ptuj.
Zdaj z bonom tudi na Mariborsko Pohorje
Kaj pa šport in kultura? Tudi organizatorji koncertov in prireditev ter ponudniki športnih aktivnosti in prodajalci knjig bone lahko sprejemajo, a povsod v praksi to še ni mogoče. V Narodnem domu Maribor denimo bonov še ne sprejemajo. Pravijo, da imajo trenutno blagajno zaprto in da vstopnice prodajajo le preko spleta, tam pa da za zdaj bona še ni mogoče unovčiti. Povedali so nam, da bo sistem zaživel po 8. avgustu, ko bo blagajna spet odprta.
V juniju milijon turističnih prenočitev
Turistični nastanitveni obrati v Sloveniji so prejšnji mesec zabeležili skoraj 249.100 prihodov domačih turistov in 695.200 njihovih prenočitev ter malo več kot 126.000 prihodov tujih turistov in malo več kot 317.500 njihovih prenočitev. Skupno je bilo tako v mesecu juniju zabeleženih nekaj več kot 375.000 prihodov turistov in nekaj več kot milijon njihovih prenočitev, od tega največ v občinah Piran, Izola in Brežice. Večino, 69 odstotkov prenočitev, so ustvarili domači turisti. Teh je bilo v primerjavi z lanskim junijem več za 62 odstotkov, število tujih pa za 42 odstotkov. Med tujimi turisti je junija v Sloveniji ponovno prenočilo največ Nemcev, ki so predstavljali okoli 20 odstotkov prenočitev tujih turistov. Sledili so turisti iz Avstrije, Madžarske, Češke in Italije.
Največ turističnih prenočitev je bilo v nastanitvenih obratih v obmorskih občinah, in sicer nekaj več kot 304.800 prenočitev ali 30 odstotkov vseh prenočitev. Sledile so gorske občine s 26 odstotki vseh prenočitev in zdraviliške občine s 24 odstotki.
Od januarja do vključno junija letos so nastanitveni obrati zabeležili malo manj kot 572.700 prihodov turistov oziroma 38 odstotkov manj kot v istem obdobju lani in malo manj kot 1,7 milijona njihovih prenočitev, kar je 33 odstotkov manj. 66 odstotkov prenočitev so ustvarili domači turisti, kažejo podatki statističnega urada.
S spletno prodajo imajo nekaj težav tudi v Eventimu, kjer so povedali, da bo na njihovih fizičnih prodajnih mestih vstopnice za dogodke mogoče kupovati že v naslednjih dneh, preko spleta pa še nekaj časa ne. "Vstopnice lahko z bonom poravnate, če se nameravate udeležiti dogodka v Sloveniji. Kart za koncerte v tujini ni mogoče plačati z boni," je še pojasnila Nicole Radermacher, izvršna direktorica Eventima.
Bone so že začele sprejemati tudi nekatere knjigarne. Mladinska knjiga tako denimo bone sprejema v vseh poslovalnicah, vendar le za vrednost 50 evrov ali več. Kupiti pa je mogoče knjige, delovne zvezke in učbenike.
Včeraj so bone začeli sprejemati tudi na Mariborskem Pohorju. Koriščenje novih bonov je mogoče ob nakupu vseh vozovnic za krožno kabinsko žičnico, dnevnih in sezonskih smučarskih vozovnic, letnih kombiniranih vozovnic ter dnevnih in letnih vozovnic za Bike park Pohorje, razen vozovnice Gravity card. Najnižja vrednost za sprejem bona je 20 evrov.