Podnebne spremembe v prid hidroelektrarnam

Srečko Klapš
01.03.2021 13:49
Hidroelektrarne skupine HSE so februarja proizvedle 700 gigavatnih ur električne energije in presegle mesečno načrtovano proizvodnjo za kar 58 odstotkov
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Proizvedena električna energija Dravskih elektrarn v prvih dveh mesecih leta je zadostila potrebam dveh tretjin slovenskih gospodinjstev.
Andrej Petelinšek

Hidroelektrarne skupine Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), ki združuje Dravske elektrarne Maribor (DEM), Soške elektrarne Nova Gorica (SENG) in 49-odstotni delež v Hidroelektrarnah na spodnji Savi (HESS), so februarja proizvedle 700 gigavatnih ur električne energije in s tem presegle mesečni plan za kar 58 odstotkov.

Andrej Tumpej, direktor DEM, ki upravljajo osem velikih in pet malih hidroelektrarn na reki Dravi, je pojasnil, da so izjemne rezultate dosegli kljub temu, da niso delovali s polno močjo: "Ugodna, čeprav za ta letni čas neobičajna hidrologija, sta nam kljub temu, da smo obratovali z dvema tretjinama moči zavoljo rednih remontov, v februarju omogočila rekordno proizvodnjo električne energije. Četudi smo zavoljo podnebne sprememb, ki spreminjajo režime vodnatosti naših rek prilagodili načrtovano proizvodnjo, smo zaradi radodarnosti narave presegli tudi to," je dejal Tumpej in dodal, da so na osnovi dvajsetletne statistike za letošnje leto načrtovali za 28 odstotkov višjo proizvodnjo, kot doslej.

Februarska proizvodnja električne energije skupine HSE je najboljša v družbi Soške elektrarne Nova Gorica, kjer so presegli februarski plan za 100 odstotkov. Dravske elektrarne Maribor so v tem obdobju presegle plan za 61 odstotkov, Hidroelektrarne na spodnji Savi pa za 38 odstotkov. 

Dravske elektrarne so tako v prvih dveh mesecih leta proizvedle 460.621 megavatnih ur električne energije in tako planiranih 305.767 megavatnih ur presegli za 51 odstotkov. Proizvedena električna energija DEM pa je zadostila potrebam dveh tretjin slovenskih gospodinjstev po električni energiji v tem obdobju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta