Državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti, vse zadnje mandate tesen sodelavec ministra Zdravka Počivalška, naj bi bil odhajal s položaja v kratkem.
Državni sekretar trenutno na dopustu
Odločitev naj bi bil že sprejel. Na ministrstvu, ki se je znašlo pod plazom očitkov v času koronakrize zaradi poslov z zaščitno opremo in ventilatorji, obenem pa je v globoki krizi tudi stranka SMC, včeraj na naša vprašanja v zvezi z neuradnimi informacijami, potrjenimi iz več virov, niso odgovorili. Prav tako je bil nedosegljiv Cantarutti, ki naj bi bil na dopustu do sredine meseca in odsoten.
Skupaj z ministrom tudi v zadnji aferi
Odhod Cantaruttija, desne roke Zdravka Počivalška v vseh njegovih mandatih na čelu resorja, pod Mirom Cerarjem, Marjanom Šarcem in Janezom Janšo, za gospodarskega ministra ni dobra novica, a tudi posebno presenečenje ne. Več neuradnih informacij o tem je v zadnjem obdobju prišlo do nas. Cantarutti, sicer iz kvote SMC, sodi poleg Počivalška v prvo vrsto funkcionarjev na ministrstvu, bil je eden ključnih operativcev pri večjih investicijah in projektih v resorju, denimo tudi ob prihodu multinacionalke Magna in širitvi Yaskawe, bil je tudi v številnih gospodarskih delegacijah v tujini, večkrat je nastopal tudi v vlogi pojasnjevalca, komunikatorja odločitev ministrstva.
Koliko državni sekretarjev je doslej zapustilo Janševo tretjo vlado? Le dobra dva tedna po imenovanju je Andrej Možina odstopil z mesta državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje. "Gre za njegovo osebno odločitev," so sporočili.
Odšel naj bi bil v gospodarstvo
Odhoda Cantaruttija, ki sicer še ni uradno potrjen, po neuradnih virih ne gre enačiti z nedavnima slovesoma poslancev Janija Möderndorferja in Gregorja Židana, ki sta se z nekdaj vladajočo stranko razšla pred kratkim. Predvsem ne Židana, ki se s SMC ni poslovil v prijateljskih odnosih, predvsem pa ne dogovorno. Cantarutti je o odhodu iz politike razmišljal že dlje časa, nazadnje pred imenovanjem nove, tretje Janševe vlade, a naj bi ga Počivalšek tedaj še nekako uspel pregovoriti. V ozadju naj ne bi bilo kakšnega večjega spora, razpok z ministrom, prvakom SMC, prav tako naj bi slednjega še spremljal ob interpelaciji v državnem zboru, v znak podpore, da stoji za njim tudi v (naj)težjih trenutkih. Gotovo pa je, da se je položaj za posadko SMC, ki vodi gospodarsko ministrstvo, tudi za Cantaruttija, z afero zaščitna oprema še otežil in poslabšal. Cantarutti naj bi se iz politike preselil v gospodarstvo, neuradno v eno energetskih podjetij.