Da je predlog primeren, je menilo 24 poslancev, nasprotno pa 54. Po predlogu bi pet odstotkov prispevka RTV namenili tudi za financiranje uresničevanja javnega interesa na področju medijev.
Po mnenju vlade predlog grobo posega v prispevek, sredstva in pravice RTVS, njene dejavnosti in organizacijsko strukturo. Predlog s tem krši institucionalno, programsko in finančno avtonomijo RTVS. Predlog bi po navedbah vlade finančno oslabil javno radiotelevizijo in posledično ogrozil izvajanje njene javne službe oziroma bi jo prisilil v povečano komercializacijo in širjenje oglasnega prostora.
Po predlogu SDS bi vsak zavezanec za prispevek RTV s pisno izjavo določil medij, ki mu namenja pet odstotkov svojega plačila prispevka.
Drugo področje, ki ga zadeva predlog, pa je dejavnosti oddajnikov in zvez, ki bi jo v SDS izločili iz javnega zavoda. Slovenija je po navedbah predlagateljev zadnja država v Evropi, kjer je oddajniška infrastruktura še vedno del javne televizije. Vse ostale države v Evropi so to infrastrukturo po njihovih navedbah že zdavnaj izločile iz javne radiotelevizije v samostojno podjetje v državni ali zasebni lasti oziroma v mešanem lastništvu.
Po predlogu bi vlada v šestih mesecih od uveljavitve novele ustanovila gospodarsko družbo Oddajniki in zveze, ki bi bila v 100-odstotni lasti države.