Posledice Janševe izjave o Tajvanu: Nekatera podjetja prejela preklice pogodb

STA, M.R.
20.01.2022 15:29

V luči izjav premierja Janeza Janše glede Tajvana v nedavnem pogovoru za indijsko televizijo Doordarshan so slovenska podjetja, ki delujejo na kitajskem trgu, že prejela odzive partnerjev iz azijske velesile, so navedli v Slovensko-kitajskem poslovnem svetu. Prihaja na primer do preklicev pogodb in tudi do izstopov iz dogovorjenih naložb.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Po pojasnilih sveta, ki deluje pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), vodi pa ga Žiga Vavpotič, so nekatera podjetja prejela preklice pogodb, nekatera sporočila o ukinitvi fizične ali spletne prodaje izdelkov, pri nekaterih pa so kitajski partnerji izstopili iz že dogovorjenih poslovnih naložb.

Spet druga podjetja so spremljala izkušnje Litve, kjer se je zaradi spora s Kitajsko močno zaostril carinski postopek z največjim azijskim gospodarstvom in poskušajo preusmeriti svoje delovanje prek drugih držav EU.

"Pri mednarodnem sodelovanju gre v največji meri za stabilnost poslovnega okolja, in takoj, ko se ta zamaje, gospodarstvo občuti posledice," so jasni v Slovensko-kitajskem poslovnem svetu.

Izvršni odbor sveta je po številnih odzivih, ki so jih sprožile izjave premierja Janše glede Tajvana, že v sredo poudaril pomembnost stabilnih političnih odnosov za dobrobit poslovnega okolja v obeh državah ter za napredovanje gospodarske izmenjave. Poudarili so, da morajo ostati gospodarski odnosi nepolitizirani.

Medtem so danes zapisali, da je Slovenija izvozno naravnano gospodarstvo, Kitajska pa eden od njenih največjih partnerjev zunaj EU. V času gospodarskega okrevanja po koronski krizi vse, kar otežuje gospodarsko sodelovanje, ni v interesu gospodarstva, so navedli.

"Čeprav so naši izdelki in storitve kakovostni in inovativni, vsaka sprememba v političnih odnosih spremeni dinamiko poslovanja. Zato moramo kot država poskrbeti, da so politični odnosi stabilni, saj lahko le tako pričakujemo tudi stabilno poslovno okolje," so dodali.

Opozorili so tudi, da je kitajski trg še posebej specifičen, saj si je s kitajskimi partnerji treba vzeti dovolj časa za vzpostavitev zaupanja. Zato jih skrbi, da bo to zaupanje zamajano.

Počivalšek: Osebna stališča morajo upoštevati gospodarsko realnost

Na izjave predsednika vlade glede Tajvana se je v sredo zvečer na Facebooku odzval tudi gospodarski minister in podpredsednik vlade Zdravko Počivalšek. Tudi on je podčrtal, da je Kitajska eden največjih slovenskih gospodarskih partnerjev zunaj EU, in dodal, da morajo "osebna stališča, tudi če so dana z najboljšimi nameni, upoštevati gospodarsko realnost". Slovenska zunanja politika mora imeti po njegovem prepričanju pred očmi v prvi vrsti slovenske gospodarske interese.

Janša je v ponedeljek v pogovoru za indijsko televizijo Doordarshan med drugim razkril, da s Tajvanom potekajo pogovori o "izmenjavi predstavništev". Zatrdil je sicer, da "to ne bo na ravni veleposlaništev". "To bo predstavništvo na enaki ravni, kot jih ima že veliko držav članic EU," je dejal. Pri tem je Kitajsko ostro kritiziral zaradi odziva na napoved Litve na odprtje diplomatskega predstavništva na Tajvanu in tajvanskega v omenjeni baltski državi.

Dejal je tudi, da bo Slovenija podprla vsako suvereno odločitev Tajvancev: če bodo želeli živeti neodvisno ali če se bodo "svobodno, brez prisile, vojaškega posredovanja, izsiljevanja ali strateškega goljufanja, kot se trenutno dogaja v Hongkongu, odločili, da bi bili radi del Kitajske".

Opozoril je tudi na odgovornost za izbruh pandemije covida-19, o čemer da "se bo treba še pogovoriti" in da "bi kitajske oblasti morale odgovarjati", ker da sveta niso pravočasno obveščale o grožnji novega koronavirusa.

Kritike na premierja zaradi teh izjav, ki da pomenijo odmik od usmeritev Slovenija na zunanjepolitičnem področju, letijo iz dela opozicije in javnosti, obeta se tudi izredna seja odbora za zunanjo politiko.

Pahor: Taipei ima gospodarska predstavništva v 20 članicah EU

Predsednik države Borut Pahor je v odzivu na Janše besede o Tajvanu in Kitajski izpostavil, da Slovenija že vse od vzpostavitve diplomatskih odnosov s Kitajsko dosledno zagovarja načelo "ene Kitajske". Dodal je, da je k temu načelu zavezana tudi Evropska unija, so sporočili iz predsednikovega urada.

"Taipei ima gospodarska predstavništva v 20 članicah EU. Ideja, da bi tako predstavništvo odprli v Sloveniji, ni nova. Predsednik jo vidi kot spodbudo gospodarskim odnosom," so odgovorili iz predsednikovega urada na vprašanje, ali je bil predsednik republike kakorkoli obveščen o odločitvi oz. napovedi premierja Janše.

Predsednik je sicer namerno naredil razliko med Taipeijem, sicer prestolnico Tajvana, in Tajvanom kot državo. V članicah EU so namreč "predstavništva Taipeija", ne pa Tajvana, čemur Ljudska republika Kitajska ostro nasprotuje, ker ima Tajvan za del svojega ozemlja in nasprotuje neodvisnosti tega otoka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta