Po skoraj treh mesecih šolanja na daljavo bodo vsaj učenci prve triade v devetih statističnih regijah od skupno dvanajstih prihodnji torek ponovno prestopili šolski prag. Pouk bo stekel po modelu C, kar pomeni, da bodo morali biti učenci enega razreda ves čas skupaj in v istem prostoru oziroma v mehurčku.
Pečan: Z razdaljo 1,5 metra bo zdaj še šlo
Navodila NIJZ sicer določajo, da mora biti razdalja med učenci, ki jim v razredu ni treba nositi maske, jo pa morajo na hodnikih, 1,5 metra, kar pomeni, da bodo morali deliti razrede, ki štejejo več kot 17 učencev. "To za zdaj ne bo težava. Tam, kjer imajo večje oddelke, bodo to naredili, težava s pomanjkanjem kadra in prostora pa bo nastala takoj, ko se bosta v šole vrnili tudi druga in tretja triada," je povedal predsednik Združenja ravnateljev Slovenije Gregor Pečan. Pravi, da so tokrat ravnatelji zadovoljni, saj so jih danes ob prihodu v službo na elektronskih naslovih že čakali okrožnica ter navodila in usmeritve o tem, kako organizirati in ponovno zagnati izobraževani proces. Nekaj zmede je nastalo le zaradi različnih navodil glede ponedeljkovega testiranja zaposlenih v vzgoji in izobraževanju (v vrtcih in prvi triadi dela skupno 26.850 oseb). Medtem ko je v okrožnici ministrstva za izobraževanje, poslani vrtcem in šolam, pisalo, da je testiranje priporočeno, je ministrica za izobraževanje Simona Kustec na današnji tiskovni konferenci povedala, da je obvezno in da se bodo vsi, ki bodo delali v šoli, morali testirati. Da bo celotna situacija še bolj nerodna, pa je njena podrejena, iz sektorja za osnovno šolstvo (njeno ime in tudi dopis hranimo v uredništvu), ravnateljem, ki jih je zanimalo, kaj zdaj, pisno odgovarjala, da "testiranje v zakonodaji ni obvezno". "To bo treba še danes razčistiti in okrožnico popraviti," je dejal Pečan, ki se je skliceval tudi na sklep ministrstva za zdravje, kjer piše, da se mikrobiološka preiskava opravi vsem.
Prilagoditi se na rutino, biti pozorni na čustveno-socialne vidike, nato utrjevanje snovi
Zakon o nalezljivih boleznih že določa testiranje zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, prav tako konec decembra objavljena uredba o presejalnih testih. A da bo testiranje dejansko lahko obvezno, mora biti omenjeni sklep zdravstvenega ministrstva objavljen v uradnem listu. Ob tem je ministrstvo za zdravje določilo še, da se bodo zaposleni v vzgoji in izobraževanju testirali enkrat tedensko, predvidoma ob ponedeljkih, pri čemer je organizacija testiranj v pristojnosti zdravstvenega doma in v dogovoru z občino oziroma vzgojno-izobraževalnim zavodom.
Četrti in peti razredi še ne
Čeprav C-model predvideva, da bi se, kjer je to organizacijsko mogoče in če bi tako sklenil ravnatelj, v šole lahko vrnili tudi učenci četrtih in petih razredov, pa se to ne bo zgodilo. Vlada je namreč v sredo zvečer spremenila odlok o začasni prepovedi zbiranja ljudi v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja ter določila, da se v šole vračajo le učenci od prvega do tretjega razreda. Za otroke iz prve triade, ki se zaradi upravičenih, zdravstvenih razlogov prihodnji teden še ne bodo vrnili v šole, morajo šole, pravi ministrica, poskrbeti za nadaljnje šolanje na daljavo.
Na vprašanje, čemu naj učitelji ob vrnitvi posvetijo pozornost, je Kustečeva odvrnila, da je Zavod za šolstvo dopolnil svoje smernice še z dodatnimi usmeritvami, v katerih je poudarek dan temu, da se vrača "na mehek, spodbuden način. Nikakor ne s preverjanjem znanja ali ocenjevanjem, ampak tako, da se bodo otroci spet počutili dobro, pozitivno, zaželeno v šolskih prostorih." V smernicah je denimo določeno, naj si učitelji vzamejo čas za prilagoditev učencev na šolsko rutino, pozorni naj bodo na čustveno-socialne vidike otrok, še zlasti na stiske, in naj najprej poskrbijo za utrjevanje snovi, ki so jo obravnavali na daljavo, šele nato naj bo na vrsti ocenjevanje znanja.
Maribor: Težko bo zagotoviti razdaljo
Na največji osnovni šoli v Mariboru, OŠ Franceta Prešerna, razredov ne bodo delili, bodo pa zagotavljali razdaljo, a kot pove ravnateljica Marta Otič, bo to težko, sploh pri najmlajših učencih, ki se niso videli 13 tednov. "Otroci iščejo bližino in nežnost in se marsikdaj zgodi, da se otrok želi stisniti k učiteljici, pa ga bomo morali opozoriti, da zaradi zdravstvenih razlogov to ni mogoče. To je neživljenjsko," pojasni. Zagotovili bodo mehurčke po razredih, tudi jutranje in popoldansko varstvo za vse. "Za zdaj to še lahko kadrovsko in prostorsko zagotovimo. Če se bodo pod enakimi pogoji vrnili še četrti in peti razredi, to ne bo več mogoče. Vsak razred namreč zahteva dva učitelja, toliko pa jih nimamo," doda.
"Velike težave imamo z organizacijo pouka, saj nimamo možnosti, da bi lahko udejanjali priporočilo varnostne razdalje in manjšega števila otrok v razredu. Razredi so namreč zelo številni, pouka v manjših skupinah pa ne moremo organizirati, ker nam tega kadrovska slika ne omogoča," pa pravi ravnateljica OŠ Prežihovega Voranca Barbara Pernarčič. Tudi zato bodo jutranje varstvo organizirali samo za prve razrede in izjemoma še za kakšnega starejšega učenca, popoldansko pa za vse.
Organizacijo obveznega testiranja učiteljev mariborskih osnovnih šol je prevzel Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca v sodelovanju z občino. Šole sezname že pripravljajo, testiranje pa bo v ponedeljek v prostorih ZP Tezno od 13. ure dalje. So pa med učitelji skeptični do verodostojnosti hitrih testiranj. (barb)
Ptuj: Razsedli jih bomo, delili pa ne
Po besedah ravnateljice največje ptujske osnovne šole Ljudski vrt Tatjane Vaupotič Zemljič so navodila ministrstva zelo ohlapna in znova prelagajo odgovornost na ravnatelje. "Preprosto nimamo pogojev, da bi oddelke delili, in bomo ostali pri celotnih oddelkih, kar je tudi s pedagoškega, strokovnega vidika neprimerno boljše. Učenci si zdaj želijo videti svojo učiteljico in delati z njo, saj jih tudi najbolje pozna. Bomo pa zaostrili varnostne ukrepe - dodatno razkuževanje, dodatno zračenje. Kar najbolj, kot je mogoče, pa jih bomo v učilnicah razsedli." Skupaj s podružnično šolo imajo 12 oddelkov prve triade, kar bi ob delitvi pomenilo povečanje na 24 učiteljev le za izvedbo rednega pouka, enako pri varstvu. Ob tem poudarja, da nikjer ni opredeljeno, ali lahko dodatni kader zaposlijo in ali bo plačan, učiteljev pa tako na hitro tudi ni mogoče dobiti. Izpostavlja še vprašanje združevanja otrok na avtobusnih prevozih. Testirala se bo velika večina, za pet odstotkov tistih, ki to odklanjajo, pa šole niso dobile navodil, kako ukrepati. (hb)
Koroška: S kadrom bomo zmogli
V Osnovni šoli Neznanih talcev Dravograd imajo štiri podružnične šole, v Črnečah, Libeličah, Trbonjah in na Ojstrici, v vseh bodo pouk organizirali v matičnih razredih. "Učilnice so dovolj velike, saj je število učencev precej manjše kot v matični šoli, v povprečju od šest do dvanajst otrok na razred. Vse je urejeno tudi glede jutranjega varstva," je povedala ravnateljica OŠ Dravograd Danijela Ledinek.
V matični šoli v Dravogradu pa so oddelki večji, zato bodo učence delili v manjše skupine oziroma v mehurčke tako pri pouku kot pri podaljšanjem bivanju. "Za zdaj bo prostora dovolj, tudi s kadrom bomo zmogli. Če ne bo šlo drugače, si bomo pomagali z učitelji predmetne stopnje. Nekateri učitelji pa bodo že zdaj dvojno obremenjenimi, izvajali bodo pouk na daljavo in poučevali v šoli. Po potrebi si bomo tudi 'sposodili' učitelje iz Centra šolskih in obšolskih dejavnosti," pojasni ravnateljica. Testirali se bodo vsi. Ravnateljica in učitelji pa se zelo veselijo, da se učenci vračajo v šolske klopi. (jd)
Celje: Šole po načrtu testiranja v Golovcu
Marijana Kolenko, dolgoletna ravnateljica OŠ Lava iz Celja, je imela danes polne roke dela z usklajevanjem vseh aktivnosti v pripravah na torkov vnovični prihod učencev prvih treh razredov osnovne šole k pouku. "Pričakujemo, da bomo imeli v torek pri pouku vseh 172 učencev. Imamo po tri razrede prvošolcev in tretješolcev in dva razreda drugošolcev. Ne bomo imeli skupin, otroci bodo v mehurčku oziroma v razredu ves dan. Razdalje ne bomo mogli zagotoviti, bomo pa v samem razredu zagotovili maksimalne higienske pogoje za delo. Za malico bomo imeli označene sedeže. Prav tako bomo organizirali jutranje varstvo za prvošolce in popoldansko varstvo za šolarje," je dejala.
Pri obveznem testiranju težav z učitelji ne bodo imeli, so pa vse celjske osnovne šole v dogovoru s celjsko mestno občino organizirale načrte testiranja, ki ga bodo opravili v ponedeljek v dvorani Golovec. "Vsaka šola bo dobila uro testiranja. V ponedeljek bomo šolo znova razkužili in se maksimalno potrudili upoštevati vse predpisane ukrepe," je dejala. (gp)
Vrtci bodo lahko angažirali dodatne moči
Na vrnitev večine otrok prihodnji teden se s polno paro pripravljajo tudi v vrtcih. Po besedah Janje Bogataj, predsednice Skupnosti vrtcev Slovenije, so zadovoljni, da so bile v navodilih jasne usmeritve tudi glede reševanja kadrovske stiske, če bo do nje prišlo. V tem primeru bodo lahko angažirali študente, upokojene pedagoške delavce, v skrajnem primeru bodo lahko šli tudi v razpise dodatnih delovnih mest. Pristojni pa so jim prisluhnili tudi glede števila otrok v skupini. "V skupini bo lahko toliko otrok, kot jih je sicer, le da se ne bodo smeli mešati otroci iz različnih skupin." Na vprašanje, ali bodo starši, ki svojih otrok kljub možnosti še ne bodo pripeljali v vrtec, oproščeni plačila, pa Bogatajeva pravi, da so ji na ministrstvu zagotovili, da naj bi v PKP 8 to uredili tako, da bodo starši plačila oproščeni vse do preklica epidemije.
Iz Kluba slovenskih podjetnikov vladi predlagajo, naj zato, da bi preprečili ponovno množično širjenje novih okužb, pred vrnitvijo v šole s hitrimi testi ne testirajo le učiteljev, temveč tudi učence. "S tem bi širjenje virusa hitro zajezili in preprečili možnost nekontroliranega širjenja med učitelji in učenci. Prav tako bi s tem omogočili hitrejšo, predvsem pa bolj varno odpiranje šol ter zmanjšali možnost, da bi po odprtju le-te bilo treba kmalu tudi zapirati," so zapisali.