Raziskava o nakupnih navadah Slovencev v izvedbi podjetja Ceneje, ki upravlja slovenski portal za primerjalno nakupovanje Ceneje.si, in podjetja za trženjske raziskave Valicon je pokazala, da so v letu 2018 slovenski potrošniki največ izdelkov iskali v kategorijah dom in vrt, računalništvo ter oblačila in obutev. Kategorije, ki enakomerno rastejo, so avdio-video, računalništvo in telefonija. Največji preskok v primerjavi z lani pa se je zgodil v kategorijah pohištvo, orodje in stroji, oprema za dom, kuhinjski pripomočki, oblačila in obutev, športi na prostem in vodni športi, otroška oprema in vozički. Več kot pol milijona je bilo izbranih izdelkov znamk Samsung, Gorenje in Bosch.
"Spletno nakupovanje v primerjavi z nakupovanjem v fizičnih trgovinah že dolgo ni več marginalno. V nekaterih kategorijah je celo več kot tretjina vseh nakupov opravljenih po spletu, predvsem so to računalništvo (45 odstotkov), avdio in video (35 odstotkov) ter foto kategorija (35 odstotkov). Dom in vrt pa je kategorija, v kateri kupci iščejo največ informacij na spletu, nakup pa še vedno raje opravijo v fizičnih trgovinah. Velja še omeniti, da smo v Evropi zelo visoko po prodajnih površinah fizičnih trgovin na prebivalca, kar pomeni, da sta lahko splet in fizična trgovina zelo povezana v nakupnem procesu," je o odkritjih raziskave, v kateri so združili podatke več kot 80 milijonov ogledov izdelkov na Ceneje.si, povedal Darko Dujič, direktor družbe Ceneje, d.o.o. Prvi trije najbolj zaželeni izdelki po podatkih portala Ceneje.si so mobilna telefona Xiaomi Mi A1 64GB (5X) in Huawei P20 Lite 64GB DS ter pametna ura Samsung Gear S3 Frontier.
Pri spletnih nakupih imajo domači trgovci prednost, saj kar 47 odstotkov Slovencev nakupuje v domačih spletnih trgovinah, kar je približno enako kot v prejšnjih letih. Število tistih, ki večino nakupov na spletu naredijo v tujih spletnih trgovinah, pa v Sloveniji znaša le 18 odstotkov. Po podatkih raziskave je v Sloveniji 44 odstotkov spletnih nakupov opravljenih pri petih največjih spletnih trgovcih. Le 12 odstotkov nakupov pa je bilo opravljenih pri globalnih trgovcih, kot so Amazon, Ebay ali Aliexpress, medtem ko ta delež na Hrvaškem že dosega skoraj 20 odstotkov.
Splet vse pomembnejši za trgovino
Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije je petina podjetij z vsaj desetimi zaposlenimi v letu 2017 del svojega prihodka ustvarila s prodajo izdelkov ali storitev na spletu. Število podjetij z vsaj desetimi zaposlenimi, ki prodajajo po spletu, pa se je v zadnjih desetih letih povečalo za 164 odstotkov. Poslovnim prihodkom od prodaje na spletu napovedujejo po poročanjih Statiste, portala za spremljanje statističnih podatkov, letno rast 6,9 odstotka v Evropi. V svetovnem merilu bo v letu 2018 obseg trga spletne prodaje znašal skoraj 3000 milijard evrov.