Prevzema trgovin Tuš ne bo, Mercator odstopil od nakupa

Srečko Klapš Srečko Klapš
18.11.2024 11:25

Engrotuš bo ob iskanju bolj resnega kupca spremljal morebitno Mercatorjevo zlorabo ključnih informacij iz skrbnega pregleda prevzemne tarče.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po letu dni sta Mercator in Fortenova odstopila od nakupa družbe Engrotuš.
Andrej Petelinšek

Mercator in hrvaška skupina Fortenova sta v petek z dopisom odstopila od pogodbe o nakupu Engrotuša. "Prodajalca sta izpolnila svoje pogodbene zaveze ter pravočasno izpolnila potrebne odložne pogoje za zaključek transakcije, kupec pa kljub temu ni uspel pridobiti odobritve transakcije od pristojnega varuha konkurence, zaradi česar je namesto enostranskega podaljšanja roka prodajalce obvestil o odstopu od pogodbe," je v sporočilu za javnost zapisal direktor družbe Tuš Holding Andraž Tuš. Dodal je še, da bodo nadaljnje aktivnosti usmerjene tudi v iskanje možnosti prodaje podjetja resnejšim kupcem.

Glede na to, da je Mercator v postopku skrbnega pregleda in med morebitno prevzemno transakcijo pridobival ključne informacije o poslovanju Engrotuša, ki bi jih lahko morebiti uporabil kot konkurent družbe na slovenskem trgu, bodo spremljali njihove aktivnosti in po potrebi sprožili ustrezne postopke, s katerimi bodo zaščitili podjetje Engrotuš, so še zapisali v družbi Tuš Holding.

Spomnimo, da je Mercator, ki je od maja leta 2022 v 100-odstotni lasti hrvaške skupine Fortenova, pogodbo o nakupu 100-odstotnega deleža v družbi Engrotuš, brez dejavnosti Tuš drogerija, podpisal 15. novembra lani. Ta prevzemna transakcija pa naj bi bila težka okoli 30 milijonov evrov.

Ob podpisu pogodbe sta kupca skušala pridobiti soglasja varuha konkurence, Agencije RS za varstvo konkurence (AVK). Ta o tem še ni odločila, saj je vlogo preposlala na Evropsko komisijo, ki pa je zadevo vrnila nazaj v presojo AVK. Po letu dni se je izteklo tudi obdobje ekskluzivnosti pogodbe, saj bi po pisanju Financ morala kupca, potem ko sta že plača pet milijonov evrov varščine, za nadaljevanje prodajnega postopka vplačati še tri milijone evrov. Kot je znano, se je za trgovine Tuš zanimala tudi nemška trgovska veriga Rewe. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta