V noči na ponedeljek se bo veter postopno polegel, noč bo dokaj jasna, zato v ponedeljek zjutraj pričakujemo nizke jutranje temperature. Večinoma bo od minus tri do minus ene stopinje Celzija, v mraziščih pa lahko tudi okoli minus šest. Le na Goriškem in ob morju bo temperatura ostala malo nad ničlo, tako da lahko v ponedeljek zjutraj v zatišnih legah v notranjosti Slovenije nastane pozeba, je opozoril dežurni meteorolog na Agenciji RS za okolje (Arso) Brane Gregorčič.
Razmeroma hladni jutri bosta tudi torkovo in sredino, vendar predvidoma ne tako izrazito hladni kot ponedeljkovo, je dodal. Sicer pa se skoraj vsako pomlad zgodijo takšne temperaturne spremembe, ki so po Gregorčičevih besedah od nekdaj značilne za naše podnebje. Tako sta ponavadi v aprilu v povprečju dva prodora mrzlega zraka od severa, še en takšen prodor je ponavadi maja in ga povezujemo z ledenimi možmi, ki takrat godujejo.
"To je tisti zadnji prodor hladnega, mrzlega zraka, ki lahko povzroča določene nevšečnosti. In kmetje že po starem ljudskem izročilu z določenimi kulturami, ki so bolj občutljive na nizke temperature, počakajo do sredine maja in jih šele potem posadijo," je dodal Gregorčič. V soboto so po podatkih Arsa najvišje temperature izmerili v Črnomlju, in sicer 24 stopinj Celzija, pol stopinje manj v Celju in Novem mestu, v Ljubljani so namerili nekaj manj kot 23 stopinj.
Davi ob 8. uri pa je bilo v Črnomlju dobrih pet stopinj, v Celju 2,6 in v Novem mestu 3,7 stopinje, v Ljubljani pa 5,3 stopinje Celzija, kažejo podatki Arsa. Zaradi preteče pozebe je kmetijska stroka že več dni opozarjala pridelovalce na nekatere možne preventivne ukrepe, s katerimi lahko omilijo posledice pozebe.