Pretirano ukvarjanje z nevtralnostjo in skrb, da ne bi bili preveč kritični do oblasti, sta bila veliki napaki madžarskih medijev in novinarjev. Prav to je prispevalo k temu, da ima madžarski predsednik vlade Viktor Orban preko njemu zvestih oligarhov, oblast nad večjim delom medijskega prostora. "Pomembno je najti ravnotežje med neodvisnostjo in kritičnim pristopom ter jasno ločiti med demokratičnimi in nedemokratičnimi strankami. Ko gre za vprašanje demokratičnosti in spoštovanje evropskih vrednot, pa je treba biti tudi pristranski," je na vprašanje, kaj se lahko v slovenskem prostoru naučimo iz napak madžarske medijske scene, odgovorila direktorica neodvisnega inštituta za raziskovanje madžarskih medijev Agnes Urban. Bila je tudi gostja virtualnega pogovora Ali uvažamo madžarski medijski model? v organizaciji Mirovnega inštituta, Društva novinarjev Slovenije in spletnega medija Pod črto.
Orisala je, da se je Orbanov pohod nad medije s ciljem oblikovanja velikega medijskega imperija, ki bo služil vladni propagandi, začel še isto leto, ko je drugič v svoji karieri, in sicer leta 2010, postal predsednik vlade. Prva tarča je bila javna radiotelevizija, kjer so ljudi zamenjali s sebi lojalnimi. "Tako danes Madžari javno televizijo imenujejo kar državna, saj jih spominja na tisto iz komunističnih časov," je povedala in dodala, da je bila tarča Orbanove vlade tudi do tedaj neodvisna madžarska tiskovna agencija. Ta je bila priključena javnim medijem, njene vesti pa že leta brezplačno lahko povzemajo vsi mediji, kar ni prispevalo le k zaprtju drugih novičarskih agencij, temveč tudi k temu, da mediji, z izjemo še nekaj neodvisnih, objavljajo povsem enake članke.
Sindikati za umik obravnave
Danes ob 14.30 bo pred sejo odbora za kulturo pred državnim zborom protestni shod, na katerem se bodo udeleženci zavzeli za medije in novinarstvo ter proti rokohitrskemu načinu urejanja medijske zakonodaje. V reprezentativnih sindikalnih centralah, na katere so se obrnili sindikati, ki zastopajo zaposlene na RTVS, so vlado, DZ in poslanske skupine pozvali, naj se predlogi novel medijskih zakonov takoj umaknejo iz javne obravnave. Opozarjajo na škodljive posledice, ki bi jih spremembe prinesle, in zahtevajo transparentno usklajevanje predlogov.
Pod poziv so podpisani Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam, Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije, Konfederacija sindikatov 90 Slovenije in Konfederacija novih sindikatov Slovenije Neodvisnost.
Kot so zapisali, z zaskrbljenostjo spremljajo poskus spreminjanja svežnja medijske zakonodaje, ki po njihovi oceni močno posega v dejavnost javne službe, ki jo izvaja Radiotelevizija Slovenija (RTVS), s tem pa tudi ogroža več sto delovnih mest v javnem zavodu.
Tudi v Slovenskem centru PEN, Forumu za demokracijo pozivajo ministrstvo in vlado, da umakneta svoje predloge in jih pripravita v sodelovanju s stroko.