Programski svet RTV Slovenija poziva vodstvo in zaposlene h konstruktivnemu dogovoru

STA, A.L.
14.09.2022 22:09

Že pri potrjevanju dnevnega reda se je zapletlo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) se je na današnji izredni seji seznanil z razmerami v informativnem programu Televizije Slovenija, pri čemer vodstvo in zaposlene poziva, da dosežejo dogovor v konstruktivnem duhu. Programski svet bo nadaljnjo razpravo opravil, ko bo varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev podala svoje ugotovitve.

Že pri potrjevanju dnevnega reda se je zapletlo. Predlagatelji so namreč sejo sklicali z namero, da na njej obravnavajo nedopustne pritiske na ustvarjalce predvsem v informativnem programu TVS. Po pripombi Slavka Kmetiča, da naslov ni korekten, ker vnaprej predpostavlja, da so pritiski nedopustni, so člani izglasovali, da se ta točka preimenuje v razprave in pojasnila vodstva RTVS in TVS o konfliktnem položaju znotraj informativnega programa TVS.

V nadaljevanju so odprli razpravo o dogodkih 5. septembra, ko je del kolektiva s prihodom v studio ob koncu Dnevnika izrazil podporo voditelju Saši Krajncu. Ta je bil namreč deležen diskreditacij in groženj, ker je v napovedi enega od prispevkov povedal, da ga objavljajo na izrecno zahtevo odgovorne urednice Jadranke Rebernik.

Članom sveta je Gregorčič sporočil, da je bil obveščen, da je direktor TVS Uroš Urbanija napovedal obravnavo oseb, ki so tedaj "vdrle v studio". Med njimi naj bi bili tudi predlagatelji današnje izredne seje. Gregorčič je ob tem dejal, da želi pojasnila Komisije za preprečevanje korupcije o tem, ali v tem primeru obstaja nasprotje interesov ter če obstaja, kako mora programski svet postopati.

Ocenila bo ali sta zmožna opravljati to delo, ko bosta prišla z dopusta oziroma bolniške

Gregor Drnovšek, eden od treh podpisanih pod zahtevo za sklic izredne seje, pa je menil, da je člane sveta strah razprave o nedopustnih pritiskih na ustvarjalce v informativnem programu in spomnil, da so še vedno v stavki. Podporo Krajncu so sicer po njegovih besedah izrazili z vstopom in ne vdorom v studio TV Dnevnika. Obenem pa je izpostavil, da so se ob sklicu današnje seje pojavili indici o dodatnih pritiskih, grožnjah in premestitvah posameznikov, ki so kakorkoli izrazili nestrinjanje z nekaterimi potezami vodstva ali pa izrazili podporo sodelavcem ter celo informacije, da se pripravljajo celo opomini pred odpovedjo delovnega razmerja za vse, ki so Krajncu izrekli podporo.

Direktor TVS Uroš Urbanija, ki je na tem položaju od 18. julija, je pozdravil razpravo "na temo vladavine prava, ki jo očitno v tej hiši nekateri razumejo zelo različno". V torek je imel pogovore z dvema pobudnikoma te seje z željo, da ugotovijo, kaj je v tej hiši dovoljeno za vse in kaj ne, je dejal. "Zato je že toliko bolj presenetljivo, da se nekaterim novinarjem zdi normalno, da uzurpirajo program za svoje zasebne aktivnosti in agitacijo lastnih idej, šlo je vdor", je vztrajal in dodal, da je šlo tudi za navskrižje osebnih interesov. To kar se je zgodilo, sam razume kot zlorabo položaja RTVS. Zaradi teh kršitev je dolžan sprožiti disciplinske postopke zoper vse, ki so nepooblaščeno vstopali v studijski prostor v času oddaje, ki je potekala v živo, in s tem zlorabili grobo kršili poklicna merila in načela novinarske etike v programih RTVS, je še dodal.

Odgovorna urednica informativnega programa TVS Jadranka Rebernik je v zvezi z izjavo voditelja Dnevnika Krajnca, da objavlja prispevek izrecno na njeno navodilo povedala, da v zvezi s tem niso bile izrečene nobene grožnje. Napovedala je, da bo po navodilih Urbanije opravila pogovor s Krajncem in urednico televizijskega Dnevnika Vesno Pfeiffer. Ocenila bo ali sta zmožna opravljati to delo, ko bosta prišla z dopusta oziroma bolniške.

Dobro uro pred sejo je Gregorčič, kot je dejal, od predstavnika zaposlenih v programskem svetu in enega od podpisnikov zahteve za današnjo sejo Roberta Pajka prejel tudi predlog sklepa, s katerim bi svet med drugim pozval generalnega direktorja RTVS Andreja Graha Whatmougha, da nemudoma prepreči nadaljnje posege v novinarsko in uredniško avtonomijo ter prepreči vsak poskus cenzure, in sicer tako, da pozove odgovorno urednico informativnega programa TVS, da spoštuje statut. Tak sklep bi po mnenju Gregorčiča nedopustno posegel v pristojnost generalnega direktorja.

Whatmough pa je med drugim pozval člane, naj z obravnavo tega primera počakajo, dokler se o njem ne izreče varuhinja gledalcev in poslušalcev. Zagotovil je, da bo ukrepal v skladu s predpisanimi internimi postopki, zaprosil pa bo tudi za analizo izrečenih ukrepov iz preteklosti. Sam sicer meni, da je bilo v njegovem mandatu sproženih manj disciplinskih postopkov kot jih je bilo v preteklosti. Zavzel se je za konstruktiven dogovor o odprtih vprašanjih.

K temu so pozvali tudi svetniki, obenem pa so sledili predlogu Whatmougha in bodo razpravo nadaljevali po poročilu varuhinje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta