Razmere v gospodarstvu se naglo zaostrujejo, močan je padec gospodarske aktivnosti in položaj na trgu dela je napet, soočamo se z najhujšo krizo po letu 2009 s slabimi napovedmi do konca leta, je po vladni potrditvi drugega protikorona interventnega zakonodajnega paketa in pred obravnavo, ki bo v državnem zboru prihodnji torek in sredo, poudaril minister za finance Andrej Šircelj. Drugi paket prinaša likvidnostno pomoč podjetjem ob garancijski shemi z obsegom dveh milijard evrov, v maju pa bo vlada pripravila še tretji paket, ta bo strukturni oziroma razvojni. Vlada je sicer zdaj omilila pogoje za subvencioniranje plač zaposlenih na čakanju in razširila nabor upravičencev, pri čemer zatrjuje, da je prisluhnila gospodarstvu. Ključni ukrepi bodo po Šircljevi oceni ohranili delovna mesta. Razmerje med dolgom in BDP se bo poslabšalo, vendar so javne finance ne glede na dodatno zadolževanje stabilne, je zagotovil. "Moramo se predvsem zanesti sami nase, upamo pa, da bo EU našla rešitve za vse države, ki bodo v pomoč vsem, da bo stopila skupaj, bo humanitarna in se bo zavedala krize, ki ni tipično finančna, temveč je nastala zaradi tretje sile," je poudaril.
Kaj med drugim prinaša drugi paket:
- enkratni solidarnostni dodatek med 130 in 300 evrov bodo ob upokojencih prejeli kmetje nad 65 let in z nizkimi dohodki ter prejemniki poklicnih pokojnin, če te ne presegajo 700 evrov.
- institut nadomestila plače 513,64 evra bruto mesečno za tiste, ki so izgubili delo.
- enkratna solidarnostna pomoč v višini 150 evrov tudi za izredne študente
- upravičenci do enkratne solidarnostne pomoči so prejemniki starševskega dodatka in dodatka za nego otroka v aprilu, družinski pomočniki, rejniki ter prejemniki otroškega dodatka, če niso višje kot v šestem dohodkovnem razredu. Znaša 30 evrov za vsakega otroka.
- začasni ukrep oprostitve plačila DDV za maske in razkužila
Brez poroštev za podjetja iz davčnih oaz
Matej Lahovnik, predstavnik vladne posvetovalne skupine, je pojasnil, da so pri oceni krize in pripravi ukrepov izhajali iz primerljivih institucij, predvsem so upoštevali dogajanje v Nemčiji in Avstriji in ocene OECD in IMF, ki opozarjata, da bo kriza daljša in bo okrevanje trajalo dlje časa, tudi v povezavi z odkrivanjem zdravila. Vladi so predlagali dopolnitve, pri katerih je treba upoštevati, da fiskalni prostor ni neomejen, da gre za državno pomoč gospodarstvu, in se pri različnih zahtevah gospodarstva zavedati, da bo ta sredstva treba vrniti. "To ni pomoč kar tako, ampak zaradi krize, ni namenjena tistim, ki so bili v velikih težavah pred samo krizo," je poudaril. Pri posojilih mikro, malih in srednjih podjetij bo država jamčila do višine 80 odstotkov glavnice, pri velikih podjetjih pa do 70 odstotkov glavnice.
Javne finance so stabilne, maja priprava rebalansa proračuna
Vrednotnice za 24 mesecev
Za pomoč turističnim podjetjem predlog uvaja vrednotnice, ki jih lahko organizatorji potovanj izdajo potrošniku, namesto da bi mu vrnili že vplačani znesek. Unovčiti jih bo mogoče v 24 mesecih od izdaje, če potrošnik tega ne bo storil, pa bo lahko od organizatorja potovanja zahteval vračilo zneska v denarju
Gledajo v prihodnost
Dr. Igor Masten iz posvetovalne skupine je pojasnil, da je obseg garancijske sheme določen na višini dve milijardi evrov, po potrebi se lahko poveča, tip garancij, ki se uvaja, je običajen. "Nabor ukrepov ni zasnovan le z mislijo na trenutne potrebe, ampak gleda v prihodnost," je dejal. Želijo stimulirati podjetja, da svoje dolgove do dobaviteljev rešujejo čim bolj učinkovito. Katera podjetja lahko pridobijo likvidnostno posojilo, bodo odločale banke. V skladu s pravili začasnega okvirja za ukrepe državne pomoči, ki ga je v podporo gospodarstvu ob izbruhu epidemije sprejela Evropska komisija, so dopolnili tudi določila glede poroštva na odlog kreditov pri bankah in hranilnicah. Rok za posredovanje zahteve banke za izpolnitev poroštvene obveznosti iz šestih mesecev se bo podaljšal za leto dni. Ukrepi so določeni z veljavnostjo do 31. maja 2020, pri čemer pa se veljavnost ukrepov podaljša za 30 dni, če epidemija do 15. maja 2020 ne bo preklicana.
Ni razloga za zastoj gradbenih projektov
Če so bila odobrena evropska sredstva, Lahovnik ne vidi razlogov, da bi se občinski gradbeni projekti ustavljali. Na zastoje gradbenih del na lokalni ravni so namreč opozorili predstavniki gradbincev oziroma iz zbornice gradbeništva in industrije gradbenega materiala pri GZS. Opažajo namreč, da se pri javnih razpisih občin za nove gradbene projekte že ustavlja, da ni sklenitev novih gradbenih pogodb, kar velja tudi za projekte, financirane iz evropskih virov. Lahovnik je sicer medtem včeraj na poti iz Velenja v Ljubljano opazil, da poteka vrsta gradbenih del na cestah: "Vlada je povišala povprečnino občinam s 589 evrov na 624, to je šest odstotkov več, kar pa je v teh časih precej. Skrbi nas dogajanje na tretji razvojni osi, kjer lahko vsak, ki ima specifičen interes, zaustavi gradbeni projekt," je dejal. Izpostavil je še, da je gradbeništvo dejavnost z največjim multiplikativnim učinkom, zdaj je čas za infrastrukturne.