Sestanek ravnateljic in ravnateljev osnovnih šol s predstavniki vlade in Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) včeraj ni prinesel konkretnih odgovorov o tem, kdaj se bo začelo samotestiranje učencev zadnje triade, kakor tudi ne, ali bo to potekalo v šoli ali doma. Ravnatelj OŠ Franca Lešnika - Vuka Slivnica pri Mariboru Franc Gosak pravi, da večina osnovnošolskih ravnateljic in ravnateljev nasprotuje vsaj začetnemu samotestiranju v šolah. "Prepričani smo, da bi bilo dobro, če bi se vsaj v začetku otroci samotestirali doma, saj bi na ta način tudi starši videli, kakšen poseg je to, in bi bilo zanimanje za samotestiranje večje. Nasprotno so na ministrstvu za zdravje prepričani, da bi bil odziv večji, če bi se otroci testirali v šoli," je povedal Gosak.
Tako kot minuli teden srednješolskim ravnateljem so tokrat tudi osnovnošolskim prikazali izobraževalni film o samotestiranju, ki bi, če bi ga izvajali v šolah, potekalo ob ponedeljkih pred začetkom pouka. S tem bi se, kot jim je bilo pojasnjeno, izognili morebitnim rizičnim stikom in karanteni, če bi bil kateri od učencev na testu pozitiven. Vendar pa ravnatelj OŠ Slivnica opozarja, da je testiranje pred začetkom pouka težko izvedljivo, zlasti zaradi šolskih prevozov, prav tako imajo številni takrat že tudi preduro. Na številna druga vprašanja, povezana s samotestiranjem, ravnatelji za zdaj niso dobili odgovorov.
"O vsem boste obveščeni pravočasno," je bil najpogostejši odgovor vladnih predstavnikov na njihova vprašanja, je pojasnil Gosak, ki pravi, da je civilna zaščita šolam teste že dostavila. Vendar pa je malo verjetno, da bi že v petek izvedli izobraževalno samotestiranje, saj se še vedno čaka na dovoljenje Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke, ki validira teste.
- Na cepljenje se je prijavilo 2625 dijakov od približno 17.000
- O tem, kako bo tekla matura za necepljene na še niso razpravljali.
- Dijaki v karanteni bodo pred maturitetnim izpitom testirani s PCR testom.
- Kdaj bo pričetek testiranja šolarjev še ni znano.