Predsednica uprave Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Natalija Gorščak je na prvem uradnem obisku danes sprejela generalnega direktorja hrvaške radiotelevizije (HRT) Roberta Šveba in vodjo mednarodnega oddelka hrvaške radiotelevizije Ano Blažević. Podpisali so sporazum o sodelovanju, so sporočili z RTVS.
Gorščak se je z gostoma pogovarjala glede priložnosti za skupno sodelovanje na vseh področjih delovanja javnega servisa. RTVS in HRT s podpisanim sporazumom urejata medsebojne pravice in obveznosti o izmenjavi radijskih in televizijskih vsebin ter fotografij, prav tako pa tudi vsebin za splet v produkciji RTVS in HRT. Sporazum so v imenu RTVS podpisali člani uprave.
HRT in RTVS s tem sporazumom na podlagi obojestranskega interesa in po načelu vzajemnosti urejata izmenjavo radijskih in televizijskih programov, med temi kulturne, zabavne, umetniške, otroške, dokumentarne in informativne vsebine, za katere imajo avtorske in sorodne pravice, so za STA pojasnili na RTVS. Po njihovih besedah so programi, ki se izmenjujejo, enakovredni po žanru, kakovosti in trajanju.
Krčenja dopisniške mreže v tujini ne napoveduje
Gorščak, ki jo je svet RTVS za predsednico uprave imenoval 4. septembra, želi zavod oblikovati v sodoben javni servis, ki gre v korak s časom, je nedavno povedala v pogovoru za STA. Čeprav je zavod v finančni stiski, odpuščanja med ukrepi za zdaj ne omenja. Po njeni oceni sta prava pot racionalizacija poslovanja s spodbujanjem upokojevanja in delovanje v smeri optimizacije delovnih procesov. Krčenja dopisniške mreže v tujini ne napoveduje. Hkrati bo iskala različne možnosti za sodelovanje denimo s HRT, je dejala.
Hrvaška javna radiotelevizija HRT medtem do leta 2027 načrtuje 30-odstotno zmanjšanje števila zaposlenih. Čeprav naj bi se število zaposlenih tako zmanjšalo za približno 750 ljudi od skupno 2500, so napovedali, da se bo obseg javnih storitev povečal. Zmanjšanje števila zaposlenih nameravajo doseči s kombinacijo naravnega odliva, upokojevanja in programa prostovoljnega odhoda, odprtega za vse, ter z ugotavljanjem tehnoloških presežkov, piše v njihovem strateškem dokumentu z naslovom Nova smer.
Strateški dokument je rezultat podpisanega dodatka k pogodbi med HRT in hrvaško vlado za obdobje med letoma 2023 in 2027. Ta je omogočil dodatno financiranje iz državnega proračuna, da bi pokrili izgube javne radiotelevizije, ki naj bi po navedbah hrvaških medijev znašale približno 18 milijonov evrov.