Samotestiranje v šoli: Zaradi lastnih prepričanj ne povzročajte stisk otrokom, poziva razvojna psihologinja

Urška Mlinarič
17.11.2021 06:00

Ljubica Marjanovič Umek še pravi, da tudi otroci prve triade zmorejo samotestiranje. Kaj je ljubljanskemu županu Jankoviću obljubila ministrica Kustečeva?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Ravnatelji so ministrico prosili, da naj bi šolarjem prve triade vendarle dopustili samotestiranje doma, a več kot obljube, da bo njihove razmisleke prenesla ministrskim kolegom, niso slišali. 

Andrej Petelinšek

Spletni sestanek ravnateljev osnovnih šol z ministrico za izobraževanje Simono Kustec glede samotestiranja ni prinesel nobenih novosti. Tako se danes začne obvezno samotestiranje osnovnošolcev in dijakov. Praksa ravnateljev, kako bodo odslovili otroka, ki s seboj ne bo imel soglasja, ne bo enotna. Medtem ko bodo eni že pri vhodu preverjali, ali ga ima učenec s seboj, bodo drugi to naredili šele v razredu. "Če otrok ne bo imel soglasja, bomo poklicali starša, naj pride ponj. Kaj bomo storili, če se starš ne bo odzval, pa vam v tem trenutku ne znam povedati, saj je eno teorija in drugo praksa," pove Mojca Kirbiš, ravnateljica OŠ Rada Robiča Limbuš. Ob tem poudari, da jim je ministrica tudi zelo jasno povedala, da lahko računajo na pravno zaščito ministrstva le, če bodo odlok v celoti izvajali. Tudi zato ravnateljica meni, da morajo starši, ki nasprotujejo samotestiranju, za to tudi prevzeti odgovornost. Tiste starše, ki imajo kakršnekoli pomisleke, da njihov otrok ne bi zmogel sam opraviti testiranja, pa poziva, naj se obrnejo na vodstva šol, saj bodo gotovo skupaj našli rešitev.

Prva triada in samotestiranje doma

Ravnatelji so ministrico prosili, da naj bi šolarjem prve triade vendarle dopustili samotestiranje doma, a več kot obljube, da bo njihove razmisleke prenesla ministrskim kolegom, niso slišali. Zato pa je ljubljanski župan Zoran Janković zatrdil, da naj bi mu bila Kustečeva v pogovoru dejala, da tudi sama podpira ta predlog, zato ga bo podala na vlado. Enako naj bi podporo predlogu dala minister za zdravje Janez Poklukar in direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje Milan Krek. Ali to drži, smo povprašali tako na ministrstvu za zdravje kot na ministrstvu za izobraževanje in na obeh so to zanikali. Minister za zdravje podpira obveznost samotestiranja v šolah, so odgovorili. Prav tako so na ministrstvu za izobraževanje zapisali, da je ministrica na županovo pobudo z njim opravila kratek telefonski pogovor, v katerem je slednji res predstavil pobudo ravnateljev ljubljanskih osnovnih šol po samotestiranju šolarjev prve triade doma.

A je "ministrica župana prosila za spoštovanje veljavnega odloka in ponovila zavezo, da bo podpirala vse ukrepe, ki jih bosta epidemiološka in zdravstvena stroka opredelili kot varne za izvajanje pouka v prostorih šol v času zahtevnih razmer". Da naj priskočijo na pomoč ravnateljem, ki so deležni pritiskov določenih staršev, in pomagajo pri izvedbi omenjenega odloka, je ministrica v posebnem pismu prosila tudi župane. V spletnem nagovoru pa je starše zaprosila, naj zaupajo stroki in znanosti ter otrokom dovolijo samotestiranje in tako omogočijo, da šole ostanejo varen prostor in odprte za šolarje. "Čas, v katerem živimo, zahteva veliko razumevanja in strpnosti. Ni lahko, a vem, da bomo zmogli, ker moramo, ker vemo, zakaj." Pred začetkom samotestiranja se je oglasil tudi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik, ki je pozval predstavnike vlade, učitelje in starše, da se povežejo na način, da bi se čim več otrok in mladostnikov lahko še naprej udeleževalo pouka v šolah.

ZPMS: "Ne puščajte otrok pred vrati!"

"Stopimo korak nazaj in se skupaj potrudimo, da otroci ostanejo v šolah," so zapisali tudi pri Zvezi prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), kjer so starše pozvali, naj ob začetku samotestiranja vseh učencev "ne puščajo otrok pred vrati šol". "Sedaj, ko imamo odprte šole, se potrudimo, da tako tudi ostane, ne da se kopja lomijo na ramenih otrok in mladih," je poudarila predsednica ZPMS Darja Groznik. Da otroci znajo in zmorejo opraviti samotestiranje, če ga prej preizkusijo skupaj s starši v domačem okolju," je prepričana tudi razvojna psihologinja Ljubica Marjanovič Umek s Filozofske fakultete v Ljubljani. In poudarja, da je to zgolj predstava, dojemanje odraslih, da so otroci nebogljeni, da ne zmorejo, da se jim dogaja krivica. "Otroci so zelo zadovoljni, celo ponosni, če nekaj zmorejo sami, in pri epidemiji se zavedajo, da bodo s samotestiranjem prispevali k temu, da bodo šole ostale odprte in da se bodo družili z vrstniki." Pri tem je izpostavila, da se otroci radi poistovetijo s sovrstniki in ne želijo izstopati, zato bodo prav ob vztrajanjih staršev, da naj ne nosijo maske ali se samotestirajo, doživljali stiske, saj bodo s tem izpostavljeni. Tudi zato Marjanovič Umkova starše poziva, naj otrokom navkljub drugačnim razmislekom dovolijo, da ravnajo kot večina.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta