Spomnimo, izvršilni odbor SDS je v začetku februarja predlagal, da vsi poslanci SDS podpišejo izjavo, da bodo do konca tega mandata delovali kot člani in poslanci SDS. Omenjeno zavezo je na koncu podpisalo 24 od 27 poslancev SDS, njen podpis so zavrnili Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh. Prvak SDS Janez Janša je potezo trojice poslancev komentiral z besedami, da bo v državnem zboru očitno nastala "samostojna poslanska skupina iz poslancev, ki ne sledijo več volji volilcev, ki so jih izvolili". Logar je v odzivu na Janševe navedbe dejal, da ne zapušča poslanske skupine SDS in da zaenkrat ne vidi nobene potrebe po ustanavljanju nove stranke. Skupaj s podporniki, med katerimi je tudi Irgl, je Logar lani ustanovil društvo Platforma sodelovanja, iz katerega bo po Janševi oceni pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami nastala nova stranka.
Trojica ob članstvo v odborih in mednarodnih delegacijah
Trojico poslancev, ki ni podpisala izjave zvestobe Janševi stranki in ki zaenkrat še vztraja v poslanski skupini SDS, pa so že doletele prve sankcije. Da bosta Logar in Irgl v državnem zboru po novem sedela v zadnji klopi blizu Kaloha in da bo trojica lahko razpravljala samo še v redkih primerih, na seje poslanske skupine SDS pa niso več vabljeni, je prvi poročal portal N1. V stranki dogajanja uradno ne komentirajo, smo pa neuradno izvedeli, da držijo informacije, da se je vodja poslancev SDS Jelka Godec na štiri oči pogovorila z vsakim od "neposlušnih" poslancev ter da bo v skladu s sklepom poslanske skupine SDS še ta teden predlagala njihove zamenjave v tistih delovnih telesih državnega zbora, v katerih so delovali kot člani.
Trojica poslancev SDS bo ostala tudi brez članstva v mednarodnih delegacijah državnega zbora, naj bi pa vsaj do nadaljnjega obdržali predsedniška in podpredsedniška mesta v parlamentarnih odborih in komisijah. Irgl je predsednica komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, Logar je podpredsednik odbora za zunanjo politiko, Kaloh pa podpredsednik odbora za pravosodje. Zakaj trojica poslancev ostaja na omenjenih mestih, ni jasno, velja pa omeniti, da bi moral državni zbor o njihovi razrešitvi glasovati na plenarni seji. Nazadnje so poslanci z mesta predsednika odbora za delo razrešili Miho Kordiša, čigar zamenjavo so zaradi notranjega spora v stranki predlagali poslanci Levice na čelu z Matejem T. Vatovcem. Brez članstva v delovnih telesih državnega zbora in položaja predsednice parlamentarne preiskovalne komisije o domnevnem nezakonitem financiranju političnih strank je po izključitvi iz Gibanja Svoboda ostala tudi poslanka Mojca Šetinc Pašek.
Logarja, Kaloha in Irgl ne vabijo več na seje poslanske skupine
Kot je znano, Logarja, Irgl in Kaloha v SDS ne morejo izključiti iz strankine poslanske skupine. Trojico bi sicer lahko izključili iz stranke, a je Janša nedavno pojasnil, da tega ne nameravajo storiti. Je pa ob tem nakazal, da se bo poslanska skupina SDS v primeru, da bodo Logar, Irgl in Kaloh še naprej ostali v njenih vrstah, odločila, kaj bo z "logistiko, ki pripada poslancem". Trojica neuradno ni več vabljena na seje poslanske skupine, prav tako pa jih v SDS več ne uvrščajo na seznam razpravljalcev.
To pomeni, da Logar, Irgl in Kaloh na plenarnih zasedanjih parlamenta lahko razpravljajo samo še v primeru delitve preostanka časa za razpravo, imajo pa možnost, da pred vsakim odločanjem v lastnem imenu obrazložijo svoj glas. Da je Janša omenjeno trojico poslancev postavil na hladno, je sicer pokazala že nejevolja Eve Irgl na nedavni izredni seji državnega zbora o boju proti korupciji. "Ker nisem mogla redno razpravljati v razpravi, bom izkoristila to minuto časa, ki mi je na voljo," je poudarila poslanka SDS in ena od ustanovnih članic društva Platforma sodelovanja. Janša je sicer Logarja že decembra lani pozval, naj "razčisti in uredi statusne zadeve" v poslanski skupini SDS, izvršilni odbor stranke pa mu je pred tem namignil, naj izstopi iz SDS.