Pri Pobudi za družbeno premirje in sodelovanje so v četrtek proti večeru pripravili video pogovor o predsedovanju Slovenije Svetu Evropske unije (EU) v drugi polovici letošnjega leta. Pogovor na daljavo je vodil profesor za evropsko pravo s Fakultete za državne in evropske študije Nove univerze Matej Avbelj.
Njegovi gostje so bili slovenski zunanji minister Anže Logar, Andreja Jaklič, profesorica in raziskovalka v Centru za mednarodne odnose na Fakulteti za družbene vede Univerze v Ljubljani, in Janez Potočnik, sopredsedujoči Mednarodnemu panelu OZN za vire in partner pri SYSTEMIQ, sicer pa nekdanji slovenski evropski komisar.
Slovenski načrt
Slovensko predsedstvo Svetu EU od julija do konca letošnjega leta načrtuje vsaj 20 dogodkov na visoki ravni in 158 na nižjih ravneh. Zavoljo pandemije bodo sestanki verjetno videokonferenčni oziroma hibridni, deloma na daljavo, deloma pa v fizični obliki. Skupaj naj bi bilo najrazličnejših sestankov okoli 1.600, velika večina v Bruslju.
Ob koncu so sogovorniki načeli še vprašanje suverenosti, ki pravzaprav zadeva razpravo o prihodnost EU. Avbelj je goste vprašal, kako vidijo prihodnjo EU, ali s poudarjeno suverenostjo posameznih članic ali takšno, ki bo več suverenosti priskrbela uniji. Pri tem je opazil, da doslej Slovenija pri tem še ni bila razklana, da pa se tudi to že spreminja. Nemara zavoljo te ugotovitve neposrednega odgovora ni dobil.