Skupina SIJ v zmanjšanje proizvodnje za 40 odstotkov

Timotej Milanov Timotej Milanov
06.09.2022 10:46
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V skupini SIJ bodo optimizirali proizvodnjo 
Tomo Jesenicnik

"Električna energija in zemeljski plin predstavljata večino energetskih stroškov Skupine SIJ. Kot energetsko intenzivna industrija zato seveda močno občutimo nesorazmerno visoke cene energentov. V prvem polletju smo podražitve energentov in surovin še uspeli uravnavati s prodajnimi cenami, kar zdaj na vseh proizvodnih programih žal ni več mogoče. Ob izjemno visokih cenah energentov in negotovosti naših kupcev pri sprejemanju takšnih cenovnih pogojev smo sprejeli odločitev, da bomo optimizirali obseg proizvodnje, in sicer tako, da bo ta v septembru zmanjšana za približno tretjino, v zadnjem četrtletju pa predvidevamo okrog 40 odstotkov manjši obseg proizvodnje," so sporočili iz največje slovenske metalurške skupine.

Hkrati v skupini izražajo pričakovanja, da bo vlada uresničila svoje napovedi: "In čim prej nadaljevala s pripravo konkretnih ukrepov za pomoč podjetjem zaradi visokih cen električne energije in plina ter poiskala rešitve za pomoč energetsko intenzivnemu gospodarstvu v naslednjih mesecih in naslednjem letu. Prepričani smo, da je omejitev cen energentov edini ukrep, ki bi lahko ustrezno naslovil izzive, s katerimi se že soočamo in ki so še pred nami v prihodnjih mesecih."

V skupini SIJ, v kateri je sicer povezanih 36 družb, je bilo ob koncu lanskega leta 3840 zaposlenih. Skupina je v lanskem letu ustvarila 962,7 milijona evrov prihodkov od prodaje in 29,2 milijona evrov dobička. Krovna družba Sij je v večinski lasti ruske skupine Koks oziroma njene slovenske hčerinske družbe Dilon, 25-odstotni lastniški delež pa ima tudi Republika Slovenija.

"Težko si predstavljamo, da bi šli v nek sistem odpuščanja delavcev," je že po srečanju s predstavniki vlade povedal Šimonka, ki pravi, da do odpuščanja ne bo prišlo, dokler bodo lahko v družbi s finančnega vidka kos nastali situaciji. Pri tem navaja primere iz nekaterih drugih panog, v katerih so v času epidemije koronavirusa odpuščali delavce, a so imeli kasneje težave pri pridobivanju novih. "Še danes čutijo veliko pomanjkanje. Tega se zavedamo, poleg tega imamo tudi mnogo bolj strokovno profiliran kader, ki je potreben za naše tehnološke procese. Tako, da si odpuščanja do zadnjega trenutka ne bomo privoščili in ne razmišljamo v tej smeri."

V skupini pojasnjujejo, da bodo v nekaterih družbah po potrebi uvedli organizacijske ukrepe, kot sta skrajšan delovni čas in čakanje na delo. Tovrstne ukrepe so zaenkrat uvedli samo v družbi SIJ Acroni, v kateri je okoli 1300 zaposlenih, medtem ko je okoli 1000 zaposlenih še v družbi SIJ Metal Ravne. Kot pravijo, gre za smiselno odločitev za zagotavljanje stabilnega poslovanja skupine do konca leta: "Ohlajanje evropskega gospodarstva bo verjetno vplivalo na raven naročil v mesecih do konca leta, a poslovno leto bo skupina SIJ kljub temu zaključila pozitivno."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta