Na včerajšnjem odboru za pravosodje so razpravljali o slovenskem zaporniškem sistemu in izvrševanju kazni zapora. Razpravo je predlagal poslanec Jernej Vrtovec (NSi), k temu pa sta ga vzpodbudila zadnja dogodka, in sicer pobeg pripornikov konec decembra lani iz koprskega zapora ter napad na pravosodnega policista januarja letos v zaporu na Dobu. Odboru je predlagal sprejetje sklepa, naj jih pravosodno ministrstvo redno obvešča o stanju na tem področju in o napredku pri reševanju težav.
Ministrica za pravosodje Andreja Katič je med drugim povedala, da je v slovenskem zaporskem sistemu problem pomanjkanja kadrov, kar pa se vleče že nekaj let, saj se delovna mesta tistih, ki so odšli v pokoj, niso smela zapolniti z novimi kadri. Ministrica se je v torek sestala s predstavniki Uprave Republike Slovenije za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS), direktorji vseh zaporov in predstavniki sindikatov. Na obeh straneh so poudarjali težave že več let trajajočega kadrovskega primanjkljaja na vseh lokacijah, česar se ministrica dobro zaveda in na kar že ves čas mandata opozarja tudi sama. Iz standardov in normativov za delo strokovnih delavcev in pravosodnih policistov, ki so bili sprejeti 5. decembra lani, izhaja, da je trenutno v celotnem URSIKS nezadostna zasedenost delovnih mest.
Nujne so nove zaposlitve
Izpolnjevanje standardov in normativov bi pomenilo dodatno zaposlitev 29 strokovnih delavcev in 138 pravosodnih policistov. Potrebno število zaposlitev je možno doseči le postopoma. Pravosodno ministrstvo je v letu 2019 poleg postopkov, ki so že v teku, predvidelo zaposlitev dodatnih najmanj 30 pravosodnih policistov.
48
milijonov evrov bi stala gradnja dveh novih zaporov.