Določilo o "prisilnem" upokojevanju iz sedmega protikoronskega paketa, ki je v javnosti dvignilo precej prahu, ostaja za zdaj, kot vse kaže, le na papirju. Na eni od slovenskih srednjih šol imajo dva učitelja, ki izpolnjujeta pogoje za starostno upokojitev in bi jih po omenjenem določilu lahko odpustili brez navedbe razloga. A kot pravi ravnatelj, ki želi ostati neimenovan, tega ne bodo storili. Prejšnji teden so namreč s šolskega ministrstva dobili okrožnico z navodilom, da počakajo do odločitve oziroma presoje ustavnega sodišča. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je že januarja vložila zahtevo za ustavno presojo in začasno zadržanje izvajanja spornih določb. Enako je konec prejšnjega tedna storil tudi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.
Kako se izračuna odpravnina
A očitno "prisilnih" upokojitev ni ustavilo le to, ampak tudi visoke odpravnine, ki bi jih morali delodajalci izplačati ob prekinitvi pogodbe o zaposlitvi. Ob običajni upokojitvi zaposlenemu v javnem sektorju pripada odpravnina v višini treh njegovih plač, v gospodarstvu pa dve plači zaposlenega. Povsem drugače bi bilo v primeru po sedmem protikoronskem paketu. Odpravnina bi bila občutneje višja. Za dva zgoraj omenjena učitelja so namreč izračunali, da bi za njuno odpravnino morali odšteti 75.000 evrov. Izplačati bi jo morala šola.
Zaposlenemu, ki ga hoče delodajalec "prisilno" upokojiti, lahko pripade odpravnina v višini njegovih desetih plač
Kot je pojasnila predsednica ZSSS Lidija Jerkič, so višje odpravnine tik pred sprejetjem zakona v parlamentu predlagali v NSi, podprli pa so jih tudi poslanci SDS. Tako zdaj zaposlenemu, ki ga hoče delodajalec "prisilno" upokojiti, lahko pripade tudi odpravnina v višini njegovih desetih plač.
In kako se izračuna višina odpravnine? Za vsako leto pri zadnjem delodajalcu zaposlenemu glede na delovno dobo pripada od ene petine do ene tretjine njegove povprečne plače v zadnjih treh mesecih. Petina plače pripada tistim, ki imajo eno do deset let delovne dobe, četrtina plače tistim, ki imajo 10 do 20 let delovne dobe, in tretjina plače vsem tistim, ki imajo več kot 20 let delovne dobe. Največ pa posameznik lahko dobi deset plač odpravnine.
Fides računa na razum delodajalcev
Visoke bi bile tudi odpravnine v zdravstvu, pravi predsednik sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides Konrad Kuštrin, kjer zdaj zaposleni dobivajo covid dodatke. Povprečje njihovih plač v zadnjih treh mesecih bi bilo bistveno višje kot sicer. A tudi v zdravstvu vsaj za zdaj ne bo odpuščanj, ker ne gre za avtomatizem, ko nekdo izpolni pogoje za starostno upokojitev, ampak je odločitev prepuščena delodajalcu. "V teh časih, ko zdravnikov in medicinskega kadra povsod primanjkuje, zagotovo nihče ne bo odpuščal," je prepričan Kuštrin. Pravi še, da je v tem trenutku potrebna vsaka zdravniška roka, kar bo neprecenljivo tudi med okrevanjem zdravstva po epidemiji. V sindikatu Fides za zdaj nimajo še nobenega primera o nameri, da bi koga v zdravstvu nameravali "prisilno" upokojiti, čeprav zakon velja že od 1. januarja in ustavno sodišče še ni zadržalo njegovega izvajanja. Po izračunih Zdravniške zbornice Slovenije naj bi pogoje za starostno upokojitev sicer v naslednjih dveh letih izpolnilo kar 951 zdravnikov in zobozdravnikov ali 10,5 odstotka vseh trenutno aktivnih zdravnikov in zobozdravnikov. "Ti izračuni so bili narejeni v času, ko smo se bali, da bo v protikoronskem paketu določeno avtomatsko upokojevanje ob izpolnitvi pogojev," pojasnjuje prvi mož Fidesa.
Kar 75.000 evrov odpravnine bi šola morala izplačati za dva učitelja, če bi ju "prisilno" upokojila.
Zpiz je do zdaj prejel 1319 vlog delodajalcev za poizvedbo, kdaj njihovi zaposleni izpolnijo pogoje za starostno upokojitev.
Po izračunih Zdravniške zbornice Slovenije naj bi pogoje za starostno upokojitev sicer v naslednjih dveh letih izpolnilo 951 zdravnikov in zobozdravnikov ali 10,5 odstotka vseh zaposlenih.
Odpravnina največ deset plač, po starem le tri v javnem sektorju in dve v gospodarstvu ob upokojitvi.
Iz gospodarstva le 138 vlog
Neuradno smo izvedeli, da imajo sezname zaposlenih, ki že izpolnjujejo pogoje za upokojitev ali jih bodo letos, v policijskih vrstah, a za zdaj odpuščanj še ni. Dogaja se menda celo nasprotno, mnogi, ne le v javnem sektorju, ampak tudi gospodarstvu, ki bi že lahko odšli v pokoj, delajo naprej, kar jim veljavni pokojninski zakon to omogoča, in čakajo, kaj bo storil njihov delodajalec. Zanje bi namreč bilo ugodneje, če jih odpusti zaradi bistveno višje odpravnine, ki bi jim jo moral v tem primeru izplačati. Skratka, vse kaže, da ima za zdaj ukrep o "prisilnem" upokojevanju v praksi povsem drugačen učinek, kot je bilo mišljeno in so se mnogi bali. Seveda pa bi bilo preuranjeno trditi, da odpuščanj ne bo.
Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz) so nam povedali, da so delodajalci do zdaj prejeli 1319 vlog delodajalcev za poizvedbo, kdaj njihovi zaposleni izpolnijo pogoje za starostno upokojitev po določilu iz sedmega protikoronskega paketa. Od tega je kar 1181 vlog delodajalcev iz javnega sektorja in 138 vlog delodajalcev iz zasebnega. Na naše vprašanje, kateri delodajalci so oddali vloge, pa so odgovorili, da podatkov o dejavnostih ne vodijo.