Poslanske skupine LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezanih poslancev na seji kolegija predsednika državnega zbora že tretjič zapored niso bile uspešne s predlogom za prerazporeditev mest v delovnih telesih državnega zbora. Ker kolegij tudi ob tretjem odločanju ni razdelil mest v delovnih telesih, so poslanci LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezanih poslancev predlagali sklep, naj se razveljali terminski program dela državnega zbora za mesec maj. S svojim predlogom na koncu prav tako niso bili uspešni.
Zbranih naj bi bilo 47 poslanskih podpisov za predlog Zorčičeve razrešitve
Koalicija naj bi z DeSUS, SNS in poslancema narodnih manjšin zbrala 47 poslanskih podpisov za ponoven poskus razrešitve predsednika DZ Igorja Zorčiča. Neuradno naj bi mu dali še možnost, da odstopi, sicer bodo podpisnice v postopek DZ vložile predlog za njegovo razrešitev. Kandidat za novega predsednika naj bi bil vodja poslancev NSi Jožef Horvat.
Zorčič je namreč tudi po izstopu iz SMC in vstopu v poslansko skupino nepovezanih poslancev ostal na funkciji predsednika DZ. Koalicija je konec marca predlagala njegovo razrešitev, a je na tajnem glasovanju v DZ za to glasovalo 45 poslancev, eden premalo.
Vodja poslancev SDS Danijel Krivec je že tedaj napovedal nov poskus. Če bodo tokrat uspešni, bo najverjetneje kandidat za novega predsednika Horvat, ki so ga omenjali že ob prvem poskusu Zorčičeve razrešitve.
Zorčič je povedal, da o podpisih za njegovo razrešitev še ni obveščen. Vprašanja o morebitnem odstopu pa ne komentira. (STA)
LMŠ napovedala obstrukcijo dela državnega zbora
Da je bilo 30 dni dialoga dovolj, je poudaril vodja poslancev LMŠ Brane Golubović. V največji opozicijski stranki zato od srede naprej napovedujejo obstrukcijo dela državnega zbora, razen v tistih delih, ki opoziciji omogočajo, da izvaja nadzor nad vladajočimi, denimo interpelacije in ustavne obtožbe, je pojasnil Golubović.
Prvak LMŠ Marjan Šarec je že pred tem na Twitterju napovedal, da bo LMŠ v primeru, da razrez mest v delovnih telesih ne bo sprejet, obstruirala delo državnega zbora. "Vidimo se samo še na seji o ustavni obtožbi predsednika vlade in povsod, kjer ima opozicija svoja orodja. Ohraniti želijo večino v odborih. Dovolj," je zapisal Šarec.
Vodja poslancev SD Matjaž Han je po kolegiju, ki so ga vmes prekinili s posvetom za zaprtimi vrati, povedal, da se je zopet zgodil udarec za demokracijo. "Štirje poslanci, pa ne glede na to, ali so v opoziciji ali koaliciji, ne morejo po svoji vesti na odborih glasovati, ker nimajo te pravice biti člani matičnih delovnih teles. To se mi zdi absurd," je povedal. V SD se bodo, tako Han, še naprej po vsebinski plati skušali "boriti naprej" in kazati na nepravilnosti, ki da jih vladna koalicija spraviti skozi proceduro v državnem zboru. "Veliko možnosti je odprtih, ampak ta moment se bomo še naprej skušali soočati z vsebino," je Han med drugim odvrnil na vprašanje, kaj meni o možnosti obstrukcije dela državnega zbora.
"V poslanski skupini SAB smo razočarani, ne podpiramo pa tega, da bi obstruirali delo državnega zbora, zato ker mislimo, da se s tem samo odprejo vrata vladi Janeza Janše, da po hitrem postopku sprejme številne pomembne zakone, ki čakajo v proceduri," je dejala vodja poslancev SAB Maša Kociper. Da bi bojkot koristil vladni koaliciji in da bi bil zato strateško napačna poteza, je ocenil tudi vodja poslancev Levice Matej T. Vatovec.