Dr. Lučka Kajfež Bogataj, klimatologinja, Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani: "Ljudje bi morali prepoznati razliko med lokalnimi ali pa majhnimi in rešljivimi problemi ter med večjimi problemi, kjer potrebujemo tudi pomoč politike, države. Lokalne probleme se da tudi z veliko večjo angažiranostjo posameznikov reševati. Želela bi, da bi ljudje malo bolj aktivno sodelovali. Vsi smo člani neke krajevne skupnosti, vsi lahko vplivamo na občinske organe … A običajno stojimo ob strani, in šele takrat, ko je nekaj narobe, se na napačen način in prepozno odzovemo. Da bi bili ljudje budni, čuječni, kaj se dogaja v okolju, in da bi vplivali na probleme, preden se zgodijo. Ker se da. Imamo demokracijo, imamo orodje, ampak pač nismo navajeni, da moramo biti bolj proaktivni. Spremembe morajo priti od spodaj navzgor.
Pri vremenskih ujmah, posledicah podnebnih sprememb pa moramo biti bistveno bolj samozaščitni, premisliti, ali smo varni, ali imamo zavarovano hišo, ali smo na poplavnem območju, ali moramo slediti vremenskemu radarju, da nismo potem presenečeni, da so škode velike. Marsikaj se da rešiti, je pa treba v nevarnih območjih prej začeti razmišljati, ne takrat, ko si že pod vodo. Bolj resno je treba vzeti ujme in se skušati prilagoditi tam, kjer se da. Kjer se pa ne da, pa je treba organizirano nastopati, da mora pomagati država.
Ljudje morajo spoznati, da imajo vpliv, niso nemočni. Seveda zahteva to malo več truda, pa malo iz te cone udobja in kritiziranja 'ven stopiti'."