Sta na oblikovanje liste vplivala Vučić in Janković? Grošelj pojasnil okoliščine svojega odhoda iz Gibanja Svoboda

STA, A.L.
06.06.2024 15:53

Klemen Grošelj aprila razlogov za umik z liste največje vladne stranke ni želel komentirati.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Golob je po besedah Grošlja od njega zahteval, naj javno zanika navedbe o vmešavanju srbske politike na oblikovanje liste Svobode, kar je Grošelj zavrnil, saj okoliščin oblikovanja liste ni poznal.
Robert Balen

Pred skorajšnjimi evropskimi volitvami se stopnjujejo tudi medstrankarske napetosti. Nosilec kandidatne liste Zelenih Slovenije Klemen Grošelj je tako na današnji novinarski konferenci pojasnil svoj pogled na dogajanje okoli oblikovanja kandidatne liste Gibanja Svoboda, s katere se je aprila umaknil. Zatrdil je, da umestitve na listi ni pogojeval.

Klemen Grošelj aprila razlogov za umik z liste največje vladne stranke ni želel komentirati. K današnjemu pojasnjevanju okoliščin oblikovanja kandidatne liste pa ga je vzpodbudil ljubljanski župan Zoran Janković, s tem, ko je nedavno podprl srbskega predsednika Aleksandra Vučića na tamkajšnjih lokalnih volitvah.

Še januarja je premier Robert Golob na Grošlja "zelo močno računal" tako v volilni kampanji kot na kandidata za najvišje funkcije v Bruslju, je navedel Grošelj. Marca se je to spremenilo. Golob ga je po njegovih besedah namreč seznanil, da so ga postavili na osmo mesto, ki naj bi ga Golob označil za neizvoljivo, kar je Grošelj zavrnil. Golob mu je ponudil več položajev za to, da na "neizvoljivem mestu" tudi ostane, trdi Grošelj.

Premier Robert Golob je apeliral na vse politične stranke, da voljo ljudi, izraženo na referendumu, spoštujejo. 
Foto: Robert Balen

Kako se je odzvala Irena Joveva?

Spomnil je, da je srbski predsednik Aleksandar Vučić Grošlja januarja označil za enega od sovražnikov Srbije. Grošelj je bil namreč eden od opazovalcev srbskih parlamentarnih volitev. Na besede Vučića se slovenska politika ni odzvala. "Molk včasih pove več kot tisoč besed," je dejal Grošelj.

Golob je po besedah Grošlja od njega zahteval, naj javno zanika navedbe o vmešavanju srbske politike na oblikovanje liste Svobode, kar je Grošelj zavrnil, saj okoliščin oblikovanja liste ni poznal.

Aleksandar Vučić in Zoran Janković.
Predsedništvo Srbije/dimitrije Goll

Premier Golob je v sredo dejal, da k špekulacijam, da sta na oblikovanje njihove liste vplivala Vučić in Janković, "nima kaj dodati". Župan Janković pa je v torek špekulacije, da je s svojimi poznanstvi vplival na oblikovanje liste Svobode, označil kot "veliko neumnost". Poudaril je, da Vučić z njim o Grošlju na temo oblikovanja liste ni komuniciral. Nosilka liste Gibanja Svoboda Irena Joveva pa je danes dejala le, da volivci res nimajo nič od vztrajanja pri navedbah brez dokazov, sicer pa Grošlju, s katerim sta v tem mandatu sodelovala kot evropska poslanca, želi vse dobro na volitvah.

Grošlju je na novinarski konferenci podporo izrazila tudi nepovezana poslanka in kandidatka Zeleni Slovenije Mojca Šetinc Pašek, sicer nekdanja poslanka Gibanja Svobode. Dejala je, da o ozadjih oblikovanja ne želi špekulirati, da pa so na podlagi poročanja srbskih medijev očitno "neka ozadja od Roberta Goloba do ljubljanskega župana Zorana Jankovića".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta