Upravno sodišče je zavrnilo uredbo o opravljanju javne službe Slovenske tiskovne agencije (STA) in njenem financiranju, ki jo je 10. junija letos sprejela vlada. Iz odvetniške družbe Čeferin, ki zastopa agencijo, so za Večer pojasnili, da je upravno sodišče pritrdilo razlogom STA za nezakonitost in neustavnost uredbe ter da je agencija zadostno izkazala svojo težko finančno situacijo, zaradi katere je ogrožen njen obstoj.
Zadržana uredba določa, da mora STA v okviru javne službe objavljati vsem brezplačno dostopne povzetke novic, besedila radijskih novic, avtorsko zaščitene fotografije o najpomembnejših dogodkih ter v celoti vsebine o manjšinah. Na sodišču so odločili, da bi z izvršitvijo uredbe nastala škoda, ki bi bila za STA težko popravljiva. Sodišče je ugotovilo tudi, da agencija v letošnjem letu ni prejela nikakršnega nadomestila za opravljanje javne službe in da je STA že v dopisu 21. decembra lani zaprosila Ukom za pripravo pogodbe, ta pa je prvi osnutek pogodbe agenciji poslal 2. julija letos, so še zapisali v odvetniški družbi Čeferin. "Upravno sodišče je izrecno zapisalo, da se s tem izkažejo za utemeljene navedbe tožeče stranke (STA, op. a.), da se tožečo stranko pod grožnjo nadaljnjega nefinanciranja hoče prisiliti v podpis pogodbe, ki je pripravljena v skladu z uredbo," so še zapisali pri Čeferinih.
Ovir za izplačilo obveznosti ni
Direktor agencije Bojan Veselinovič je odločitev sodišča pozdravil z velikim zadovoljstvom. "Zadržanje vladne uredbe o STA pomeni, da smo dobili še eno potrditev sodne veje oblasti, da bi morala vlada že zdavnaj financirati našo dejavnost, saj ji to obveznost nalaga sedmi protikoronski zakon," je zapisal v sporočilu za javnost.
PKP 7 vladi nalaga zagotovitev sredstev za delovanje javne službe agencije ne glede na to, ali je pogodba med Ukomom in STA sklenjena. Na STA bodo od Ukoma zdaj zahtevali, naj nemudoma zagotovi financiranje v skladu z veljavnim zakonom, je poudaril Veselinovič, in dejal, da STA ne bo zavračala pogovorov o novi vsebini pogodbe. Zahtevi za takojšnje izplačilo zapadlih obveznosti do STA se pridružujejo tudi v sindikatu novinarjev.
Prisila v podpis pogodbe?
Ukom je v torek popoldan na STA poslal nov, tokrat končni predlog pogodbe za financiranje javne službe STA. V dopisu ob pogodbi so zapisali, da za odziv STA prosijo najpozneje do 16. ure naslednjega dne, torej do danes. "To meri na to, da je bila tožena stran z odločitvijo sodišča morda seznanjena že včeraj," je dejal direktor Bojan Veselinovič. Dejal je še, da so se o vsebini pogodbe sicer pogajali, vendar Ukom ni upošteval nobene ključne pripombe agencije.
Opozoril je tudi na majhno, vendar pomembno napako: "Vrednost celotne pogodbe je ocenjena na 2,028.000,00 evrov", piše v Ukomovem sporočilu za javnost, pri tem pa so zamolčali pomembno besedo, zapisano v osnutku pogodbe - v njenem četrtem členu namreč piše, da se nadomestilo izplača v višini "največ" omenjenega zneska.
"Domnevno opravljanje javne službe"
Ukom je moral zaradi začasnega zadržanja izvršitve uredbe o opravljanju javne službe STA danes zavrniti izplačilo za "domnevno opravljanje javne službe STA v juniju", so popoldne zapisali v Ukomu. Kot so navedli, je uredba Ukomu dajala pravno osnovo za financiranje in so pričakovali, da se bo s podpisom pogodbe in sprostitvijo sredstev ta teden uredilo nemoteno financiranje STA v skladu z zakonskimi omejitvami. "Če se je direktor Veselinovič premislil in priznava Ukom kot predstavnika ustanovitelja tudi brez uredbe, pa seveda lahko podpiše v luči novih okoliščin v tem delu prilagojeno pogodbo," menijo. Pač pa se pogodbe nikakor ne more spreminjati v delih, ki so določeni in pogojeni z zakonom o STA in sedmim protikoronskim zakonom, tako Ukom. (STA)
Sodišče je v sklepu še pojasnilo, da je financiranje agencije opredeljeno v 20. členu zakona o STA, zato se vlada ne more sklicevati na to, da naj bi z izpodbijano uredbo dala pooblastila za zagotavljanje financiranja Ukomu ter da bodo ob morebitnem zadržanju uredbe zadržani tudi vsi postopki, saj slednji ne bi imel več pooblastil, je poročal STA.
Brezpredmetnost določil pogodbe
"Pogodba je brezpredmetna, ker ni pravnega temelja za sklepanja te pogodbe," je odločitev sodišča za Večer komentirala odvetnica Nataša Pirc Musar, strokovnjakinja za medijsko pravo iz odvetniške družbe Pirc Musar & Lemut Strle. Opozorila je, da Zakon o STA natančno ne določa obsega javne službe agencije, zaradi česar po njenem mnenju prihaja do sporov med stranema. Zadevo je pojasnila na primeru določila iz predloga pogodbe, ki sloni na zadržani uredbi. Predlog pogodbe med drugim določa, da mora STA vsem omogočiti brezplačen dostop do vsaj petih avtorsko zaščitenih fotografij o najpomembnejših dogodkih. "Moramo se vprašati, kaj so najpomembnejši dogodki, ker te definicije zakon nima." Pojasnila je, da lahko STA in Ukom kriterije določita v pogodbi, vendar se morata o tem strinjati obe strani.
Kdaj bo znana dokončna odločitev sodišča, ni jasno, saj za to ni opredeljenega roka. V telefonskem pogovoru so nam v odvetniški družbi Čeferin dejali, da ima vlada tri dni časa za pritožbo na odločitev sodišča.