Strateška sveta Golobu predlagata omejevanje dostopnosti alkohola, tobaka in sladkih pijač

STA, Va
07.11.2023 19:43

Vodja vladnega strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj pravi, da se tej temi v Sloveniji izogibamo že več kot desetletje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Strateški svet za zdravstvo in strateški svet za prehrano sta na današnji skupni seji, ki se jo je udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob, dosegla soglasje, da je treba omejiti dostopnost alkoholnih in sladkih pijač ter tobačnih izdelkov. Med drugim bi to dosegli z dvigom DDV in trošarin.

Vodja strateškega sveta za zdravstvo, ki deluje pri predsedniku vlade, Erik Brecelj je izpostavil, da se tej temi v Sloveniji izogibamo že več kot desetletje. Med možnimi ukrepi je izpostavil dvig DDV in trošarin, a ob tem izpostavil, da njihov namen ni dvigovanje davkov, ampak nižati stroške v zdravstvu.

Zaradi kajenja, prekomernega uživanja alkohola in sladkih pijač se namreč z dodatnimi in nepotrebnimi stroški povzroča škoda v zdravstvu, pravi Brecelj: "Mi smo danes odprli zelo kvalitetno debato in možnost je, da stopimo korak naprej." 

Breme kroničnih bolezni bo vedno večje  

Nezdrav življenjski slog ključno pripomore k nastanku, razvoju in zapletom kroničnih nenalezljivih bolezni, je dejal specialist kardiologije Zlatko Fras, član strateškega sveta za prehrano. "Ne gre za to, da bi hoteli posamezniku omejevati neke njegove užitke, pač pa na to vplivati z usmerjanjem dostopnosti do tistega, kar vemo, da zdravju škoduje," tako Fras. To je po njegovem mnenju "izjemna naložba v prihodnost", saj se bo poznalo na zdravju prihodnjih generacij. "Kajti bremena kroničnih bolezni, ki jih doživljamo že danes in jih bomo v prihodnjih letih še toliko bolj, noben zdravstveni sistem ne more obvladati," je dodal.

Vodja strateškega sveta za prehrano Nataša Fidler Mis pravi, da je zaskrbljujoče, da se cene zdravih živil, kot sta sadje in zelenjava, povečujejo, sladke pijače in drugi nezdravi izdelki pa da so vedno cenejši in bolj dostopni. Ob tem so imeli tudi predavanja iz drugih držav, kjer so že vpeljali trošarine na sladke pijače, kot je denimo Velika Britanija, ki beleži ugodne učinke.

Omejili bi prodajo in oglaševanje 

Člani obeh strateških svetov so predlagali, da se preuči možnost dviga davka na dodano vrednost in trošarin na sladke pijače, alkohol in tobak, sprejem alkoholne politike, prepoved prodaje elektronskih cigaret, tobaka za žvečenje in njuhanje oziroma značilnih arom za vse tobačne in povezane izdelke, prepoved kajenja tobaka in ogrevanih tobačnih izdelkov pred javnimi ustanovami, zmanjšanje števila in vrst prodajnih mest tobačnih in povezanih izdelkov ter omejitve lokacij prodaje, denimo oddaljenost od izobraževalnih ustanov in mest, kjer se zbirajo mladi, so po seji sporočili iz urada vlade za komuniciranje (Ukom).

Poleg tega so predlagali tudi spremljajoče ukrepe za sladke pijače, alkohol in tobačne izdelke, in sicer prepoved oglaševanja, prepoved prodaje kupcem do 21. leta in prepoved prodaje v vseh javnih ustanovah in v okolici ustanov. Članice in člani obeh strateških svetov zagovarjajo tudi obvezna zdravstvena opozorila na etiketah in ukrepa za povečanje dostopnosti sadja in zelenjave, zlasti slovenske in ekološke, so še sporočili iz Ukoma.

Predlagajo skupek ukrepov, ki pa jih bo treba natančneje doreči, je dejala Fidler Mis. Med drugim si želijo tudi, da bi Slovenija prepovedala elektronske cigarete, kot je to storilo že 30 držav. Upajo, da bo vlada prisluhnila stroki.

Golob je sicer na oktobrski redni seji DZ napovedal, da bo ministrstvo za finance preučilo dodatne vire za usklajevanje socialnih transferjev z dvigom trošarin na tobačne izdelke, sladke in žgane pijače. Sredstva pa bodo po njegovih besedah namenjena vsem ranljivim skupinam, ne samo za socialno pomoč.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta