Premier Robert Golob se je danes popoldne spet sestal s pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan. Spomnimo, Golob naj bi se z ministrico, ki je zaradi objektivne odgovornosti v aferi sodna stavba izgubila podporo matične stranke SD, v petek neuradno dogovoril, da bo sama odstopila s položaja, ko bo prišel čas za to. Zdaj je ministrica razkrila, da je Golobu danes ponudila svoj odstop. Strinjala sta se, da bo na položaju, dokler ne razišče nepravilnosti, kar bi lahko bilo dva ali tri tedne, je dejala v oddaji Marcel.
Stranka z njo od predsedstva prejšnji teden ne komunicira
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je na današnjem sestanku predsedniku vlade Robertu Golobu ponudila svojo odstop.
V zadnjih dneh se je z namenom razčiščevanja vseh okoliščin posla večkrat sestala s predsednikom vlade, nazadnje danes, ko mu je ponudila svoj odstop. Kot je Švarc Pipan dejala v oddaji Marcel, je hvaležna premierju, da ji je dal "čas in možnost, da preverim sume nepravilnosti in jih tudi razkrijem javnosti".
"Zelo mi je žal, da mi vodstvo moje lastne stranke SD ni dalo te možnosti, sprašujem se zakaj, čeprav sem jim to sama tudi predlagala," je izpostavila Švarc Pipan. Ob opazovanju napetosti tako v koaliciji kot tudi v sami stranki ter očitkih o oklepanju ministrskega stolčka, zakrivanju sledi in vpletenosti v posel, pa je sklenila, da je najustrezneje, da predsedniku vlade ponudi svoj odstop. Odločitev o njeni politični usodi je zdaj v njegovih rokah, je dejala.
K odstopu je Švarc Pipan sicer pozvala tudi njena stranka SD, premierja Goloba pa, naj predlaga njeno razrešitev.
Na vprašanje, ali so v stranki začeli postopek za njeno razrešitev, je Švarc Pipan odgovorila, da ji ni znano. Stranka z njo od predsedstva prejšnji teden ne komunicira, je pojasnila.
Potrdila, da ima trenutno nekoliko višjo stopnjo varovanja
Sicer pa je v pogovoru dejala, da se ji pravzaprav zdi žalostno, da "na nek način tu tako SDS kot tudi Socialni demokrati skorajda prvič v zgodovini odkrito paktirajo proti istemu cilju, to je čim prej zaključiti zgodbo, da se čim manj razčisti". Izpostavila je, da so bili v vodstvu SD celo predlogi ali pa se je govorilo o možnosti izstopa iz koalicije. "Mene skrbi, če je koalicijska partnerica pripravljena celo žrtvovati to vlado in koalicijo zato, da bi se določene stvari pometle pod preprogo," je dejala.
Med drugim je pojasnila, da je bil sklep glede nakupa sprejet na dopisni seji vlade in ni bilo dejanske obravnave, pa tudi gradivo, ki ga je vlada obravnavala, je bilo precej skopo. A kot je poudarila, obstaja desetina filtrov, strokovnih, pravnih, finančnih in drugih, da se mora, ko zadeva pride na vlado, v dobri veri šteti, da je vse v redu. In v tej dobri veri je bila tudi sama, je pojasnila.
Mnenja pa je, da "se stvari še lep čas ne bo prišlo povsem do dna". Po njenih besedah je gotovo veliko tega, česar sama ne more, niti ni pristojna odkrivati in bodo to gotovo počeli pristojni organi.
Švarc Pipan je v oddaji tudi potrdila, da ima trenutno nekoliko višjo stopnjo varovanja in se zato počuti bolj varno, kot se je prejšnji teden. Na vprašanje, ali ima občutek, da je bilo njeno življenje v zadnjem času kakorkoli ogroženo, pa je odgovorila: "Glejte, dostikrat sem slišala, da so nekateri od ljudi vpletenih predvsem, kot se kaže, v ozadje te zgodbe, v širše ozadje te zgodbe, lahko zmožni česarkoli. Raje sem varna, kot pa da gre kaj narobe." O imenih ni želela govoriti. "Če bi o tem govorili, potem bi bilo varovanje policije nesmiselno in tudi neučinkovito," je dejala. (STA)
Koga je premier povabil na srečanje
"Če odstopim v tem trenutku, se bodo podobne zgodbe nadaljevale in nič se ne bo spremenilo," je pred dnevi dejala Dominika Švarc Pipan, ki vpletenost v afero očita tudi vidnim članom stranke SD, konkretno glavnemu tajniku Klemnu Žibertu. V SD so v petek premierju Golobu ponovno sporočili, da je odločitev predsedstva stranke glede ministrice za pravosodje jasna in da vztrajajo, naj ministrico, če ne bo odstopila sama, razreši s položaja. V drugi največji koalicijski stranki so pričakovali, da bo Golob ministrico razrešil že prejšnji teden, a se to ni zgodilo. Še več, premier naj bi bil nezadovoljen tudi z njihovimi zadnjimi odgovori in naj bi od stranke zahteval dodatna pojasnila v zvezi z afero sodna stavba.
Golob bi se moral s predstavniki SD zopet sestati danes, a se to ni zgodilo. Premier je na srečanje povabil predsednico stranke Tanjo Fajon, ministre in vodjo poslanske skupine SD Janija Prednika. Vabilo na srečanje je sicer dobil tudi Žibert, od ministrov pa le gospodarski minister Matjaž Han. Zaradi zadržanosti nekaterih od vabljenih je bilo dogovorjeno, da se sestanka ob Žibertu udeležijo še podpredsednica stranke in poslanka Meira Hot ter predsednik konference SD Matevž Frangež, a so v kabinetu predsednika vlade sestanek odpovedali. "Ker nihče od ministrov, vključno s predsednico stranke in vodjo poslanske skupine zaradi odsotnosti danes ni mogel priti na sestanek, smo sestanek premaknili. V sredo se bo tako predsednik vlade dobil z ministri iz SD," so pojasnili v kabinetu predsednika vlade.
Koordinacija predsednikov in tajnikov občinskih organizacij SD
Dogajanje v SD je v zadnjih dneh precej burno. Na nedeljskem kriznem sestanku naj bi v drugi največji vladni stranki preigravali več možnih scenarijev, kako naprej, a naj ne bi sprejeli nobenih odločitev. Po poročanju portala N1 naj bi evropski poslanec in podpredsednik stranke Matjaž Nemec takrat omenil celo možnost odstopa celotnega vodstva stranke, a se preostali s tem niso strinjali. Nemec naj bi bil po poročanju portala kritičen tudi do Tanje Fajon, ker naj bi v tem tednu, ko naj bi bila dokončno znana usoda Dominike Švarc Pipan, odšla na dopust. Gospodarski minister Han naj bi zbranim predlagal začasni umik Klemna Žiberta, a naj bi slednji dejal, da ni storil nič spornega in da ne namerava odstopiti.
V SD so že predlagali, da bi vodenje ministrstva po odhodu Dominike Švarc Pipan začasno prevzel Robert Golob ali kateri od ministrov Svobode
Kot smo že poročali v Večeru, naj bi stališče, da bi se moral Žibert začasno umakniti z mesta glavnega tajnika, zagovarjali tudi nekateri poslanci SD. Žibert naj bi sicer za jutri zvečer sklical koordinacijo predsednikov in tajnikov občinskih in območnih organizacij SD, na kateri naj bi med drugim govorili tudi o očitkih, ki letijo nanj. Po poročanju portala Necenzurirano naj bi Žibertova starša v zadnjih letih postala lastnika več nepremičnin v skupni vrednosti več kot dva milijona evrov. Nekatere od njih so bile kupljene z ugodnimi posojili, medtem ko pri drugih financiranje ni znano. V SD nekateri ocenjujejo, da bi Žibertov odhod pripomogel k razbremenitvi odnosov v koaliciji, na mizi pa je očitno tudi možnost zamenjave ministrskih resorjev. V SD so neformalno že predlagali, da bi vodenje ministrstva po odhodu ministrice Švarc Pipan začasno prevzel bodisi premier Golob bodisi kateri od ministrov iz kvote Svobode.
Poslanci SD za odpoklic članov sveta Onkološkega inštituta Ljubljana
V poslanski skupini SD vlado pozivajo, naj takoj odpokliče dosedanje člane sveta Onkološkega inštituta Ljubljana in imenuje nove člane. Kot razlog so navedli obtožbe kirurga Erika Breclja, da je inštitut ugrabila stranka SD. Brecelj v zadnjih dneh ne skopari s kritikami na račun druge največje vladne stranke, ki jo je označil za "staro plenilsko stranko". Kirurg je med drugim dejal, da je onkološki inštitut darilo oziroma plen, ki ga je SD dobila po volitvah, in da v njem lahko počnejo, kar želijo. Za poslance SD, ki so izpostavili še druge Brecljeve očitke, je nedopustno, da so bolniki in zaposleni v tako pomembni instituciji talci "tovrstnih pavšalnih insinuacij" in da Brecelj ob sumih nezakonitih dejanj slednjih ne prijavlja organom pregona. Zato so vlado pozvali, naj takoj odpokliče člane sveta onkološkega inštituta in imenuje nove, ki naj sume kaznivih dejanj in sporne prakse nemudoma prijavijo pristojnim organom.
Klemen Boštjančič: Vprašanje, ali lahko Dominika Švarc Pipan pomaga ali škodi
Sporni nakup sodne stavbe na Litijski cesti v Ljubljani preiskujeta tudi Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) in Nacionalni preiskovalni urad (NPU), ki pa je preiskavo s pravosodnega zdaj razširil tudi na finančno ministrstvo pod vodstvom ministra iz kvote Svobode Klemna Boštjančiča. Slednji je dejal, da se preiskovalci sicer še niso povezali z njegovim resorjem, a upa, da se bo to čim prej zgodilo. "Verjamem, da je čas pomemben, da se določene stvari čim prej razčistijo, ne da bodo minili tedni in meseci in bomo potem ugotavljali stvari za nazaj," je poudaril finančni minister. Na ministrstvu za finance so kasneje potrdili, da je policija za dokumente v zvezi z omenjenim poslom zaprosila tudi njih. Boštjančič je pojasnil, da vloga ministrstva za finance pri omenjenem poslu ni bila drugačna kot v drugih primerih financiranja projektov drugih ministrstev: "Pristojnost ministrstva za finance je izključno v tem, da zagotovi sredstva, če so na voljo."
V drugi polovici decembra so tako po njegovih besedah na pravosodno ministrstvo sporočili, da so sredstva na voljo, a jih hkrati opozorili, da je časa za izpeljavo posla zelo malo. "Na ministrstvu so zagotovili, da je vse v redu, da potrebe so, da bodo s tem odpravili problem več sodišč v Ljubljani in da so sposobni ta projekt izpeljati še v letu 2023," je dejal Boštjančič. Slednje po njegovih besedah kaže na to, da je za omenjeni projekt morala biti v veliki meri zbrana in pripravljena ustrezna dokumentacija, sicer ga ne bi bilo mogoče izpeljati: "To seveda izkazuje, da je v tem procesu marsikaj šlo narobe." Boštjančič je ob tem zanikal, da bi se o konkretnem ali kateremkoli drugem projektu pogovarjal z Žibertom. Kot je poudaril, si želi, da bi se razčistilo predvsem to, kaj se je dogajalo in kakšno vlogo so imeli pri poslu izpostavljeni posamezniki. S tega vidika Boštjančič podpira tudi ministrico Švarc Pipan, ki ima kot "predstojnik resorja dostop do tega". Po njegovih besedah sicer ni nobene dileme glede tega, da vsak minister odgovarja za vodenje svojega resorja, se pa postavlja vprašanje, ali lahko Dominika Švarc Pipan v tem trenutku in v konkretnem primeru "še kaj pomaga ali škodi" pri tem, da se zadeve razčistijo.