"Z razočaranjem ugotavljamo, da je tokratni uvodnik Grege Repovža, odgovornega urednika Mladine, prestopil mejo kulturnega in strokovnega izražanja osebnega mnenja. Besedilo je nesprejemljivo v javnem prostoru, še zlasti za četrto vejo oblasti, ki bi morala opozarjati, ne pa spodbujati sovražni govor in hujskanje," sporočajo s Kolodvorske in dodajajo, da obsojajo "vsakršne napade, sovražni govor in neprimerno besedno obračunavanje, ki nimajo in ne smejo imeti prostora v nobeni demokratični družbi".
Ob tem so še zapisali, da se je zato "direktor Televizije Slovenija Uroš Urbanija na podlagi sklepa kolegija direktorja TV SLO odločil, da bo TVS prekinila vsakršno poslovno sodelovanje z Mladino, vodstvo RTV Slovenija pa bo s strokovnimi službami proučilo možnosti vložitve pravnih sredstev". Spomnimo, vodja pravne službe na Radioteleviziji Slovenija je nedavno postal Drago Zadergal, ki je v preteklosti opravljal različne funkcije kot član stranke SDS.
"Na škodo RTV Slovenija, ne Mladine"
Grega Repovž je za STA pojasnil, da je poslovno sodelovanje prekinil že generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough, ki v začetku leta ni podaljšal pogodbe o oglaševanju Mladininih medijev na Radiu Slovenija. "Šlo je za popolnoma neposlovno, politično potezo, saj se je RTV Slovenija s tem odpovedala 6000 evrom, ki jih je Mladina plačevala za izdelavo oglasov. Poslovnega sodelovanja torej med nami ni več, prekinjeno je bilo že v času vlade SDS, na škodo RTV Slovenija, ne Mladine," je povzel.
Grožnjo Urbanije, da prekinja poslovno sodelovanje z Mladino, je zato označil za navadno laž. "Če Urbanija napoveduje odpoved naročnine za 20 izvodov Mladine, mu pa velja pojasniti, da to ni poslovno sodelovanje, ampak navadna naročnina," je navedel. Za STA je še dodal, da je njihova služba, da razkrivajo "take manipulante, kot je on".
Pravne posledice so sicer na Kolodvorski omenjali tudi v začetku junija, ko smo v Večeru z uradnimi podatki razkrili katastrofalno gledanost oddaje Panorama. "Takšna objava lahko škodi ugledu javnega zavoda RTV Slovenija in bi lahko v prihodnje imela tudi pravne posledice," so nam med drugim glede objave podatkov o gledanosti sporočili s Kolodvorske.
Kakšen odnos imajo do drugih medijev na Kolodvorski, odkar največjo medijsko hišo v državi vodi Andrej Grah Whatmough, so na javnem servisu pokazali že ob začetku tega leta. "V informativnem programu TV Slovenija so od novega leta naprej presenečeni: novinarji so želeli, kot vsak delavnik, pregledati dnevno časopisje, ki ga nujno potrebujejo pri svojem delu. Ampak zgodilo se je, da od 1. januarja nimajo več naročenega ne dnevnega in tudi ne tedenskega!" je tedaj na svojem blogu zapisal mariborski filozof Boris Vezjak. Ob tem je še dodal: "Doslej smo že večkrat videli, da se je vladajoča politika odločila za radikalne reze pri naročilih časopisja. V času Janševih vlad se je to dogajalo z mediji, ki jim niso ustrezali zaradi prevelike kritičnosti. Nekdanji mariborski župan Franc Kangler je, recimo, na mariborski občini svojčas odpovedal Večer iz istega razloga. Ampak iz nekakšnega maščevanja si to nespametno privoščijo politiki, ne pa medijske hiše."
"Moji odvetniki so obveščeni"
"Se še spomnite mojega zapisa na dan, ko je na Krasu divjal požar in se je novinarka Panorame v oddajo vklapljala iz kraja, 45 kilometrov oddaljenega od požarišča? Bil je to kritični zapis v zaščito profesionalnega in verodostojnega novinarstva. Ni bil žaljiv do novinarke niti v eni vejici. Posebej sem poudarila, da za tak faux pas ni bila kriva novinarka, pač pa njeni šefi, ki naj že enkrat profesionalizirajo oddajo ali pa naj jo ukinejo," začenja svoj zapis na facebooku Eugenija Carl. In nadaljuje: "No, zaradi tega mojega kritičnega zapisa je direktor TVS Uroš Urbanija pisal pravni službi RTV, naj zoper mene sproži disciplinski postopek. Pravna služba je to delegirala v Koper, direktorju Regionalnega centra RTV. Pameten možakar v zapisu ni videl nič žaljivega, ker žaljivega seveda ni bilo ničesar, in je vsakršno izrekanje opominov (po možnosti pred odpovedjo delovnega razmerja) ali kaj podobnega zavrnil." Eugenija Carl predlog Urbanije za sprožitev postopka razume kot poskus utišanja in discipliniranja. "S kakšnim odtenkom maščevalnosti. Prepričana sem, da me bodo tudi vnaprej dosledno 'lovili' na vsako malenkost in da me skrbno 'preverjajo'. Dajte, jaz se vas ne bojim! Moji odvetniki so obveščeni."
Medtem pa je odmevalo poslovno sodelovanje, ki ga je vodstvo RTV Slovenija sklenilo z zavodom Iskreni, izdajateljem Domovine. Ta je namreč maja letos s Kolodvorske prejel slabih 18 tisočakov evrov. "Sodelovanje z zavodom Iskreni se nanaša na oglaševanje, torej na področje tržne dejavnosti, zato vam več podrobnosti v zvezi s poslovnim sodelovanjem ne moremo razkriti," so nam tedaj pojasnili na javnem servisu. Ob tem velja spomniti, da je Televizija Slovenija kasneje prenašala tudi slovesnost, ki jo je taisti zavod pripravil ob dnevu državnosti na ploščadi Parka vojaške zgodovine v Pivki. Zavod Iskreni velja sicer za nekakšen medijski podaljšek politične desnice, zlasti stranke Nova Slovenija.
Kot lahko razberemo v aplikaciji Erar, je Radiotelevizija Slovenija julija letos dobrih deset tisočakov nakazala tudi Novi24TV, ki velja za medijsko izpostavo stranke SDS. Podoben znesek je bil nakazan tudi februarja 2018.