Vodstvo UKC Maribor je danes preklicalo vsa dovoljenja za delo zaposlenih zunaj njihove ustanove, saj je obremenjenost zaposlenih zaradi izjemnega priliva covid bolnikov tako velika, da nujno potrebujejo prav vse razpoložljive kadre. Ob tem razmišljajo tudi že o postavitvi šotorskih kapacitet ali selitvi v športne hale ali druge večje prostore, kamor bi nastanili nove bolnike. "Situacija je res kritična, stvari se odvijajo v neželeni smeri, posebej nas skrbi, da se vse druge dejavnosti UKC počasi ustavljajo," je na tiskovni konferenci povedal direktor Anton Crnjac.
Na poti do Bergama
Zaradi priliva covid bolnikov je tako skorajda povsem ukinjena elektivna dejavnost klinike za kirurgijo, operacijske dvorane so zaradi pomanjkanja anesteziologov odprte samo še za poškodbe in tumorsko dejavnost. "Situacija v primerjavi z drugim in tretjim valom je bistveno drugačna, država v tem trenutku namreč ni zaprta. Od približno 800 postelj, ki jih imamo na razpolago, jih 500 do 600 potrebujemo za bolnike, ki nimajo covida, in tem limitom se počasi približujemo. Kapaciteta, ki je predvidena za našo bolnišnico, je v tem trenutku 40 postelj na intenzivni covid terapiji in 80 za akutne paciente, a bo to verjetno v zelo kratkem času preseženo, kar pomeni dodatno zapiranje običajnih oddelkov in dodatno odpiranje covid oddelkov. Če bo ta vlak s takšno hitrostjo drvel naprej, se nam kaj lahko zgodi Bergamo," je opozoril strokovni direktor Matjaž Vogrin.
Na infekcijski le še covid bolniki
Kot je povedala predstojnica infekcijskega in akutnega covid oddelka Nina Gorišek Miksič, se pri njih zdravijo samo še covid bolniki, infekcijske bolnike so bili prisiljeni preseliti na kliniko za interno medicino. Kaj lahko pa se zgodi, da bodo bolnišnične kapacitete v kratkem presežene, v tem primeru bodo bolnike premeščali v druge bolnišnice: "Za bolnika je zagotovo najbolje, če je hospitaliziran v domačem kraju, vendar je na koncu pomembno, da je sploh hospitaliziran. Vse bolnike, ki bodo iz UKC napoteni drugam, naprošam za razumevanje." Opozorila pa je tudi, da se vse bolj spreminja tudi starostna struktura hospitaliziranih: "Vse več je bolnikov, mlajših od 40 let. Vse več je tudi cepljenih, kar pa je zaradi velikega dela populacije, ki je trenutno izpostavljen virusu, pričakovano. A so ti bolniki še zmeraj šest- do desetkrat bolje zaščiteni pred okužbo in mnogo bolj zaščiteni pred hospitalizacijo in težjim potekom. Zato še enkrat apel vsem, cepite se."
Zmanjkalo bo kadra na drugih oddelkih
V intenzivni covid enoti, kjer je trenutno zagotovljenih 38 postelj, so danes zdravili 36 pacientov, število postelj, ki jih lahko zagotovijo, pa je trenutno 44. Dodatno lahko sicer zagotovijo še 16 intenzivnih postelj, a so pri tem omejeni s kadri. Že zdaj je namreč na oddelek prerazporejenih kar 40 zdravnikov in 91 medicinskih sester iz drugih oddelkov. Pri tem opozarjajo, da bo za bolnike, če bo treba zagotoviti še dodatne postelje, skrbel kader, ki ni nujno usposobljen ali sploh ni usposobljen za delo v intenzivni terapiji. Ob tem bo seveda zmanjkalo kadra na drugih oddelkih UKC. Tak scenarij bi se lahko zgodil že prihodnji teden. "Bojimo se, da drugi bolniki v kratkem več ne bodo mogli priti do potrebnega zdravljenja in da bo treba resno razmišljati tudi o omejitvah javnega življenja," je še povedal Vogrin. Da se o potencialnem lockdownu ne more opredeliti, saj so za to pristojne druge službe, je dodal Crnjac: "Mi zgolj opozarjamo na resnost naše situacije. Verjamem, da vlada in ministrstvo premoreta dovolj razuma, da se bodo odločili tako, da bo za slovensko zdravstvo najbolje."
"Za bolnike, če bo treba zagotoviti še dodatne postelje, bo skrbel kader, ki ni nujno usposobljen ali sploh ni usposobljen za delo v intenzivni terapiji"
Pripomb koordinatorja za logistični del cepljenja proti covidu-19 Jelka Kacina niti Crnjac niti Vogrin nista želela komentirati, je pa Crnjac povedal, da bo cepilni center v UKC od jutri ponovno odprt tudi čez vikende: "Žal pa ugotavljamo, da je interes večji za tretjo, poživitveno dozo kot za prvo. Apeliram na ljudi, da se končno zavedo kritičnosti situacije in začnejo upoštevati vsa priporočila."
Nove kapacitete: 300 intenzivnih in 1200 neintenzivnih postelj
Na ministrstvu za zdravje so po današnjem sestanku z vodstvi bolnišnic pojasnili, da je stanje v bolnišnicah na robu zmogljivosti. Na sestanku so se dogovorili za takojšnje povečanje postelj na navadnih in intenzivnih oddelkih za zdravljenje covidnih bolnikov. Te zmožnosti bodo na novo določali dvakrat na teden, enakomerno po regijah.
Danes je na navadnih covidnih oddelkih na voljo 648 postelj, kar je 60 postelj več kot dva dni prej. Po 11 postelj več je pripravljenih v Splošni bolnišnici Celje, po 10 v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana in UKC Maribor, po pet več v bolnišnicah Novo mesto, Murska Sobota, Jesenice, Slovenj Gradec in Ptuj ter štiri več kot dva dni prej v Splošni bolnišnici Izola.
Na intenzivnih covidnih oddelkih je danes na voljo 200 postelj, kar je 22 postelj več kot dva dni prej. Po šest postelj več je pripravljenih v UKC Ljubljana, tri v UKC Maribor, štiri v Splošni bolnišnici Ptuj, po dve v splošnih bolnišnicah Celje, Murska Sobota, Izola in Brežice ter ena v jeseniški bolnišnici.
Tako na navadnih kot na intenzivnih oddelkih se načrtuje dodatna širitev kapacitet. Sicer pa so določili nove maksimalne kapacitete, kot bi jih lahko slovensko zdravstvo organiziralo za obravnavo covidnih bolnikov. Te so pri 300 intenzivnih postelj in 1200 navadnih postelj na covidnih oddelkih.
Sicer pa so se danes na sestanku tudi dogovorili, da bodo ukinili programe v referenčnih ambulantah ter centrih za krepitev zdravja, tamkajšnje zaposlene pa bodo preusmerili v covidne bolnišnice. Prav tako bodo pozvali koncesionarje na regijskih nivojih, naj svoj kader napotijo v covidne bolnišnice. (STA)