Upravni odbor Pedagoškega Inštituta za direktorja ponovno imenoval Igorja Ž. Žagarja. Bo vlada tokrat vendarle podala soglasje k imenovanju?

20.09.2021 17:16
Vlada je tik pred odločanjem o novem direktorju zamenjala svoja člana v upravnem odboru, kar so v znanstvenem svetu inštituta označili kot politično motiviran manever.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Ž. Žagar se ponovno poteguje za direktorja Padagoškega inštituta.
Jože Suhadolnik/Delo

Upravni odbor Pedagoškega inštituta (PI) je s tremi glasovi za in enim vzdržanim danes imenoval dosedanjega vršilca dolžnosti direktorja inštituta Igorja Ž. Žagarja za direktorja za obdobje petih let. A postopek s tem še ni končan. Tako kot pred enim letih, ko je upravni odbor ob predhodnem pozitivnem mnenju znanstvenega sveta za direktorja imenoval Žagarja, mora k imenovanju podati soglasje vlada. Kako bo ravnala vlada, ki je lani brez pojasnila odrekla soglasje Žagarju, ostaja odprto. Še toliko bolj, ker je vlada le nekaj dni pred današnjim odločanjem predčasno zamenjala svoja člana. Ob tem pa na današnji seji novoimenovana članica Alenka Gortan, ki je zamenjala Stojana Sorčana, sploh ni sodelovala, nov član, Boris Munišič, ki je zamenjal Aleša Ojsterška, pa se je ob glasovanju vzdržal. "Zdaj je na potezi vlada," pravi predsednik upravnega odbora Damjan Štefanc, ki predvideva, da bo vlada dala soglasje k imenovanju, "saj ni nobenih zakonskih in vsebinskih zadržkov da tega ne bi storila".

Zaradi predčasne zamenjave predstavnikov ustanoviteljev inštituta, so se s pisno izjavo oglasili tudi v znanstvenem svetu, ki je tudi tokrat soglasno podprl Žagarja za kandidata. Slednji je bil edini kandidat, ki se je prijavil na razpis. "Ocenjujemo, da gre za ponoven poskus rušenja avtonomije javnega zavoda in političnega kadrovanja. Menjava dveh članov upravnega odbora, ki prihajata iz vrst ustanovitelja, za katero niso bili podani nobeni vsebinski razlogi, je nedvomno politično motivirana, saj si je nemogoče predstavljati, kako bi nova člana, ki dejavnosti PI ne poznata, lahko prispevala k boljšemu delovanju. S tem je izkazano, da interes ustanovitelja, torej pristojnega ministrstva, ni skrb za delovanje PI, ampak prav nasprotno, rušenje osrednje institucije, ki pokriva raziskovanje vzgoje in izobraževanja v slovenskem prostoru ter se vseskozi zavzema za objektivnost in kritičnost," so zapisali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta