Planinarjenje je ena osrednjih ponudb slovenskega turizma, saj je po celotni državi na voljo več kot deset tisoč kilometrov pohodnih poti, ki pripeljejo do 179 planinskih koč s 7400 ležišči. Ta pa letos niso polno zasedena. Več je sicer domačih gostov, bistveno manj pa je tujih planincev. Oskrbniki poročajo, da je obiska za četrtino manj kot prejšnja leta. "Najvišji upad prenočitev beležijo nekatere visokogorske koče, tudi za polovico. V preteklih letih je bilo največ prenočitev na račun tujcev, teh pa je v letošnjem letu za kar 70 odstotkov manj. K sreči opažamo povečan obisk slovenskih gostov. A ker v primeru slabega vremena Slovenci ne gremo v gore, ostajajo postelje prazne," je razložil strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije Dušan Prašnikar.
Postelje pa ostajajo prazne tudi zaradi omejitvenih ukrepov Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Ta namreč določa, da lahko v eni sobi spita dve osebi oziroma več ljudi, ki so iz istega gospodinjstva ali več ljudi, ki potujejo skupaj. Zaradi teh ukrepov je v planinskih kočah posledično manj razpoložljivih prenočitvenih kapacitet.
Varno v hribe
V Planinski zvezi Slovenije opozarjajo, da nikar ne pozabite na osnovna navodila varne hoje v hribe. Priporočljivo je dobro in premišljeno načrtovanje planinske ture in uporaba ustrezne opreme. Obvezni so planinski čevlji s kakovostnim podplatom, v nahrbtniku pa naj bodo osebni komplet prve pomoči, naglavna svetilka, bivak vrečka, mobilni telefon, topla oblačila, zemljevid in kompas. V teh časih pa ne pozabite niti na zaščitno masko in razkužilo.
1833
bonov je bilo unovčenih v planinskih kočah