V ljubljanskem zaporu potrdili primer tuberkuloze

STA
26.08.2024 21:05

Bolnika, pri katerem so na Golniku potrdili okužbo s tuberkulozo, so hospitalizirali in se zdaj ustrezno zdravi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Zapori v Sloveniji v primerjavi z nekaterimi drugimi državami niso območja z občutljivo skupino za tuberkulozo. 
Robert Balen

V Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana so potrdili primer tuberkuloze pri zaporniku, je v izjavi za medije dejal direktor zavoda Denis Perše. "Situacija je pod nadzorom, saj smo začeli vse ukrepe, predvidene v podobnih situacijah," je poudarila vodja nacionalnega programa za tuberkulozo z Univerzitetne klinike Golnik Petra Svetina.

Bolnika, pri katerem so na Golniku potrdili okužbo s tuberkulozo, so hospitalizirali in se zdaj ustrezno zdravi, je pojasnila: "Upamo in verjamemo, da jo bo uspešno prestal." Po njenih besedah so začeli pregledovati vse, s katerimi je bil bolnik v stiku, torej zapornike in zaposlene v zaporu ter druge. Slovenija je država z nizkim tveganjem tuberkuloze, je poudarila, kar pomeni, da je letno od 70 do 80 primerov bolnikov s tuberkulozo. "Za zdaj imamo zelo dobro epidemiološko situacijo," je izpostavila.

Po njenih besedah zapori v Sloveniji v primerjavi z nekaterimi drugimi državami niso območja z občutljivo skupino za tuberkulozo. Kot je dejala, so v zadnjih desetih letih, vključno z zdajšnjim primerom, obravnavali šest primerov bolnikov v zaporih s tuberkulozo. Bolj dovzetni za tuberkulozo so starejši od 65 let, pa tudi priseljenci. "To je majhen delež," je pri tem poudarila.

Direktor zavoda Denis Perše je poudaril, da so v sodelovanju s kliniko Golnik in Zdravstvenim domom Ljubljana izolirali posameznike, s katerimi je bil bolnik v tesnem stiku. Poleg tega so zagotovili dodatna dezinfekcijska in zaščitna sredstva. Po njegovih besedah so pri zaporniku sum tuberkuloze zaznali na začetku meseca, zato so ga prepeljali na kliniko Golnik, kjer so potrdili okužbo s tuberkulozo. Potrdil je, da gre za tujca, ki je v priporu od začetka leta, drugih informacij pa zaradi varstva osebnih podatkov ni dal.

Kot je dejala Petra Svetina, okuženi s tuberkulozo praviloma več let ne kažejo znakov bolezni. Okužbe ne prenašajo in ne vedo, da so okuženi. Mikrobakterija v telesu pa se v določenih situacijah, denimo pri spremembah imunskega sistema, reaktivira, se torej začne razmnoževati in povzroči bolezen. To se zgodi praviloma pri odraslih, zelo verjetno je, da se je to zgodilo tudi v tem primeru. Bolni in tisti, ki imajo kakršnakoli kronična obolenja, imajo večjo verjetnost, da se okužijo, je še pojasnila. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta