Nigerijsko različico koronavirusa so odkrili v laboratoriju Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, kar so jim v bolnišnici tudi potrdili. Podatke, dostopne v mednarodni bazi, pa je prvi razkril Sebastian Pleško s Sledilnika za covid-19, je poročala televizija. V Kranju naj bi šlo za primer sedemletne deklice, v laboratoriju iz Maribora 56-letne ženske, v Novem mestu pa osemletnega dečka. Danes so tem primerom dodali še štiri, kar je skupaj najmanj sedem.
Pleško je ob tem za televizijo opozoril, da nigerijska različica virusa tako kot južnoafriška vsebuje mutacijo, ki naj bi zmanjšala učinkovitost protiteles. "Kljub temu, da smo virus na primer preboleli, se lahko ponovno okužimo," opozarja.
Razkril je tudi, da naj bi bila južnoafriška različica v Sloveniji potrjena že 9. februarja, in sicer pri 54-letnem moškem, torej še preden se je z njim okužil mariborski zdravnik, ki se je vrnil iz Namibije.
Zdravstveni minister Janez Poklukar je na današnji vladni novinarski konferenci sicer povedal, da je bilo v zadnjem tednu potrjenih 62 primerov angleške različice in en primer južnoafriške, o prisotnosti nigerijske različice pa, kot je dejal, tako uradno kot neuradno ne ve ničesar. Uradno poročilo o prisotnosti posameznih različic koronavirusa v Sloveniji sicer pričakuje v sredo.
V Sloveniji porabili več kot 174.000 odmerkov cepiva proti covidu-19
V Sloveniji je bilo po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) doslej porabljenih več kot 174.000 odmerkov cepiva proti covidu-19. 123.087 oseb je bilo cepljenih s prvim odmerkom, 51.406 pa z drugim, je razvidno iz podatkov, objavljenih na spletni strani NIJZ.
Evropski center za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je danes objavil podatke, po katerih je v Sloveniji neporabljenih skoraj četrtina dostavljenih odmerkov cepiv proti covidu-19. Po teh podatkih je v Slovenijo doslej prišlo nekaj manj kot 190.000 odmerkov cepiv proizvajalcev AstraZeneca, Moderna in Pfizer/BioNTech, skupno pa je doslej porabila 144.000 odmerkov dobavljenih cepiv ali 76,1 odstotka.
Z NIJZ so za STA pojasnili, da na ECDC pošiljajo podatke enkrat tedensko za pretekli teden. "Zato so podatki, ki so danes objavljeni na spletni strain ECDC, nižji kot je dejansko število cepljenih v Sloveniji," so zapisali.
Pojasnili so še, da cepivo v Slovenijo dobavljajo vsak teden, in sicer različna cepiva ob različnih dnevih, priprava cepiva za transport in cepljenje pa se ne moreta zgoditi v istem dnevu. Hkrati na NIJZ opažajo zamude pri vnosu podatkov o cepljenih v informacijski sistem. "Vse navedeno lahko privede do odstopanj med številom dobavljenih cepiv in uradnim podatkov o številu cepljenih", so pojasnili.