V središču Ljubljane table opozarjajo kolesarje na prednost pešcev

STA, M.R.
20.03.2019 11:17

Mestno središče v Ljubljani je že več kot deset let namenjeno le pešcem in kolesarjem. Vseskozi si v mestni občini prizadevajo za varno in prijetno sožitje vseh, zato s preventivnimi aktivnostmi svetujejo o pravilnem in varnem ravnanju v prometu. Tako so na več lokacijah postavili table Kolesarji, upoštevajte prednost pešcev!

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Tit Košir

Toplejši dnevi so na ceste in ulice znova zvabili več kolesarjev, zato so na obrobju območja za pešce postavili nove table, s katerimi jih želijo spomniti na pomen varnosti tako kolesarjev kot tudi pešcev.
Na območju za pešce je namreč vožnja s kolesom dopustna, vendar mora biti hitrost kolesarjev prilagojena hitrosti pešcev, so zapisali na spletni strani Mestne občine Ljubljana.
Table so postavili na naslednjih lokacijah: Levstikov trg, križišče z Zoisovo cesto, Gallusovo nabrežje, križišče z Zoisovo cesto, Breg, križišče z Zoisovo cesto, Čopova ulica, križišče s Slovensko cesto, Nazorjeva ulica, križišče s Slovensko cesto in z Miklošičevo cesto, Puharjeva ulica, križišče s Slovensko cesto in Tomšičeva ulica, križišče s Slovensko cesto.
Table bodo postavili tudi na vsa ostala vstopna mesta v območje za pešce, med drugim na Trubarjevo ulico in Poljansko cesto, ko bosta prenovljeni, ter na osrednjo tržnico.
V zadnjih letih so v Ljubljani izvedli številne infrastrukturne izboljšave ter ukrepe, s katerimi spodbujajo kolesarjenje v prestolnici.
Leta 2015 se je Ljubljana prvič uvrstila na lestvico 20 kolesarjem najbolj prijaznih mest na svetu. Zasedla je 13. mesto, leta 2017 pa so rezultat še izboljšali, saj je Ljubljana zasedla visoko 8. mesto lestvice Copenhagenize Bicycle Friendly Cities Index 2017.
K popularizaciji kolesarjenja pomembno pripomore tudi samopostrežni sistem izposoje koles BicikeLJ, s katerim dopolnjujejo sistem javnega prevoza v Ljubljani in je okolju prijazna oblika mobilnosti. Ljubljana je prva na svetu po uporabi samopostrežnega sistema izposoje koles BicikLJ, saj je vsako kolo v povprečju uporabljeno kar osemkrat vsak dan.
Od leta 2011, odkar sistem deluje, je bilo opravljenih skoraj šest milijonov izposoj koles. Na začetku so uredili 30 postaj, na podlagi izvrstnih rezultatov pa so do konca lanskega leta mrežo razširili na 59 postaj, na katerih je na voljo 590 koles.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta