Na seji izvršnega odbora je bilo zavrnjeno stališče glede odstopa poslancev in predaje njihovih mest nadomestnim poslancem. Izvršni odbor tega stališča ni podprl, tako da smo ga črtali iz predloga za sklepe sveta stranke," je po današnjem zasedanju izvršnega odbora povedal predsednik Desusa Ljubo Jasnič. Čeprav je pretekli teden za ta primer dopustil možnost lastnega odstopa, je zdaj poudaril, da tega ne namerava storiti.
Hršak: Tudi mi korak nazaj
"Zelo neodgovorno bi bilo, da bi po treh mesecih rekel, da odstopam, še preden sem poskusil vse, da bi ta stranka bila enkrat spet homogezirana in začela delati kot resna stranka," je dejal in poudaril, da je seja izvršnega odbora izkazala voljo, da se dela resno. Tudi sredino glasovanje v državnem zboru, ko sta poslanca Desusa Ivan Hršak in Branko Simonovič glasovala proti noveli zakona o varstvu javnega reda in miru, je po njegovem "prva lastovka, ki kaže na to, da bi lahko nastale nekatere spremembe". Na izvršnem odboru je vodjo poslanske skupine Franca Juršo nadomeščal poslanec Ivan Hršak, ki je poudaril, da so se dogovorili, da bodo strnili vrste. Za Večer je povedal, da je po umiku predloga o izključevanju poslancev sam predlagal še umik predloga, da se iz stranke izključi predsednika pokrajinske organizacije Pomurje Draga Kocbeka in nekdanjo vodjo stranke Brigito Čokl. "Če so člani izvršnega odbora pokazali, da tisto, kar je bilo uperjeno proti nam, nima osnove, sem v dobro umiritve strasti stopil korak nazaj in tudi jaz umaknil predlog," je Hršak povedal. Na vprašanje, kako bodo poslanci z vodstvom stranke sobivali naprej, je odgovoril z napovedjo, da bodo še bolj intenzivno sodelovali.
Seja izvršnega odbora je izkazala voljo, da se dela resno
Simonovič ne bo izstopil
Jasnič je danes sicer presodil, da je zadnja klavzura izgubila namen političnega diskurza, a da so prevladale strokovne teme, kot je demografski sklad: "Dobro je, da smo te stvari dorekli, zato da poslanska skupina pozna stališča stranke in se bo lažje odločala." Po klavzuri je bil, spomnimo, v zvezi s poslanskimi odstopi precej jasen, dejal je tudi, da če poslanci ne bodo sledili sklepom organov stranke, se bodo v Desusu odpovedali kakršnikoli razpravi z njimi. Za primer, če svet stranke pod vodstvom Antona Urha ne bi sprejel sklepa s pozivom k odstopu poslancev, pa je predsednik upokojencev napovedal, da bo razmislil o svojem odstopu.
Nad njegovimi izjavami so bili takrat presenečeni v poslanski skupini, Simonovič pa je kot najverjetnejšo možnost videl celo, da iz stranke izstopi. Poslanec je za Večer danes dejal, da podrobnosti z zasedanj organov stranke ne pozna, vendar: "Sem že nazadnje rekel, in tako sem tudi ravnal, da kot poslanec ne bom odstopil, četudi bom k temu pozvan, bom pa razmislil o svojem izstopu iz stranke." Kot predsednik območnega odbora Desus Izola je sklical organe, ki so nato zasedali prejšnji četrtek. "Bili so sprejeti sklepi, da ima vsak pravico izstopiti. So pa ti, s katerimi smo to stranko skupaj gradili toliko let, ocenili, da bi bilo to nesprejemljivo in škodljivo," je poudaril Simonovič in dejal, da iz Desusa ne namerava izstopiti.