Potem ko so konec maja Slovenija in ZDA uskladile bilateralno izjavo o varnosti omrežja 5G, ki je kmalu zatem tudi prišla v javnost, se je v četrtek vlada seznanila z informacijo o sklenitvi te izjave. Skupno izjavo o varnosti omrežja 5G vključno z obrazložitvijo je vlada poslala v seznanitev državnemu zboru. Predsednica odbora za zunanjo politiko (OZP) državnega zbora Monika Gregorčič nam je pojasnila, da je OZP prejel informacijo o nameravani sklenitvi skupne izjave Slovenije in ZDA, s čimer so bili seznanjeni tudi vsi člani OZP.
Zadovoljni Američani
Izjava je dokument, ki ni mednarodnopravno zavezujoč, saj ne gre za mednarodno pogodbo, za katero bi bila potrebna ratifikacija v državnem zboru, zato je dovolj, da se državni zbor oziroma OZP z njo le seznani. Naslednja faza je torej podpis skupne izjave, kdaj in kako bo ta podpisana ter kdo jo bo podpisal, pa za zdaj ne na slovenski ne na ameriški strani ne želijo razkriti. "Zaenkrat še ni določeno, kdaj naj bi bila podpisana skupna izjava o varnosti omrežij 5G. O tem tečejo pogovori z ameriško stranjo," so nam povedali na MZZ.
Telekom Slovenije izbral Ericsson
Prejšnji teden je Telekom Slovenije, podjetje v večinski državni lasti, najavil, da je vzpostavil prvo nacionalno komercialno mobilno omrežje pete generacije (5G). Pokritost v Sloveniji naj bi do konca leta presegla 33 odstotkov. Pri tem je Telekom že ravnal v duhu izjave Slovenija-ZDA o varnosti omrežij 5G, saj se ni odločil za tehnologijo kitajskega podjetja Huawei, ampak za tehnologijo švedskega podjetja Ericsson.
Na ameriški strani ne skrivajo zadovoljstva