Vodje več državnih organov so s predsednikom računskega sodišča na čelu Tomažem Veselom sooblikovali izjavo proti pritiskom politike na neodvisne državne nadzorne institucije. "Prišli smo do točke zelo neelegantnega ravnanja in komunikacije z neodvisnimi organi. Zato smo ocenili, da je primeren čas, da se opozori predvsem politiko, izvršilno in deloma tudi zakonodajno vejo oblasti, da vnesemo drugačne komunikacijske vzorce. V nasprotnem primeru je naše delo pravzaprav nemogoče izvajati. Želeli smo konstruktivno prispevati k temu, da se nivo komunikacije med organi dvigne, ker to je za državo izjemnega pomena. Če državljani vidijo, da komunikacije med nami ni, zakaj bi potem razumno komunicirali z državo in imeli zaupanje v institucije," je danes za Večer povedal Vesel.
Usklajevanje izjave se sicer nadaljuje, Vesel pričakuje tudi sopodpis akterjev. "Javnost je tako že seznanjena in kakšnega večjega efekta ne pričakujem. Tistim, ki jim je bilo sporočilo namenjeno, pa so ga očitno po neuradnih kanalih dobili že prej," je povedal in dodal, da pričakuje, da bodo dokument zaključili in ga javnosti predstavili v naslednjih dneh oziroma do 30. obletnice države.
"Ne vem, zakaj bi kdorkoli zapisanemu nasprotoval. Vidim pa strah, da bi se tega držali"
Predstojniki neodvisnih institucij ugotavljajo, da se v zadnjem obdobju na institucije izvajajo ponavljajoči se pritiski politike, ki da se odražajo v neposrednih ter pogosto koordiniranih napadih preko medijev in socialnih omrežij, so navedli v izjavi, o kateri je prvi poročal spletni portal Siol. Ob prihajajoči obletnici dneva državnosti sooblikovalci dokumenta javno pozivajo celoten politični prostor, da sledi že doseženim vrednotam in težnjam k razvoju demokracije v Sloveniji: "Treba je umiriti razmere in zagotavljati spoštovanje do institucij, ki predstavljajo imunski sitem države."
Prelesnikova: Neodvisni državni organi nimamo političnega orožja in ga ne želimo imeti
Da osnutek izjave za informacijskega pooblaščenca (IP) v resnici ni nič novega, saj da je zaradi zaskrbljenosti nad dogodki v času epidemije zelo podobno Odprto pismo zakonodajni in izvršilni veji oblasti poslal že pred več kot letom dni, pa opozarja informacijska pooblaščenka Mojca Prelesnik. Izhajajoč iz vsebine lanskoletnega pisma si zato težko predstavjla, da se kdorkoli vsebinsko ne bi strinjal s predlogom osnutka, saj da gre za zavzemanje za temeljne človekove pravice in poziv k medsebojnemu spoštovanu ter kulturi dialoga. "IP se je in se bo še naprej vedno zavzemal za spoštovanje obeh ustavnih pravic, ki sta mu zaupani (pravico do dostopa do informacij javnega značaja kot pomembnega dela pravice do svobode izražanja in pravico do varstva osebnih podatkov) in tako doprinesel k zaščiti in podpori ustavne ureditve v Sloveniji," pravi Prelesnikova. Dodaja, da prav opozarjanje na nujnost spoštovanja temeljnih človekovih pravic in krepitev pravne države pomeni osnovno poslanstvo samostojnih in neodvisnih državnih organov. Zato so, tako Prelesnikova, napadi nanje zaradi njihovih strokovnih mnenj in odločitev nedopustni in so daleč od pričakovane kulture dialoga.
"Samostojni in neodvisni državni organi se pri svojem delu opiramo izključno na stroko, nimamo političnega orožja ali političnega jezika in ga tudi ne želimo imeti. Zato je vsakršno politično dojemanje teksta ali očitanje političnega delovanja nedopustno," še dodaja Prelesnikova. Ob tem pa: "Ne znam in ne želim si predstavljati, da se kot organi ne bi smeli oglasiti in opozoriti na pomen temeljnih človekovih pravic in nujnost medsebojnega spoštovanja ter ustreznega dialoga."
Kot pravi, strokovne odločitve ne smejo biti predmet politične optike, kar da nikakor ne pomeni, da se jih ne sme komentirati, je pa potrebno medsebojno spoštovanje: "Zato si želim, da se fokus preseli na samo vsebino našega pisma - ta je namreč ključna, ne način sporočanja."
Vesel izjavo usklajuje s predstavniki računskega sodišča, informacijskega pooblaščenca, komisije za preprečevanje korupcije, varuha človekovih pravic. Ustavno sodišče je podpis izjave zavrnilo. "Vsebinsko smo prišli do točke, ko je dosežen splošen konsenz o besedilu, za katerega tudi menim, da je dovolj apolitično oziroma nevtralno, da se z njim lahko marsikdo poistoveti. Pravzaprav res ne vidim razloga, da bi lahko kdorkoli, tudi iz izvršilne in zakonodajne oblasti, nasprotoval kateremukoli zapisanemu stavku. Vidim pa strah, da bi se držali zapisanega, vidim nelagodje pred samoomejevanjem," nam je Vesel dejal.
Na medijska poročanja o dokumentu so se včeraj že odzvali predsednik vlade Janez Janša, tudi ministri Aleš Hojs, Matej Tonin in Zdravko Počivalšek. "Ostri in mestoma nestrpni odzivi samo potrjujejo, da je takšen poziv več kot potreben," je povedal Vesel in dodal, da se vedno znova čudi, kje ministri "najdejo čas za sodelovanje na družabnih omrežjih".
Ustavno sodišče izjave ne bo podpisalo
"Ustavno sodišče ni bilo udeleženo pri snovanju te izjave. Z njo je bilo seznanjeno, vendar je ne bo podpisalo oziroma se ji ne bo pridružilo. Ustavno sodišče prav tako ni sprejemalo nobenih stališč o vsebini te izjave," so nam sporočili z ustavnega sodišča.
Izjavo pozdravljajo tudi v sindikatu državnih organov
Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je pojasnil, da k podpori ali sopodpisu izjave niso bili pozvani: "Je pa res, da mi takšno izjavo pozdravljamo." Verk dodaja, da jasno podpirajo neodvisnost vseh državnih regulatorjev, med drugim neodvisnih regulatorjev, kot so računsko sodišče, varuh človekovih pravic, urad informacijske pooblaščenke ... Meni tudi, da so v neki resni pravni državi komentarji vodilnih politikov na družbenih omrežjih odveč. Problematizira še dejstvo, da lahko vsak počne stvari nekaznovano in druge "obira", brez da bi bil deležen posledic.
Verk sicer ocenjuje, da morda ni najbolj primerno, da izjavo koordinira predsednik računskega sodišča Vesel, ki je v zadnjem obdobju najbolj na udaru.
Kako resne so Veselove ambicije za vstop v politiko
Že dalj časa je sicer Vesel pod udarom zlasti vladajoče politike zaradi sodelovanja z Mednarodno nogometno zvezo, hkrati pa se ga je večkrat omenjalo kot morebitnega novega akterja na političnem prizorišču. "Razumem zadrego, da se išče neka nova energija, ampak jaz lahko rečem samo, da je izjemno moteče, da ko vodiš institucije, ki so nadzorne institucije, in te vsi neelegantno, negosposko včasih blazno pobalinsko in večkrat politično napadajo," komentira Vesel in dodaja, da nadzorne institucije možnosti, da bi se borili proti takšnemu "virusu nestrpnega govora" nimajo.
"Zato je vsak naš odziv, tudi ta zdaj, percepiran kot politični in kot napad na politiko, napad na ideologijo. Kar pa ni. Gre samo za branjenje in ščitenje naše neodvisnosti in profesionalnosti." Nadalje pa Vesel še: "Je pa logično, da je edino orožje, ki ga imajo, da začnejo vpiti, da gre za vstop v politični prostor. To ni noben vstop v politični prostor, to je samo nagovor politiki. Ja, s tem vstopiš v njihov prostor, ampak ne z ambicijo sodelovati v tem prostoru." Po njegovih besedah gre za način obrambe in izraz nelagodja: "Takoj, ko ga izrazimo, smo razumljeni kot politični. Kar je svojevrsten paradoks. Ampak zato je treba imeti malo večjo širino in potrebnega je malo več premisleka kot hipno reagiranje na twitterju".
KPK: To je klic k spoštovanju odločitev neodvisnih državnih organov
"Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je z namenom krepitve pravne države zadolžena za preprečevanje korupcije ter izvaja aktivnosti za krepitev integritete, odgovornosti ter transparentnosti predvsem uradnih oseb in organizacij javnega sektorja. Naše delo opravljamo profesionalno in kakršnekoli pritiske nanj zavračamo, o čemer smo že v mesecu maju 2021 obvestili javnost. Prav zato v tem smislu komisija podpira dopis, ki ga navajate, saj slednji vsebuje tudi omenjeno stališče," so nam sporočili s KPK, ki ga vodi Robert Šumi. Dodali so, da dopis jemljejo kot klic k spoštovanju odločitev neodvisnih državnih organov in oblikovanju takšnih razmer, ki bodo omogočale njihovo učinkovito delovanje. "Z vidika Komisije izjava nima nikakršnega drugega namena; glede na to, da mora biti delovanje neodvisnih državnih organov absolutno apolitično, bi bila njena uporaba za kakršenkoli drug namen neprimerna."
V kolikšni meri pa vendarle so utemeljene neuradne informacije o političnih ambicijah predsednika računskega sodišča, ki se mu mandat izteče čez leto dni? "Vodim računsko sodišče in zame je strahotno velikega pomena, da ga do konca vodim profesionalno. Moti me marsikaj, tega ne zanikam, saj vidimo, da v družbi marsikaj ni dobro." Ambicij nima zdefiniranih, nadaljuje: "Ambicija mi je v tem trenutku res samo profesionalno voditi delo, ki mi je bilo zaupano. Vem, da je to moteče za marsikoga in tudi zato, ker je moteče, mi daje še več motivacije, da ga peljem naprej."