Veselinovič javno sporočil vladi, da ji omogoča dostop do vseh poslovnih knjig in spisov STA. Ukom se je odzval ...

STA, A.L.
12.04.2021 09:32
Direktor Slovenske tiskovne agencije Bojan Veselinovič je vladi v dopisu in javno sporočil, da ji kot edinemu družbeniku STA omogoča dostop do vseh poslovnih knjig in spisov, in to kljub temu, da na družbo nikoli ni naslovila takšne zahteve. Poziva jo tudi, naj pisno sporoči, komu in na kakšen način naj se omogoči dostop do želene dokumentacije.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

 
Robert Balen

Kot je zapisal Veselinovič, je v soboto minil 100. dan, odkar STA ni dobila niti evra za opravljeno javno službo v letošnjem letu.

Vlada kot razlog, zakaj se je odločila za zaustavitev financiranja javne službe STA, navaja, da STA še vedno ni dostavila dokumentacije, na podlagi katere bi se lahko pripravilo oceno "primernega financiranja". "Kot direktor naj bi bil letos tudi dvakrat pozvan k podpisu pogodbe o opravljanju javne službe za letos, vendar naj za to ne bi izkazoval nobenega interesa. Ne drži ne eno ne drugo," je navedel.

To mu je namreč v zadnjem dopisu očital vodja kabineta predsednika vlade Peter Šuhel.

Vladi je tako Veselinovič sporočil, da ji kot direktor omogoča dostop do poslovnih knjig in spisov. Ob tem je opozoril, da je edini družbenik vlada in da se doslej s sklepom vlade za prenos korporacijskih pravic v zvezi z zahtevo po dokumentaciji ni izkazala nobena vladna služba ali organ. To velja tudi za vladni urad za komuniciranje (Ukom), ki je sicer dokumentacijo zahteval.

Znova spomnil, da sedmi protikoronski zakon nalaga, da se za javno službo STA letos zagotovijo sredstva iz državnega proračuna

Zato Veselinovič piše, da gre s strani agencije za "potezo, ki bi ji lahko kdo očital pravno nekorektnost". "A po posvetu s pravnimi strokovnjaki sem se vendarle odločil zanjo, čeprav zahteve vlade kot družbenika po vpogledu v dokumentacijo STA, kot rečeno, nismo nikoli dobili. Namesto tega smo bili naslovniki številnih dopisov Ukoma, ki so me silili v protipravno ravnanje in bili deležni diskreditacij tiskovne agencije, zaposlenih in mene kot direktorja, da skrivam dokumentacijo," je navedel.

Tako se je, ko navaja, za ta korak "odločil v velikem precepu med doslednim spoštovanjem jasno določenega pravnega okvira, ki ureja informacijske pravice družbenika, in izničenjem praznega izgovora vladne strani, ki vodi v finančno izčrpavanje STA in ogroža socialno varnost zaposlenih. Ti niso moj ujetnik, ampak bodo žrtev ravnanja vlade, ki kljub jasno določenim zakonskim obveznostim ne plačuje opravljene javne službe STA in jo na pragu 30-letnice peha v propad".

Znova je spomnil, da sedmi protikoronski zakon nalaga, da se za javno službo STA letos zagotovijo sredstva iz državnega proračuna ne glede na to, ali je z ustanoviteljem sklenila pogodbo, in sicer v skladu s sprejetim poslovnim načrtom za leto 2021. Ta je tudi po zakonu o STA jasno določen kot podlaga za presojo o primernosti financiranja in posledično za odmero nadomestila za opravljanje javne službe. Nadzorni svet STA ga je za leto 2021 sprejel decembra lani, ko ga je tudi posredoval vladi.

"Že tedaj smo vlado prosili za pripravo pogodbe o opravljanju javne službe za letos, a pogodbe do danes še nismo dobili," je zapisal. Zato, pa tudi ker pogodba po protikoronskem zakonu torej sploh ni potrebna, "so očitki, da sem bili že dvakrat pozvan k podpisu pogodbe, za kar naj ne bi izkazal nobenega interesa, popolnoma neutemeljeni. Pač pa drži dejstvo, da vlada svojih obveznosti do STA ne izpolnjuje niti po sedmem protikoronskem zakonu niti po zakonu o STA".

Vlada je sicer danes tvitnila, da je Ukom pozval Veselinoviča k podpisu nove pogodbe 24. februarja in 29. marca, pri čemer so objavili dva dopisa. V njih sicer piše, da Veselinoviča pozivajo, "da se izjasni, ali priznava Ukom kot predstavnika ustanovitelja, da lahko pripravimo novo pogodbo, hkrati s tem pa seveda posreduje vso zahtevano dokumentacijo".

Veselinovič je v dopisu dodal še, da je pooblaščeni revizor v svojem mnenju ugotovil, da računovodski izkazi pošteno predstavljajo poslovanje STA v letu 2020, neizpolnjevanje obveznosti ustanovitelja pa da negativno vpliva na likvidnosti položaj STA in ogroža njeno neomejenost delovanja. "Dolžnost vlade je, da v imenu ustanovitelja s spoštovanjem zakonskih obveznosti prepreči propad STA," je zaključil Veselinovič.

Vlada: Posameznim nadzornikom se onemogoča delo

V Ukomu na vprašanje o tem, ali se bo vlada odzvala na Veselinovičev poziv in posredovala podatke o tem, kam in na kakšen način naj se omogoči dostop do želene dokumentacije, niso odgovorili. Ugotavljali so le, da Veselinovič Ukomu do danes ni posredoval zahtevane dokumentacije.

"Glede na dejstvo, kako je direktor Veselinovič odpustil nekdanjega odgovornega urednika (Boruta Meška leta 2009 op. a.), ko je bil hudo bolan, pa je več kot jasno, da mu usode novinarjev STA ne pomenijo nič, sicer bi dokumentacijo posredoval že tedaj, ko se je zanjo zaprosilo," so navedli.

Očitajo mu tudi, da "posameznim nadzornikom" onemogoča delo. Zato je vlada 18. marca sprejela sklepe, s katerimi želi preprečiti, da bi Veselinovič uničil STA, so navedli.

Nadzorni svet je sicer vlado konec marca pozval, naj nemudoma poplača zapadle obveznosti do STA in izvršuje svoje zakonske obveznosti za financiranje javne službe skladno s sprejetim poslovnim načrtom STA za leto 2021. Ugotovil je, da STA nepretrgoma in v neokrnjenem obsegu opravlja javno službo obveščanja javnosti po zakonu o STA, pa tudi, da je STA doslej poslovala zelo uspešno.

Tudi nadzorni svet STA je poudaril, da so vse želene listine in podatki vedno na voljo vladi kot edinemu družbeniku STA.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta