Zunanja ministrica Tanja Fajon je pred sejo sicer povedala, da ne vidi razloga za odlašanje s priznanjem, potem ko so to v sredo napovedale Irska, Španija in Norveška.
Po besedah Mateja Arčona besedah gredo vse aktivnosti v smeri priznanja, časovnica pa ostaja neopredeljena. "Utegne se zgoditi prihodnji teden ali čez dva tedna, skladno s strategijo, ki smo si jo zadali," je pojasnil.
Ob tem je ponovil stališča vlade, da želi, da se priznanju pridruži še več držav in spomnil, da je slovenska vlada še pred Irsko, Španijo in Norveško začela postopke priznanja Palestine, a da ima, za razliko od omenjene trojice, o tem pri nas zadnjo besedo parlament.
Fajon je novinarjem pred sejo povedala, da ne vidi razloga za odlašanje, saj da imajo na zunanjem ministrstvu pripravljen sklep, ki ga lahko dajo na dnevni red, kadar koli se bo vlada odločila.
"Jaz si želim, da to opravimo čim prej in pošljemo predlog tudi v državni zbor," je poudarila ministrica. Že pred tem je v sredo zvečer v Odmevih RTV Slovenija nakazala, da priložnost za to vidi že na današnji seji, kar pa se ni zgodilo.
Vlada je postopke za priznanje Palestine sprožila 9. maja in kot skrajni rok, ko naj bi odločitev posredovala državnemu zboru, določila 13. junij.
Akcija Mladega foruma SD
Mladi forum SD je nocoj na Trgu republike priredil simbolno akcijo v podporo Palestini, pri tem pa obarval poslopje državnega zbora v palestinsko zastavo. Predsednika vlade Roberta Goloba je pozval, naj Slovenija 28. maja brezpogojno prizna Palestino.
Mladi forum opozarja, da "smo v Gazi priča genocidu", hkrati pa je na družbenem omrežju Facebook s kritiko pospremil odločitev predsednika vlade, da Slovenija ne bo 28. maja skupaj z Irsko, Španijo in Norveško priznala države Palestine. "Danes bi bili na svojo državo lahko spet ponosni - a je ta vlak sramotno zamudila," so zapisali.
"Takšna nepremišljena in oportunistična zunanja politika, ki jo vodi kabinet predsednika vlade škodi mednarodnemu ugledu Slovenije in jo postavlja v vlogo nezanesljive partnerice. Samostojno delovanje premierja razvodeni učinek priznanja in enoten poziv več članic Evropske unije je pri tem ključen," so še dodali. Po mnenju podmladka SD bi morala Slovenija po priznanju Palestine uvesti še embargo na uvor orožja in vzpostaviti sankcije.
SDS: Slovenija naj Jeruzalem prizna kot prestolnico Izraela
Medtem so pri poslanski skupini SDS pripravili poslansko pobudo, da Slovenija prizna Jeruzalem kot prestolnico Izraela in tja preseli svoje veleposlaništvo, ki je trenutno v Tel Avivu.
"S to odločitvijo bi Slovenija okrepila dvostranske odnose z Izraelom ter izkazala spoštovanje do izraelske kulture, zgodovine, identitete in zakonodaje. S tem bi Slovenija izrazila podporo izraelski samostojnosti, suverenosti in samoodločbi. Poleg okrepitve diplomatskih vezi bi ta odločitev prispevala tudi k spodbuditvi večje gospodarske, tehnološke in kulturne izmenjave med državama," je v pobudi, naslovljeni na vlado, zapisal poslanec SDS Žan Mahnič.