Vrata bodo lahko odprle vse trgovine, gostinci bodo lahko stregli v notranjih prostorih. Fitnesi, bazeni, diskoteke ostajajo zaprti

A.L., STA
13.05.2020 19:32

Vlada se je ob umirjanju epidemiološke situacije odločila s ponedeljkom spet omogočiti opravljanje vseh dejavnosti na področju ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom razen nekaterih storitev na področju turizma. Med drugim bodo lahko tako odprte vse trgovine, nastanitve do 30 sob in kampi, mogoča bo strežba v gostinskih lokalih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

"Epidemiološka situacija glede novega koronavirusa v Sloveniji se umirja," pravi vlada, zato je z novim odlokom o omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, ki bo začel veljati 18. maja, znova omogočila opravljanje vseh dejavnosti na področju ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom razen nekateri storitev na področju turizma.
Zaprti bodo ostali nastanitveni obrati z več kot 30 sobami, nastanitveni obrati za potrebe zdraviliškega zdravljenja, centri za velnes in fitnes, bazeni (vključno s ponujanjem vodnih aktivnosti) ter diskoteke in nočni klubi, so po seji vlade sporočili iz urada vlade za komuniciranje.
Odprle se bodo tako lahko med drugim vse trgovine, restavracije, notranji prostori gostinskih lokalov, nastanitve z do 30 sobami in kampi ter glampingi. Vladni govorec za epidemijo novega koronavirusa Jelko Kacin je za večerne informativne oddaje omenjal še storitve turističnega vodenja in turističnih prevozov, vodne aktivnosti, kot je rafting, poslovna srečanja in dogodki ter turizem avtodomov. Na seznamu ukrepov za sproščanje v turizmu so bile tudi igralnice.
Kljub sproščanju ukrepov za zamejitev širjenja virusa pa bodo morali ponudniki blaga in storitev pri opravljanju dejavnosti strogo upoštevati pogoje za zajezitev in obvladovanja epidemije; tako bodo lahko blago in storitve ponujali le, če bodo zagotovili minimalen stik s potrošniki in upoštevali navodilia Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).
"Opravljanje dejavnosti je mogoče le ob upoštevanju že obstoječih navodil, ki so objavljena na spletni strani NIJZ, saj gre pri vseh navodilih za spoštovanje enakih splošnih ukrepov, že obstoječa in objavljena priporočila pa se lahko smiselno uporabljajo tudi širše," je navedla vlada.
Z odlokom pa je ohranila minimalni obratovalni čas prodajaln z živili, in sicer najmanj od 8. ure do vsaj 18. ure (pri čemer to ne velja za trgovine, katerih obratovalni čas pred 12. marcem ni bil daljši od 10 ur), bodo pa od ponedeljka v prodajalnah vsi potrošniki pri opravljanju nakupov izenačeni. Trenutno so prvi dve in zadnja ura odprtja prodajaln rezervirane za upokojence, invalide in nosečnice.

Znova se odpirajo avtošole

Vlada je danes odločila tudi, da se s ponedeljkom znova odpirajo avtošole, ki niso delovale od 17. marca. Obenem je vlada do 30. junija podaljšala veljavnost vozniških dovoljenj, ki so potekla v času prepovedi delovanja avtošol, torej od 18. marca do 17. maja.
{twitter}https://twitter.com/JernejVrtovec/status/1260613274846015490{/twitter}
Vlada je na današnji seji na Brdu pri Kranju izdala spremembo odloka o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom šolam vožnje in pooblaščenim organizacijam s področja voznikov in vozil v Sloveniji. Ta med drugim določa, da se z 18. majem omogočijo nekatere dejavnosti, ki jih opravljajo avtošole.
Z odlokom se prav tako določa, da se veljavnost vozniških dovoljenj, ki so potekla v času prepovedi delovanja avtošol, to je od 18. marca do 17. maja, podaljša do 30. junija, ter da se veljavnost izkaznic o vozniških kvalifikacijah, ki so potekla v času prepovedi izdajanja teh dokumentov, torej od 21. marca do 17. maja, prav tako podaljša do 30. junija.
Prav tako se določa, da se veljavnost vozniških dovoljenj in izkaznic o vozniških kvalifikacijah, ki zaradi nezmožnosti izpolnitve obveznosti v luči prepovedi ponujanja ter prodajanja blaga in storitev neposredno potrošnikom šolam vožnje in pooblaščenim organizacijam s področja voznikov potečejo po sprostitvi ponujanja ter prodajanja blaga in storitev s področja voznikov, torej od 18. maja do 17. junija, podaljša do 30. junija.

Fotografija je simbolična.
Janko Rath

Dovoljeno bo tudi izvajanje izobraževanja in dodatnega usposabljanja učiteljev vožnje

Odlok tudi določa, da se z upoštevanjem priporočil Nacionalnega inštituta za javno zdravje od 18. maja lahko izvajajo nekatere naloge, in sicer usposabljanje kandidatov za voznike motornih vozil, izvajanje programa dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov, programa dodatnega usposabljanja za varno vožnjo in programa izobraževanja ter dodatnega usposabljanja izvajalcev programov dodatnega usposabljanja voznikov začetnikov in za varno vožnjo.
Med naloge, ki jih bo ob omejitvah mogoče opravljati, sodijo tudi izvajanje usposabljanja in preizkusa znanja za pridobitev temeljne kvalifikacije za voznike motornih vozil v cestnem prometu, rednega usposabljanja za podaljšanje veljavnosti temeljnih kvalifikacij, začetnega in obnovitvenega usposabljanja voznikov za prevoz nevarnega blaga, osnovnega in obnovitvenega strokovnega usposabljanja ter preizkusa usposobljenosti spremljevalcev izrednih prevozov, usposabljanja in preverjanja usposobljenosti za varno delo s traktorjem in traktorskimi priključki.
Dovoljeno bo tudi izvajanje izobraževanja in dodatnega usposabljanja učiteljev vožnje, učiteljev predpisov in strokovnih vodij šol vožnje, usposabljanja za ocenjevanje na vozniškem izpitu in dodatnega usposabljanja ocenjevalcev na vozniškem izpitu, edukacijskih in psihosocialnih delavnic, osnovnega in obdobnega strokovnega usposabljanja ter preverjanja usposobljenosti presojevalcev varnosti cest, preventivnih programov, kampanj in akcij za varnost cestnega prometa na javnih krajih ter vozniških izpitov.
Vnovično odprtje avtošol je sicer le ena od sprostitev omejitvenih ukrepov na različnih področjih, ki bodo začele veljati v ponedeljek.

Spremembe tudi na področju športa

S 23. majem se sprosti tudi večina športnih aktivnosti. Ob upoštevanju zdravstvenih priporočil bodo dovoljeni treningi in tudi rekreativna vadba v zaprtih prostorih, v kar pa še niso vključeni fitnes centri in podobni objekti. Po tem datumu bodo možni treningi in tekmovanja tudi v ekipnih športih.
{twitter}https://twitter.com/JJansaSDS/status/1260627384052613127{/twitter}
Novela odloka o začasnih pogojih za izvajanje športne dejavnosti torej prinaša nove sprostitve omejitev na področju športa. "Novela še ne velja za fitnes in wellness centre ter bazene. Izjema pri slednjih so kategorizirani športniki, kar je bilo v veljavi že doslej," je za STA po seji vlade povedal govorec vlade Jelko Kacin. Bodo pa dovoljeni ostali vodni športi na prostem, denimo veslanje.
Športna tekmovanja na državni ravni bodo od 23. maja možna tudi v ekipnih športih, pa je na Twitterju sporočil premier Janez Janša.
Predsednik nogometne zveze Slovenije (NZS) Radenko Mijatović se je na novico odzval z besedami, da je to "veliko olajšanje za nogomet in šport nasploh". Prve tekme NZS, ki med ekipnimi športi pri nas edina še ni zaključila s tekmovanji na najvišji ravni, načrtuje v prvi polovici junija.
Vlada je sicer 6. maja na dopisni seji dovolila treninge registriranim športnikom po zakonu o športu na ali v vseh športnih objektih in površinah v naravi, z izjemo objektov, ki so sestavni del vzgojno-izobraževalnih zavodov, ter tekmovanja do vključno državne ravni v individualnih panogah brez gledalcev.
Po 23. maju pa bodo možna tudi ekipna tekmovanja ter treningi v šolskih športnih objektih. Dovoljena bo tudi prostočasna športna vzgoja otrok in mladine, ta ukrep pa je povezan predvsem s počitniškim varstvom.
Prav tako bo dovoljeno nadaljevanje usposabljanja strokovnih kadrov v športu, povezano s praktičnimi vsebinami in izpiti.
Vsa omejeno je treba izvajati z upoštevanjem navodil Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), prav tako ostaja v veljavi omejitev, da je treba tekmovanja pripraviti brez gledalcev.

Umaknjena obveza o razkuževanju večstanovanjskih stavb

Vlada je na večerni seji izdala tudi odlok, s katerim je umaknila obvezo razkuževanja večstanovanjskih stavb. Hkrati je vsem upravnikom večstanovanjskih stavb naložila, da zagotovijo redno čiščenje skupnih prostorov večstanovanjskih stavb, je zapisano v sporočilu po seji vlade.
"Na podlagi ocene strokovne skupine za zajezitev in obvladovanje epidemije covida-19 ukrep razkuževanja ni več potreben, kljub temu pa je potrebno redno čiščenje skupnih prostorov večstanovanjskih stavb. Priporočila v zvezi s tem pripravi Nacionalni inštitut za javno zdravje in jih objavi na svoji spletni strani," je navedla vlada.

Do zdaj je bilo to vzorčenje površin opravljeno s testi, ki iščejo koščke virusne DNK, ne pa živega virusa. Raziskovalci ne morejo povedati, ali je tisto, kar najdejo, tudi nalezljivo. 
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta