Whatmougha skrbi finančno stanje RTVS, Kadunca pa njeno gospodarjenje s finančnimi sredstvi

STA, A.L.
26.10.2022 22:11

Kadunc pravi, da financiranje zagotavlja zakon, je pa težava, ko ni znano, ali se s tem denarjem razumno gospodari.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Foto: Robert Balen

Na današnji prireditvi o pomenu javne RTV so nastopili tudi aktualni generalni direktor RTVS Andrej Grah Whatmough in dva nekdanja Marko Filli in Igor Kadunc. Grah Whatmough in Filli vidita finančno stanje zavoda kot zaskrbljujoče. 

Kadunc pa pravi, da financiranje zagotavlja zakon, je pa težava, ko ni znano, ali se s tem denarjem razumno gospodari.

Whatmough je na okrogli mizi v okviru prireditve z naslovom RTV SMO v organizaciji sveta delavcev Radiotelevizije Slovenija (RTVS) spomnil, da je takoj po izjavi premierja Roberta Goloba o načrtovani pomoči javnim zavodom zaradi energetske draginje pisal ministrstvu za infrastrukturo. Zdaj čakajo na odgovor na dopis oziroma na sestanek pri ministru za infrastrukturo Bojanu Kumru. "Če bi dobili 8,3 milijona evrov, bi naslednje leto lahko pokrili brez večjih težav," je zatrdil.

Dotaknili so se tudi vladne novele zakona o RTVS

"Stanje je zelo kritično, drvimo proti točki, ko bo likvidnost počasi problem," pa je dejal Filli. Če vlada noče dvigniti RTV-prispevka, po njegovi oceni ostane le možnost, da se iz državnega proračuna sofinancira projekte, ki jih je mogoče izvesti, denimo programe za manjšine in za zamejstvo.

Predhodnik Graha Whatmougha Kadunc pa je opomnil, da "financiranje zavoda ni problem, saj je zakonsko določeno, da se poskrbi za zadostno financiranje". Država bo morala po njegovem mnenju priskrbeti omenjenih osem milijonov evrov, pri čemer ne vidi težav.

Dotaknili so se tudi vladne novele zakona o RTVS, o kateri se bodo volivci izrekali na naknadnem zakonodajnem referendumu. Določa, da bi dosedanjo funkcijo generalnega direktorja nadomestila štiričlanska uprava, namesto 29-članskega programskega sveta in 11-članskega nadzornega sveta pa bi kot enoten organ ustanovili svet zavoda.

Kadunc povezanost programskega in finančnega dela, vneseno v zakon, vidi kot pozitivno. Ob pomisleku, da člani novega enotnega organa morda ne bodo dovolj podkovani na finančnem področju, pa je vprašal: "Oprostite, ali zdajšnji člani programskega sveta vedo kaj o finančnih zadevah?"

Whatmough je kritičen do tega, da je bila novela sprejeta po nujnem postopku. Poleg tega se sprašuje, zakaj bi bila uprava zavoda, predvidena v noveli, bolj primerna od zdajšnje ureditve. "Ostaja priokus, da je novela namenjena le menjavi trenutne garniture," je ocenil.

Filli je medtem izpostavil, da zakoni delujejo pod pogojem, če se jih spoštuje. Politični pritiski na zavod so po njegovih besedah vedno bili in novela, če ne bo spoštovana, v tem pogledu ne bo prinesla sprememb. Tudi če bo zakon spremenjen, naj se ljudje ukvarjajo z razvojem, imeti pa morajo tudi vizijo, je pozval.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta