Odnosi med predsednikom vlade Janezom Janšo in mediji se spet zaostrujejo. "Izjave predsednika vlade, da na javnem servisu novinarji lažejo, jih je preveč in so predobro plačani, razumemo kot grožnjo zaposlenim na RTV Slovenija pred morebitno izgubo zaposlitve ali drugimi represivnimi ukrepi, ki jih utegnejo doleteti, če ne bodo poročali tako, kot ustreza trenutni oblasti," opozarjajo na Društvu novinarjev Slovenije (DNS) in dodajajo, da "je javni servis steber obveščanja javnosti, še posebej v tem času, saj ima edini dovolj kadrovskih in drugih virov, da zdrži tudi dolgotrajne izredne razmere".
Spomnimo. "Ne širite laži. Plačujemo vas za to, da v teh časih informirate, ne pa zavajate javnost. Očitno je vas preveč in ste predobro plačani," se je Janša na družbenem omrežju twitter v petek odzval na objavo informativnega programa TV Slovenija, da je odločitev vlade, da se ministrom in državnim sekretarjem zviša plače, dvignila veliko prahu. Že naslednji dan se je novi premier spet oglasil: "Zresnite se. Ste pravočasno obveščali Slovenijo o nevarnosti koronavirusa? O ukrepih, ki so jih za zajezitev epidemije sprejemali na Tajvanu, Japonskem in v Južni Koreji? Kaj so delali vaši dopisniki? 2300 zaposlenih, skoraj več kot ima Slovenska vojska vojakov?"
{twitter}https://twitter.com/JJansaSDS/status/1241089868492681218{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/JJansaSDS/status/1241440991783129094{/twitter}
Čeprav stalna sestava SV po zadnjih podatkih šteje 6353 vojakov, se je nov Janšev odziv nanašal na opozorila javnega servisa, da je omejevanje svobode poročanja nedopustno. "Zavračamo neprimerne, nespodobne in škodljive tviterske napade na našo suverenost, na naše delo, na naš trud in požrtvovalnost. Posredno omejevanje svobode izražanja kaže na pritisk in željo po vmešavanju v neodvisno uredniško politiko in je kot takšno nedopustno in nesprejemljivo," so zapisali na Kolodvorski. Janševim napadom na javno radiotelevizijo so s podobno retoriko sledili tudi drugi spletni uporabniki, ki so povezani z aktualno vlado, prav tako anonimneži oziroma t. i. spletni troli kot del propagandne mašinerije, ki jo je pred časom na družbenih omrežjih vzpostavila prav največja koalicijska stranka. "Grobi povsem neupravičeni napadi na poročanje medijev, še posebej RTV Slovenija, ki jih lahko zadnje dni spremljamo predvsem na družbenih omrežjih, ožijo polje medijske svobode in svobode izražanja. Načini in njihova intenzivnost, kakršni še nismo bili priča nikoli doslej, terjajo, da se zavemo možnih posledic takšnega ravnanja in podrejanja osrednjih medijev eni politični opciji. Kažejo na resno grožnjo svobodnemu in neodvisnemu novinarstvu," se je odzval tudi generalni direktor RTVS Igor Kadunc.
Svet Evrope je objavil izjavo svojega Odbora strokovnjakov za medijsko okolje in reformo (MSI-REF). V njej opozarjajo, da je v trenutni krizi treba prepoznati ključno vlogo neodvisnih medijev in novinarstva. "Krizna situacija ne bi smela biti uporabljena kot izgovor za omejevanje dostopa javnosti do informacij. Prav tako države ne smejo vpeljevati omejitve medijske svobode onstran omejitev, ki jih predvideva evropska konvencija o človekovih pravicah."
Celotno izjavo si lahko preberete TUKAJ