"V kavarno sem redno zahajal več let, dokler si nisem lani poleti, kot že neštetokrat prej, naročil kave, ki sem jo dobil brez kozarca vode. Ko sem natakarico prosil, naj mi prinese še kozarec vode, je povedala, da mi jo lahko prinese, ampak jo žal računajo. En evro za deci vode. Skoraj me je zadela kap," pripoveduje svojo izkušnjo M.P. V enem od gostinskih lokalov v Celju so naenkrat začeli zaračunavati vodo ob kavi. A ne za dolgo. "Rekel sem si, da v tem primeru kavarne ne bom več obiskoval, saj je dovolj drugih, kjer mi kozarec vode prinesejo brezplačno. Po približno dveh mesecih od zadnjega obiska, ko so mi zaračunali vodo, sem moral po 'sili razmer' ponovno tja. Naročil sem kavo in zraven dobil vodo. Brezplačno. Očitno je bila ideja o zaračunavanju vode iz vodovoda slaba ideja, ki se jim ni izplačala," ugotavlja M.P, ki nikakor ni edini s tovrstno izkušnjo. Že nekaj let na družbenih omrežjih krožijo fotografije, na katerih ogorčeni gostje razkazujejo račune iz gostiln, kjer so jim ob kavi zaračunali kozarec vode ali pa celo dodaten krožnik.
Je zaračunavanje vode iz vodovoda dopustno?
Blaž Cvar, predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri Obrtni zbornici Slovenije opozarja, da marsikateri gostinec v Sloveniji ne prejema plače, kakršno bi si želel. "Gostinci ne dobivajo želene plače, ljudje pa bi imeli vse zastonj. Z zaračunavanjem nečesa, za kar mora nekdo opraviti delo in v kar je vložen material, mislim, da ni popolnoma nič narobe, če se nekdo za to odloči. Vemo, da je to zgolj odločitev posameznih gostinskih obratov. Kot kaže, bomo morali, glede na nizko dodano vrednost v Sloveniji, določene stvari pač začeti tudi zaračunavati," razlaga Cvar, sicer tudi sam gostinec. Ob tem dodaja, da je povsem mogoče, da se bo začela zaračunavati voda, ki je v Sloveniji kakovostna, vse pogosteje pa jo, tisto iz vodovoda, ljudje naročajo tudi ob hrani.
Brez avstrijskih cen ne bo avstrijskih plač
Blaž Cvar vsem, ki se pritožujejo nad zaračunavanjem vode in dodatnih krožnikov, polaga na srce, naj se, potemtakem, nikar ne primerjajo s tujino in sanjajo o avstrijskih plačah. "Brez avstrijskih cen ne bo avstrijskih plač. Živim ob meji z Avstrijo. Slovenci se tako radi primerjajo z Avstrijci in pravijo, kakšne plače imajo avstrijski natakarji. Ja, ljudje, dokler ne bo avstrijskih cen, tudi avstrijskih plač ne morete pričakovati. Žal mi je, a tako to je. Povsem enostavno."
V tujini se pomena vode zavedajo
Po Cvarovih besedah imamo Slovenci kakovostno vodo. To dokazuje tudi prihod vodnega someljeja Haneul Kima, ki je obiskal letošnji Blejski vodni fesrtival.
"Certifikat vodnega someljeja je pridobil leta 2014, ko je bil ta naziv popolnoma nov za mnoge in pričel sojo nenavadno službo v vodnem baru v eni od največjih trgovskih verig v državi. Leta 2014 je zmagal na tekmovanju Best Water Sommelier Contest 2014, danes pa svoje znanje in razmišljanja deli kot kolumnist portala Sommeliertimes ter je žirant tekmovanja za nagrado Korea Bottled Water Award. Ker je voda ključni naravni vir za življenje ljudi, poudarja, da bi se morali tako posamezniki kot podjetja posvetovati glede vode, ki jo pijejo in strežejo," je o vodnem someljeju zapisano na spletni strani občine Bled.
Haneul Kim je obiskovalce vodil skozi degustacijo devetih vzorcev tako izvirskih vod kot vod iz vodovoda iz Slovenije.
Lastniki naj pozornost namenjajo svojemu kadru
"Menim, da je v gastronomiji pogosto hrana prenizko zaračunana. Ali kot napaka pri izračunu kalkulacije cene ali pa je kasneje prišlo do višjega normativa porcije, kot je bila načrtovana pri izračunu cene. Dejstvo je, da se gostje po lastni volji odločajo, kam bodo hodili. Kvaliteta hrane in pijače glede na kalkulacijo cene je ključnega pomena za odločitev gosta, katero gostišče bo izbral. Takoj drugi kriterij pa je kvalitetna postrežba, ki je prav tako ključnega pomena. Vse to pa je opomnik za lastnike gostinskih obratov, da morajo izjemno pozornost namenjati svojemu kadru v gastronomiji, saj je njihov obstoj odvisen od njih - kuharjev in natakarjev - in ne od dodatnega zaračunavanja zaračunavanja vode ob kavi ali pogrinjka," pripoveduje sogovornica in doda, da so kalkulacije šibka točka gostincev.