Pozval ju je, da obsodita vsakršno spodbujanje sovražnega govora, ki ga po besedah direktorja pri poročanju o dogajanju na RTVS širijo nekateri mediji, so v sporočilu za javnost zapisali na RTVS.
V zadnjem času vzbujajo skrb neprimerna pisanja nekaterih tiskanih medijev, v pozivu Borutu Pahorju in Petru Svetini navaja Grah Whatmough. Elemente sovražnega govora po njegovem prepričanju med drugim vsebujeta naslov zapisa Leona Magdalenca "Urgentna deratizacija javne norišnice" v Dnevniku in naslov zapisa Grege Repovža "Kriminal na RTV Slovenija" v Mladini.
"Avtorja v omenjenih člankih besedno obračunavata z javnim zavodom RTVS, ga ponižujeta in pri tem uporabljata izraze, ki sodijo v neke pretekle, temne čase, za katere smo mislili, da so že davno pozabljeni in jih nikoli več ne bo, saj so v demokratični družbi povsem nesprejemljivi," je poudaril generalni direktor.
Ob tem se je vprašal, če medijske vsebine ni mogoče sporočiti na kultiviran način, "kot se za četrto vejo oblasti spodobi". Na RTVS se po njegovih besedah prizadevajo za kulturen in spoštljiv dialog. Zato je Svetino in Graha Whatmougha pozval, da kot najvišja moralna organa v Sloveniji javno spodbudita strpno razpravo ter obsodita vsakršno spodbujanje sovražnega govora, tudi v navedenih primerih.
Nesprejemljivi zapisi žalitev, hujskanja in celo sovražnega govora se po njegovih besedah v javnosti pojavljajo že dlje časa. Zaveda se, da je v vsaki demokratični družbi pravica do svobode govora in mišljenja ustavna pravica, a se je ne sme zlorabljati s prekomernim posegom v pravice drugih, je zapisal.
Varuh Svetina v odgovoru direktorju RTV Slovenija: Naredimo vse, da delujemo z zgledom
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je v odzivu na poziv generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Graha Whatmougha, naj obsodi spodbujanje sovražnega govora glede dogajanja na RTV Slovenija opozoril tudi na pomen dostojnosti. "Na nas je, da naredimo vse, da delujemo z zgledom in da je vsaka naša javno izražena misel kultivirana," je zapisal.
Grah Whatmough je danes predsednika republike Boruta Pahorja in varuha Svetino pozval k obsodbi vsakršnega spodbujanja sovražnega govora, tudi v primerih medijskih zapisov o dogajanju na RTV Slovenija.
Svetina je v odzivu opozoril, da institut varuha skladno s pooblastili "opozarja na nepravilnosti in kršenje pravic, če jih ljudem povzročajo državni organi, organi lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil". Pri tem so posebne pozornosti deležne skupine, ki nimajo možnosti, da bi se zoper sovražnosti branile same. To so skupine ljudi, ki so zapostavljene, marginalizirane ali kako drugače ranljive, je naštel Svetina. "Takrat pristojne organe pozovem, da nemudoma ukrepajo," je izpostavil.
Obenem pa Svetina svoje javne nastope, neposredne stike z odločevalci in ostalo komunikacijo pogosto izkoristi za opozorila, ki se nanašajo na problematičen razmah nesprejemljivih praks komuniciranja in delovanja, kot so grožnje, sramotenje, zmerjanje, obračunavanje, linč in podobno.
A za dvig ravni dostojnega komuniciranja javni pozivi in opozorila niso dovolj, meni. "Vsak od nas se mora zavedati, kakšno moč imajo naše besede," je zapisal v odgovoru Grahu Whatmoughu. "Na nas je torej, da naredimo vse, da delujemo z zgledom in da je vsaka naša javno izražena misel kultivirana, ne glede na njeno ostrino in neposrednost," je dodal.
Svoj zapis je zaključil z besedami, da imajo skladno s svojim slovenskim pravnim redom vsi, ki se v tovrstnih primerih čutijo premočno prizadete v svoji duševni integriteti, določene možnosti tako v okviru civilnega kot kazenskega pravnega varstva.
Razmere na RTVS, predvsem v informativnem programu Televizije Slovenije (TVS), so zaostrene že dalj časa. V Koordinaciji novinarskih sindikatov RTVS in Sindikatu novinarjev TVS so Graha Whatmougha zaradi pritiskov in groženj voditelju Saši Krajncu in urednici Vesni Pfeiffer prejšnji teden pozvali k razrešitvi direktorja TVS Uroša Urbanije.
Menijo namreč, da je Urbanija brez utemeljenih razlogov in protipravno zastraševal ter z disciplinskim postopkom grozil Krajncu in Pfeifferjevi ter ju neupravičeno diskreditiral tudi z možnostjo prerazporejanja na druge delovne zadolžitve.